Kotłownia bezobsługowa to standard we współczesnym domu, a do lamusa odchodzi już praca na etacie palacza we własnym domu. Jednym z rozwiązań grzewczych dla tego typu oczekiwań jest pompa ciepła. Sprawdźmy zatem jak ona działa i ile kosztuje.
Nowe budownictwo mieszkaniowe wymogło na inwestorach nowe rozwiązania technologiczne. Jednym z obszarów gdzie najbardziej widać postęp i zmiany technologiczne jest ogrzewanie domu. W nowoczesnym domu nie chcemy mieć już tradycyjnej kotłowni z piecem na węgiel czy drewno – szukamy rozwiązań ekologicznych, ekonomicznych i wygodnych. Postaramy się zatem przedstawić jak działa pompa ciepła i jakie korzyści dla budżetu domowego może zapewnić.
Pompa ciepła – Zasada działania
Na polskim rynku pompa ciepła to stosunkowo duża nowość, natomiast kraje Zachodu i Skandynawii stosują te urządzenia już od dłuższego czasu. Kiedy zastanawiamy się co to jest pompa ciepła i jaka jest zasada działania tego urządzenia, możemy w dużym uproszczeniu i skrócie myślowym stwierdzić, że jest to tzw. odwrócona, większa lodówka. Odwrócona, ponieważ zamiast chłodzić – ogrzewa. Większa natomiast jest dlatego, ponieważ obszar który obejmuje swoim działaniem to duże, ponad stumetrowe budynki.
Działanie pompy ciepła polega na wymuszeniu przepływu ciepła z obszaru z zimniejszą temperaturą do obszaru o wyższej temperaturze. Jest to możliwe dzięki dostarczanej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej. W dużym skrócie pompa tego rodzaju pobiera powietrze z obszaru z niską temperaturą (np. z gruntu) ogrzewa je i przenosi ciepło do pomieszczenia, które jest ogrzewane.
Wartość i jakość inwestycji w pompę ciepła
Na rynku wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła. Najpopularniejsze to pompy gruntowe oraz pompy powietrzne. Jak można się domyśleć, pompy gruntowe swoje dolne źródło energii mają w gruncie, natomiast powietrzne – powietrze pobrane z zewnątrz budynku. Cena tych pierwszych, z większą sprawnością niż powietrznych, oscyluje w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na cenę systemu składa się pompa, montaż urządzenia oraz niezbędne do montażu wykonane odwierty w gruncie (kilkudziesięciu metrowe). Pompy ciepła powietrzne są tańszą alternatywą, gdyż ich cena zaczyna się już od kilkunastu tysięcy złotych.
Sprawność urządzeń tego rodzaju mierzy się we wskaźniku COP, który jest niejako stosunkiem ciepła, które otrzymuje w trakcie pomiaru do zużycia energii przy pomiarze. Im wyższy COP tym lepiej, czyli ekonomiczniej. Najlepsze pompy ze wskaźnikiem sprawności COP = 4 i więcej generują roczny koszt ogrzewania nie wyższy niż 1500,00 zł. To najważniejsza zaleta pomp ciepła – ekonomia ogrzewania.
Jednorazowa inwestycja, choć niemała, zwróci się nam w rachunkach za ogrzewanie, już po kilku latach. Do tego jeżeli nie mamy w pobliżu domu np. gazu ziemnego inwestycja w tego rodzaju instalację może być właściwie jedynym możliwym źródłem bezobsługowego ogrzewania domu.
Co jeszcze warto wiedzieć o pompach ciepła
Rynek urządzeń grzewczych na chwilę obecną jest tak szeroki, że na pewno znajdziemy urządzenie odpowiednie do naszego domu. Dla optymalnego doboru urządzenia często zaleca się wykonanie specjalistycznego audytu energetycznego, aby obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło. Na pewno przyda się on, aby nie kupić przewymiarowanego urządzenia – tj. z mocą zbyt dużą dla naszych potrzeb. Nie dość, że sytuacja ta wymusi na nas wyższe koszty, ponieważ im mocniejsze urządzenie, tym wyższa jego cena, to dodatkowo pompa przez większość czasu działać będzie z nadmierną mocą, co również odbije się na naszych rachunkach.