Niewiele osób miało przyjemność wypróbowania miodu eukaliptusowego. O wiele bardziej popularnym produktem jest olejek eukaliptusowy, stosowany w wielu zabiegach leczniczych. Dlaczego zatem warto zwrócić uwagę na obydwa te produkty?
Drzewo eukaliptusowe, o botanicznej nazwie Eucalyptus globulus, pochodzi z Australii, ale kilka wieków temu zostało zostało zaadaptowane w innych częściach świata, jak chociażby w Indiach, w Południowej Europie i Afryce. Chociaż w wielu krajach produkowany jest olejek eukaliptusowy, to jednak Australia nadal jest jego głównym producentem. Powstają tam również wspaniałe produkty pochodne, takie jak miód.
Zdrowotne właściwości miodu eukaliptusowego
Do korzyści zdrowotnych miodu eukaliptusowego można zaliczyć właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, zmniejszające przekrwienia, a także oczyszczające, antyseptyczne, antybakteryjne i stymulujące. W rzeczywistości niewiele osób z poza Antypodów miało okazję spotkać się z tym wyjątkowym produktem, jednak na szczęście coraz częściej znaleźć go można w sprzedaży wysyłkowej.
Miód eukaliptusowy polecany jest często jako naturalny środek wykrztuśny, łagodzący kaszel i zwalczający objawy przeziębienia. Poza tym jest również dobrym i naturalnym środkiem na problemy z oddychaniem. Ponadto, jest dobrym środkiem antyseptycznym, ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze. Jeśli wystawiony jest na działanie powietrza, wytwarza ozon, który wspiera działanie antybakteryjne.
Z tego powodu właśnie miód eukaliptusowy tradycyjnie wykorzystywany jest do leczenia ran, owrzodzeń, oparzeń, skaleczeń oraz otarć. Jest również skuteczny w przypadku ukąszeń owadów. Często zaleca się go pacjentom cierpiącym na reumatyzm, lumbago i zwichnięcia więzadeł i ścięgien, sztywność mięśni, cierpiących na bóle, a nawet zwłóknienie nerwów. By w pełni wykorzystać miód eukaliptusowy do działania przeciwbólowego lub przeciwzapalnego należy okrężnymi ruchami wcierać go w skórę. W ten sposób złagodzimy wewnętrzne stany zapalne mięśni i stawów.
Cenny olejek eukaliptusowy
Liczne korzyści zdrowotne bezbarwnego eukaliptusowego są dość dobrze znane i wykorzystywane praktycznie na całym świecie. Korzyści ze stosowania eukaliptusa już dość dawno zwróciły uwagę świata i skłoniły do badań nad możliwościami wykorzystania w medycynie konwencjonalnej, jak również jako olejku do aromaterapii. Łączy on w sobie właściwości innych olejków eterycznych, takich jak olejek tymiankowy, rozmarynowy, majerankowy, lawendowy, cedrowy, a także kadzidłowy.
Olejek eukaliptusowy ma szerokie zastosowanie w produktach do pielęgnacji ciała, mydłach, środkach piorących oraz środkach czystości. Polecany jest również do stosowania miejscowego przy leczeniu zakażeń skóry. Stosowany jest również jako główny składnik płynów i past do zębów, ponieważ skutecznie działa przeciw ubytkom, tworzeniu płytki i zapaleniu dziąseł. Pozwala rozmaite infekcje w jamie ustnej, oczywiście dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym i antyseptycznym. Przeciwbakteryjne właściwości olejku eukaliptusowego czynią go idealnym odświeżaczem do przy łózkach chorych osób. Zabija również bakterie i zarazki z powietrza, a także zachowuje czystość w pokoju.
Na co należy zwrócić uwagę
Należy jednak uważać z ilością stosowanego olejku eukaliptusowego, gdyż w większym stężeniu może być toksyczny. Znane są przypadki zagrażających życiu zatruć, spowodowanych jego przedawkowaniem. Najczęściej występującymi objawami przedawkowania lub zatrucia są nudności, wymioty i biegunka, a także upośledzenie centralnego układu nerwowego, spadek ciśnienia krwi i problemy z krążeniem.
Olejek eukaliptusowy sprzedawany jest jak lek bez recepty, ponieważ służy do czasowego korzystania w celu złagodzenia bólu mięśni oraz do uzyskania chwilowej ulgi w przypadku przekrwionej błony śluzowej nosa i kataru, wynikającego z przeziębienia. Często porównywany jest do mentolu, ponieważ działa na receptory błony śluzowej nosa, pozwalając na jego udrożnienie. Aby zapewnić skuteczne działanie wykrztuśne i antyseptyczne, lotny olejek eukaliptusowy powinien zawierać co najmniej 70% eukaliptolu z liści eukaliptusowych.
Z oczywistych względów wiadomo, że australijscy Aborygeni jako pierwsi wykorzystywali eukaliptus w celach leczniczych. Wydobywali oni nie tylko wodę z korzeni rośliny, ale wykorzystywali również jej liście w celu łagodzenia gorączki. Innym ważnym powodem, dla którego ludzie dodają olejek eukaliptusowy do kąpieli, spa czy sauny jest to, że daje on orzeźwienie i ochłodę. Pozwala on pobudzać organizm i jest skuteczny w usuwaniu zmęczenia psychicznego, ospałości. Działa także odmładzająco na tych, którzy żyją w ciągłym stresie i cierpią na bezsenność.
Chętnie poznamy wasze opinie na ten temat w polu komentarzy poniżej