Strona główna Styl życia Styl prowansalski, czyli jaki?

Styl prowansalski, czyli jaki?

1446
0
styl prowansalski
Styl prowansalski coraz częściej staje się źródłem inspiracji do urządzania domów w Polsce

Wiele osób poszukuje oryginalności w urządzaniu swojego otoczenia. Z tego powodu coraz częściej można spotkać rozmaite aranżacje, wzorowane na charakterystycznych stylach dla rozmaitych regionów na świecie. Jednym z najmodniejszych w ostatnim czasie jest niewątpliwe styl prowansalski. Podpowiadamy czym się charakteryzuje i jak do niego nawiązać.

Większość z nas nie dokonuje aranżacji w żadnym stylu. Urządza swój dom w taki sposób, jaki uważa za najlepszy dla siebie. Sytuacja taka nie dziwi, gdyż posiadamy różne możliwości finansowe, jak i różnej wielkości rodziny. W takiej sytuacji najczęściej jest nie jeden, lecz wielu decydentów i nie zawsze da się pogodzić jedno z drugim.

Wówczas wiele osób decyduje się zrobić tak, że aranżację poszczególnych pokoi pozostawia w rekach tych osób, które będą tam mieszkać. A reszta pomieszczeń, czyli części wspólne, pozostają niezaaranżowane w żadnym konkretnym stylu. Jest w nich po prostu to co jest potrzebne i niezbędne do wspólnego funkcjonowania i dobrego samopoczucia wszystkich członków rodziny.

Czym jest styl prowansalski?

Z pośród osób wprowadzających się do swojego nowego np. wiejskiego domu są takie osoby, które chcą go zaaranżować w stylu naturalnym, swojskim, wiejskim. Tacy nowi właściciele domu często decydują się na styl prowansalski. Jest on bardzo zbliżony do stylu rustykalnego, choć w całości nim nie jest.

Styl prowansalski jest to styl nieco elegancki, choć także nieco surowy. Na podłogach króluje terakota w kolorze najlepiej brązowym lub jego odcieniach, podobnie jak w wielu domach na południu Francji. Podłogę mogą również wykładać naturalne kamienie, które często spotyka się na podwórkach. Podobne kamienie mogą znaleźć się na ścianach domu, co jest dość charakterystyczne dla tamtejszego regionu. To wszystko choć wygląda nieco szorstko i surowo, daje bardzo miłe wrażenie i stwarza przyjemne wnętrze, które jest pełne uroku i prostoty.

Detale w stylu prowansalskim

Aranżacja w stylu prowansalskim charakteryzuje się także dość bogatą obecnością drewna. A więc muszą tam znaleźć się drewniane i jasne meble lekko zdobione, a często ręcznie malowane, np. z roślinnymi motywami. Wszystko wykonane jest  z jak największą ilością materiałów naturalnych. A więc całość, mimo elementów rustykalnych, wygląda lekko i przytulnie. Do tego dominujące kolory zawsze są spokojne, czyli głównie biel, beż i zieleń, ale może być także obecny w tym stylu kolor fioletowy lub niebieski.

Oczywiście do pełnej aranżacji w stylu prowansalskim wiele wniosą odpowiednie dodatki. Wszystkie one muszą być tak dobrane, by współgrały z pozostałymi elementami wystroju i kolorami. Często może to być ludowa ornamentyka, czy ozdoby wykonane z ceramiki. Niewątpliwe bardzo duże znaczenie ma wystrój okien, gdzie bardzo dobrze wkomponują się np. haftowane zasłony.

Na łóżkach, czy kanapach konieczne są narzuty, które zapewniają dużo uroku i ciepła. Mogą być one lniane, wełniane, czy jakiekolwiek inne, byle nie pstrokate i sztuczne. Ważne jest, by kanapa była przykryta, podobnie, jak nakryte mogą być fotele, a nawet krzesła.

Dlaczego Prowansja tak dobrze inspiruje?

Aranżacja w stylu Prowansji jest bardzo ciekawa i doskonale sprawdza się w wiejskich domach i obejściach. A wszystko razem daje przyjemne odczucie swojskości, spokoju, ładu i bezpieczeństwa. Niewątpliwą zaletą takiego stylu jest kojarzenie go z piękną i letnią pogodą, którą można w Południowej Francji spotkać przez większą część roku. Styl prowansalski jest dla wielu wyrażeniem tęsknoty i marzeń względem specyficznej sielskości życia.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.