Strona główna Dzieci Czy zmuszać dziecko do jedzenia

Czy zmuszać dziecko do jedzenia

1433
0
zmuszać dziecko do jedzenia
Wielu rodziców niepotrzebnie zastanawia się czy zmuszać dziecko do jedzenia

Wielu rodziców stara się zmuszać dziecko do jedzenia, gdyż uważa to rozwiązanie za najlepsze dla jego zdrowego rozwoju. Czy rzeczywiście takie postępowanie ma sens? Jak sobie poradzić z małym niejadkiem?

Codziennie spędzasz w kuchni po kilka godzin. Obierasz warzywa, parzysz, gotujesz, doprawiasz mięsa. A później kombinujesz co z czym połączyć żeby było smacznie, kolorowo i ciekawie. A kiedy przyjdzie czas obiadu, ono odmawia, bo nie jest głodne. Masz wrażenie, że zaraz wyjdziesz z siebie? Co zrobić w takiej sytuacji. Czy zmuszać dziecko do jedzenia?

Znajdź przyczynę braku apetytu

Zanim zdecydujesz się podjąć jakieś kroki zastanów się, czy twoje dziecko ma prawo być głodne. Co pije przez cały dzień? Czy oby na pewno tylko wodę lub herbatki? Jeżeli poisz swojego malucha słodkimi, gęstymi soczkami, nie możesz się spodziewać, że w porze obiadowej grzecznie usiądzie do stołu i zje bez marudzenia podaną na talerzu porcję. Tego typu soki – nie dość że są bardzo słodkie – mają sporą wartość kaloryczną. Zwykle są bardzo gęste, więc gdy dziecko pije ich sporo może potraktować je jako oddzielny posiłek.

A może maluch podjada? Zastanów się, czy oby na pewno nie podsuwasz mu co kilka minut kukurydzianych chrupek albo półmiska z owocami? Kiść winogron, banan, jabłuszko i może jeszcze pomarańcza. Zastanówcie się, czy gdybyście zjedli to wszystko nie czulibyście się syci? No właśnie. Jeżeli dziecko nie ma apetytu przy głównych daniach ograniczcie przekąski w ciągu dnia, przynajmniej na dwie godziny przed planowanym posiłkiem.

Myślisz, że jesteś wyjątkiem

Wielu rodziców jest przekonanych, że brak apetytu u dziecka to swego rodzaju anomalia lub nawet stan chorobowy. Szukają za wszelką cenę dobrych rozwiązań do przekonania swojego grymaszącego i niesfornego dziecka. Oczywiście takie postępowanie ma sens, kiedy niejadek nie przybiera odpowiednio na wadze, brakuje mu energii lub występują inne niepokojące zjawiska. W przeciwnym wypadku nie należy przesadnie się niepokoić i postawić na różnorodne sposoby. Można coś zmienić w swoim gotowaniu, by dziecko chętnie i do końca zjadało każdy posiłek, jednak nie zawsze musi przynieść to oczekiwany skutek. Warto być jednak zawsze cierpliwym i starać się raczej zachęcać, niż zmuszać dziecko do jedzenia.

Czy zmuszać dziecko do spożywania posiłku

Zmuszanie kogokolwiek do czegokolwiek może mieć bardzo negatywne skutki psychologiczne, a efekty takiego działania mogą być wprost przeciwne do zamierzonych. Każde dziecko wie doskonale ile musi zjeść, by nie czuło się głodne. Jest to naturalny mechanizm każdego organizmu, działający podobnie jak odczuwanie potrzeby oddychania czy picia.

Jeżeli widzisz, że synek sąsiadki potrafi wciągnąć w kilka chwil całą miseczkę budyniu nie kieruj się jego apetytem gdy nakładasz porcję dla swojego dziecka. Być może jemu wystarczy pół miseczki, albo i jedna czwarta? Nie martw się, że twój maluch je mniej niż inne dzieci. Każdy ma inna przemianę materii. Najważniejsze, by posiłki były zróżnicowane, a co ważniejsze, żeby dieta dziecka była zbilansowana. Jeżeli w jego posiłkach nie brakuje witamin, nabiału, ryb, owoców i warzy, nie masz się czym przejmować.

Czy można wspomagać się jakimiś środkami

Starsze dzieci, które w dalszym ciągu cierpią na brak apetytu, mogą zażywać pewne suplementy diety, dostępne właściwie w każdej aptece. Nigdy nie należy zmuszać dziecko do jedzenia, nawet gdy jest ono starsze. Odpowiednia suplementacja diety powinna wspomóc jego apetyt. Jeżeli jednak to nie pomoże warto wykonać odpowiednie badania medyczne – w tym morfologia. Jeżeli wyniki są prawidłowe to nie warto się tym przejmować. Zostaw sprawę własnemu biegowi, a apetyt przyjdzie z czasem.

Dodatkowo zwracaj uwagę jak je twoje dziecko. Jeśli obok miseczki z porcją posiłku stawiasz również kubeczek z napojem przypilnuj, aby maluch nie pił po każdym kęsie. Niech napije się dopiero po zakończeniu jedzenia. Jeśli dobrze wiesz czego twoje dziecko bardzo nie lubi i na pewni nie zje, nie umieszczaj tego na jego talerzyku. To może zniechęcić malucha do całego posiłku.

Szczególnie w przypadku małych dzieci kwestia związana ze sposobem podawania posiłków jest szczególnie ważna. Jeśli chcesz sprawdzić czy to na pewno tylko apetyt, czy może chodzi o sam fakt tego, jak jedzenie się prezentuje, przygotuj posiłek w zupełnie inny sposób. Zrób kolorowe kanapeczki lub zamiast smarować chlebek białym twarożkiem ułóż z niego kopczyk ze szczypiorku, zrób ogonek i uszka, a z pieprzu oczka i nosek. Czy Twoje dziecko dalej nie ma ochoty na jedzenie? Nie wolno zmuszać dziecka do jedzenia, ale można przynajmniej spróbować pomóc mu się z tym jedzeniem zaprzyjaźnić.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.