
Łazienka to pomieszczenie, w którym zaczynamy i kończymy każdy dzień, wykonując zabiegi związane z oczyszczaniem ciała i dbaniem o zdrowie. Dziwne więc, że pomieszczenie, w którym czyścimy nasze zęby, skórę i ciało jest często wypełnione toksycznymi chemikaliami. Zobaczmy jak to wygląda w praktyce i co warto zmienić.
Tak więc aby uczynić swoją łazienkę bardziej ekologicznym miejscem, zebraliśmy grono wskazówek, które pomogą oczyścić powietrze, zapewnić małe zużycie mediów i uwolnią ją od toksyn. Zmiana nawyków i ekologizacja w łazience pomoże także Twojemu zdrowiu.
Łazienka w liczbach – wartości średnie
- 21% domowego zużycia wody pochodzi z prysznica,
- 26% domowego zużycia wody pochodzi ze spłukiwania toalety,
- 260 litrów to ilość wody zużywanej w ciągu jednego dnia przez przeciętne gospodarstwo domowego w krajach rozwiniętych,
- 2,5 litra to ilość użytej wody dziennie w pozostałej części świata,
- 000 litrów wody można zaoszczędzić rocznie przy zastosowaniu prysznica typu Navy Shower – tzw. prysznica żołnierskiego.
Zużycie wody
Istnieje wiele możliwości oszczędzania wody w łazience. Poprzez zainstalowanie prysznica niskiego przepływu i podwójnej spłuczki w toalecie, każdego roku można zaoszczędzić tysiące litrów wody. Jak widać, ekologiczna łazienka wymaga zmiany nawyków oraz niewielkich modyfikacji, które zapewnią nam również spore oszczędności.
Spłukiwanie toalety z rozwagą
Gdy chodzi o używanie toalety, miej pewność, że sięgasz po papier toaletowy utworzony ze źródeł odnawialnych i unikaj produktów wykonanych bezpośrednio z drzew. Kiedy używasz spłuczki, zamknij sedes, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii wokół.
Unikaj produktów jednorazowych
Papier toaletowy jest jedyną rzeczą „jednorazowego użytku” w zielonej łazience i należy unikać innych tego typu przedmiotów. Oznacza to, że ręczniki papierowe, chusteczki jednorazowe i inne powinny zostać zastąpione przez artykuły wielokrotnego użytku, takie jak ręczniki czy ściereczki z mikrofibry do luster, umywalki i tym podobne. W tym samym duchu coraz więcej środków czyszczących jest sprzedawane w opakowaniach wielokrotnego użytku.
Pomyśl o ilościach wody spływających do kanalizacji
Po zainstalowaniu kranów niskiego przepływu twoje zachowanie może również pomóc. Pamiętaj, aby zakręcić wodę podczas mycia zębów — niektórzy lekarze zalecają nawet suchą szczoteczkę — a zaoszczędzisz sześć litrów wody dziennie (przy założeniu, że jesteś sumienny w szczotkowaniu dwa razy dziennie, po dwie minuty). Także mężczyźni mają swój wkład w ekologicznych zachowaniach w łazience. Jeśli golisz się na mokro, umieścić korek w umywalce i nie płucz za każdym razem maszynki pod bieżącą wodą.
Czyszczenie bez detergentów
Łazienki są często małe i najmniej wentylowane ze wszystkich pomieszczeń w domu. Takie pomieszczenie powinno być oczyszczane nietoksycznymi środkami. Soda oczyszczona, trochę octu i pracy dadzą zapewne spodziewane efekty. Istnieje też grono „zielonych” środków czyszczących dostępnych na rynku.
Spryskaj powierzchnie, które wymagają oczyszczenia — umywalki, wanny i toalety, rozcieńczonym octem lub sokiem z cytryny, pozostaw na 30 minut lub więcej, w ten sposób usuniesz kamień i osady. Osady wapienne lub pleśń na prysznicu? Zanurzyć słuchawkę w occie – im cieplejszy, tym lepiej – na godzinę. A jak wyszorować wannę? Zmieszaj sodę, mydło Kastylia i kilka kropli ulubionego olejku, np. olejku z drzewa herbacianego. Wypróbuj te sposoby, a nigdy nie będziesz chciał ponownie kupić żrących środków czyszczących.
Pielęgnacja ciała na zielono
Z pewnością odnosi się to do produktów higieny osobistej, takich jak mydła, płyny i kosmetyki naturalne. Na przykład „antybakteryjne” mydła często zawierają substancje powodujące zaburzenia endokrynologiczne, mogące zapoczątkować poważne szkody i sieją spustoszenie wśród ryb i innych organizmów po spłukaniu ich do kanalizacji. A to tylko jeden z przykładów.
Wymiana pościeli i ręczników
Kiedy przychodzi czas, aby wysuszyć różnego rodzaju ręczniki, te wykonane z materiałów takich jak bawełna organiczna i bambus są najlepsze. Bawełna konwencjonalna jest jedną z najbardziej intensywnie spryskiwaną pestycydami rośliną na naszej planecie, powodując całą listę problemów zdrowotnych, nie wspominając o szkodach wyrządzonych systemom gleb i wód gruntowych. Bambus, oprócz tego jest szybko rosnącą, zrównoważoną alternatywą dla bawełny i posiada właściwości antybakteryjne.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę
Navy Shower to termin definiujący technikę oszczędzania wody, która została rozpoczęta w marynarce wojennej, aby pomóc zaoszczędzić cenną słodką wodę na pokładzie statków. Podstawowym założeniem jest, aby wskoczyć pod prysznic, zmoknąć, zakręcić wodę, namydlić całe ciało, a następnie spłukać do czysta. Mała zmiana, a sprawia ogromną różnicę: regularny prysznic zużywa 60 litrów wody, natomiast prysznic Navy może zmieścić się w około 3 litrach.
Podwójne spłuczki oferują dwa przyciski, które używane są w zależności od potrzeb spłukania. Są one dostępne zarówno jako nowe toalety, jak i pakiety modernizacyjne dla istniejących systemów spłukujących. Nowoczesna łazienka w stylu eko z całą pewnością powinna zawierać takie rozwiązanie.
Biotoalety usuwają wodę z użycia prawie całkowicie, a wykorzystują system kompostowania przekształcający odpady w nawóz.
Strzeż się mydeł z napisem „antybakteryjne”, gdyż zwykle zawierają one triklosan. Triklosan może prowadzić do dalekosiężnych skutków ekologicznych, gdy opuszcza nasze ciało i wchodzi do systemu wodnego. Reaguje ze światłem słonecznym, tworząc dioksyny, wysoce toksyczną i kancerogenną rodzinę związków. Może też reagować z chlorem w naszej wodzie pitnej, wytwarzając chloroform, prawdopodobnie również rakotwórczy.
Chętnie poznamy Wasze opinie na ten temat!
Dobre pomysły. Od dawna staram się unikać chemii we wszystkich aspektach życia.