Strona główna Styl życia Nowoczesna i ekologiczna łazienka

Nowoczesna i ekologiczna łazienka

502
1
ekologiczna łazienka
Ekologiczna łazienka powinna być wolna od żrących substancji chemicznych i ograniczać zużycie mediów

Łazienka to pomieszczenie, w którym zaczynamy i kończymy każdy dzień, wykonując zabiegi związane z oczyszczaniem ciała i dbaniem o zdrowie. Dziwne więc, że pomieszczenie, w którym czyścimy nasze zęby, skórę i ciało jest często wypełnione toksycznymi chemikaliami. Zobaczmy jak to wygląda w praktyce i co warto zmienić.

Tak więc aby uczynić swoją łazienkę bardziej ekologicznym miejscem, zebraliśmy grono wskazówek, które pomogą oczyścić powietrze, zapewnić małe zużycie mediów i uwolnią ją od toksyn. Zmiana nawyków i ekologizacja w łazience pomoże także Twojemu zdrowiu.

Łazienka w liczbach – wartości średnie

  • 21% domowego zużycia wody pochodzi z prysznica,
  • 26% domowego zużycia wody pochodzi ze spłukiwania toalety,
  • 260 litrów to ilość wody zużywanej w ciągu jednego dnia przez przeciętne gospodarstwo domowego w krajach rozwiniętych,
  • 2,5 litra to ilość użytej wody dziennie w pozostałej części świata,
  • 000 litrów wody można zaoszczędzić rocznie przy zastosowaniu prysznica typu Navy Shower – tzw. prysznica żołnierskiego.

Zużycie wody

Istnieje wiele możliwości oszczędzania wody w łazience. Poprzez zainstalowanie prysznica niskiego przepływu i podwójnej spłuczki w toalecie, każdego roku można zaoszczędzić tysiące litrów wody. Jak widać, ekologiczna łazienka wymaga zmiany nawyków oraz niewielkich modyfikacji, które zapewnią nam również spore oszczędności.

Spłukiwanie toalety z rozwagą

Gdy chodzi o używanie toalety, miej pewność, że sięgasz po papier toaletowy utworzony ze źródeł odnawialnych i unikaj produktów wykonanych bezpośrednio z drzew. Kiedy używasz spłuczki, zamknij sedes, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii wokół.

Unikaj produktów jednorazowych

Papier toaletowy jest jedyną rzeczą „jednorazowego użytku” w zielonej łazience i należy unikać innych tego typu przedmiotów. Oznacza to, że ręczniki papierowe, chusteczki jednorazowe i inne powinny zostać zastąpione przez artykuły wielokrotnego użytku, takie jak ręczniki czy ściereczki z mikrofibry do luster, umywalki i tym podobne. W tym samym duchu coraz więcej środków czyszczących jest sprzedawane w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Pomyśl o ilościach wody spływających do kanalizacji

Po zainstalowaniu kranów niskiego przepływu twoje zachowanie może również pomóc. Pamiętaj, aby zakręcić wodę podczas mycia zębów — niektórzy lekarze zalecają nawet suchą szczoteczkę — a zaoszczędzisz sześć litrów wody dziennie (przy założeniu, że jesteś sumienny w szczotkowaniu dwa razy dziennie, po dwie minuty). Także mężczyźni mają swój wkład w ekologicznych zachowaniach w łazience. Jeśli golisz się na mokro, umieścić korek w umywalce i nie płucz za każdym razem maszynki pod bieżącą wodą.

Czyszczenie bez detergentów

Łazienki są często małe i najmniej wentylowane ze wszystkich pomieszczeń w domu. Takie pomieszczenie powinno być oczyszczane nietoksycznymi środkami. Soda oczyszczona, trochę octu i pracy dadzą zapewne spodziewane efekty. Istnieje też grono „zielonych” środków czyszczących dostępnych na rynku.

Spryskaj powierzchnie, które wymagają oczyszczenia — umywalki, wanny i toalety, rozcieńczonym octem lub sokiem z cytryny, pozostaw na 30 minut lub więcej, w ten sposób usuniesz kamień i osady. Osady wapienne lub pleśń na prysznicu? Zanurzyć słuchawkę w occie – im cieplejszy, tym lepiej – na godzinę. A jak wyszorować wannę? Zmieszaj sodę, mydło Kastylia i kilka kropli ulubionego olejku, np. olejku z drzewa herbacianego. Wypróbuj te sposoby, a nigdy nie będziesz chciał ponownie kupić żrących środków czyszczących.

Pielęgnacja ciała na zielono

Z pewnością odnosi się to do produktów higieny osobistej, takich jak mydła, płyny i kosmetyki naturalne. Na przykład „antybakteryjne” mydła często zawierają substancje powodujące zaburzenia endokrynologiczne, mogące zapoczątkować poważne szkody i sieją spustoszenie wśród ryb i innych organizmów po spłukaniu ich do kanalizacji. A to tylko jeden z przykładów.

Wymiana pościeli i ręczników

Kiedy przychodzi czas, aby wysuszyć różnego rodzaju ręczniki, te wykonane z materiałów takich jak bawełna organiczna i bambus są najlepsze. Bawełna konwencjonalna jest jedną z najbardziej intensywnie spryskiwaną pestycydami rośliną na naszej planecie, powodując całą listę problemów zdrowotnych, nie wspominając o szkodach wyrządzonych systemom gleb i wód gruntowych. Bambus, oprócz tego jest szybko rosnącą, zrównoważoną alternatywą dla bawełny i posiada właściwości antybakteryjne.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę

Navy Shower to termin definiujący technikę oszczędzania wody, która została rozpoczęta w marynarce wojennej, aby pomóc zaoszczędzić cenną słodką wodę na pokładzie statków. Podstawowym założeniem jest, aby wskoczyć pod prysznic, zmoknąć, zakręcić wodę, namydlić całe ciało, a następnie spłukać do czysta. Mała zmiana, a sprawia ogromną różnicę: regularny prysznic zużywa 60 litrów wody, natomiast prysznic Navy może zmieścić się w około 3 litrach.

Podwójne spłuczki oferują dwa przyciski, które używane są w zależności od potrzeb spłukania. Są one dostępne zarówno jako nowe toalety, jak i pakiety modernizacyjne dla istniejących systemów spłukujących. Nowoczesna łazienka w stylu eko z całą pewnością powinna zawierać takie rozwiązanie.

Biotoalety usuwają wodę z użycia prawie całkowicie, a wykorzystują system kompostowania przekształcający odpady w nawóz.

Strzeż się mydeł z napisem „antybakteryjne”, gdyż zwykle zawierają one triklosan. Triklosan może prowadzić do dalekosiężnych skutków ekologicznych, gdy opuszcza nasze ciało i wchodzi do systemu wodnego. Reaguje ze światłem słonecznym, tworząc dioksyny, wysoce toksyczną i kancerogenną rodzinę związków. Może też reagować z chlorem w naszej wodzie pitnej, wytwarzając chloroform,  prawdopodobnie również rakotwórczy.

Chętnie poznamy Wasze opinie na ten temat!

Poprzedni artykułJak dla siebie wybrać laptopa
Następny artykułJaki nawilżacz powietrza wybrać
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.