Strona główna Technologia Jaki nawilżacz powietrza wybrać

Jaki nawilżacz powietrza wybrać

1382
1
nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza jest szczególnie ważny w okresie jesienno zimowym

Kiedy średniodobowe temperatury powietrza spadają poniżej 15°C zazwyczaj uruchamiany jest system ogrzewania. Niestety, oprócz komfortu cieplnego przesusza się powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy nawilżacz powietrza, który przywróci właściwą wilgotność. Na co zatem zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Okres grzewczy to czas, w którym powietrze w naszych domach jest wyjątkowo suche. A to bardzo negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup nawilżacza powietrza. Nie jest to jednak zbyt proste – głównie ze względu na spory wybór, jaki mamy wśród tych sprzętów. Jak zatem wybrać dla siebie nawilżacz powietrza by spełniał niezbędne wymagania? Na co warto zwracać uwagę przy jego zakupie?

Nawilżacz powietrza – Rodzaje

Na początku należy ustalić, jaki rodzaj nawilżacza najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Oto kilka podstawowych możliwości:

  • nawilżacze parowe – specjalna grzałka podgrzewa wodę i w ten sposób wytwarzają parę wodną, która pozwala nawilżyć powietrze w pomieszczeniu. Jednocześnie wysoka temperatura pozwala delikatnie ogrzać pomieszczenie. Świetnie sprawdzają się w domach alergików. Trzeba jednak o nie dbać o regularnie czyścić. Same w sobie są dość tanie, jednak pobierają sporo prądu;

sklep4u.com

  • nawilżacze ultradźwiękowe – wykorzystują ultradźwięki, które rozbijają wodę na maleńkie cząsteczki, uwalniane jako zimna mgiełka. Niezwykle ważne jest zatem dbanie o filtr, który musi być czysty. Nie pobierają energii, więc są tanie w eksploatacji. Są również bezpieczne i ciche. Nie sprzyjają jednak zwierzętom, które są wyczulone na ultradźwięki;
  • nawilżacze mechaniczne – wkład, który umieszczony jest w obudowie pomaga filtrować powietrze. Są zatem bezpieczne dla zdrowia. Zużywają niewiele energii, ale ponieważ działa w nich wentylator, są dość głośne.

Parametry nawilżaczy

Wybierając nawilżacz koniecznie należy także przyjrzeć się poszczególnym parametrom tych sprzętów. Na jakie parametry szczególnie zwrócić uwagę?

  • wydajność – chcemy sprawdzić w jakim stopniu dany nawilżacz pozwoli nam nawilżyć powietrze w pomieszczeniu oraz ile energii przy tym pobierze. Warto skonsultować się w tej sprawie ze sprzedawcą nawilżaczy, który powinien posiadać wiedzę w tym zakresie;
  • regulacja poziomu wilgotności – nawilżacz powinien dać nam możliwość ustawienia poziomu wilgotności powietrza oraz możliwość regulacji intensywności jego pracy. Dzięki temu można go dostosować do swoich potrzeb i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Niektóre modele mają taką automatyczną funkcję. Dlaczego jest ona ważna? Zabezpieczy wnętrze przed nazbyt dużym zawilgoceniem.

Dodatkowe możliwości

Nawilżacz powinien także posiadać system antybakteryjny – specjalny filtr HEPA lub też lampkę UV. Dzięki temu niszczone będą wszelkie bakterie czy drobnoustroje, a powietrze będzie czystsze i zdrowe. Jest to szczególnie ważne w domach alergików i astmatyków.

Źródło: accommo.pl

1 KOMENTARZ

  1. ja mam nawilżacz Anton firmy Stadler Form. model ewaporacyjny. Bardzo fajny, przenośny, mobilny, nie duży, a całkiem wydajny.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.