Strona główna Technologia Jaki nawilżacz powietrza wybrać

Jaki nawilżacz powietrza wybrać

521
1
PODZIEL SIĘ
nawilżacz powietrza
Nawilżacz powietrza jest szczególnie ważny w okresie jesienno zimowym

Kiedy średniodobowe temperatury powietrza spadają poniżej 15°C zazwyczaj uruchamiany jest system ogrzewania. Niestety, oprócz komfortu cieplnego przesusza się powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy nawilżacz powietrza, który przywróci właściwą wilgotność. Na co zatem zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Okres grzewczy to czas, w którym powietrze w naszych domach jest wyjątkowo suche. A to bardzo negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup nawilżacza powietrza. Nie jest to jednak zbyt proste – głównie ze względu na spory wybór, jaki mamy wśród tych sprzętów. Jak zatem wybrać dla siebie nawilżacz powietrza by spełniał niezbędne wymagania? Na co warto zwracać uwagę przy jego zakupie?

Nawilżacz powietrza – Rodzaje

Na początku należy ustalić, jaki rodzaj nawilżacza najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Oto kilka podstawowych możliwości:

  • nawilżacze parowe – specjalna grzałka podgrzewa wodę i w ten sposób wytwarzają parę wodną, która pozwala nawilżyć powietrze w pomieszczeniu. Jednocześnie wysoka temperatura pozwala delikatnie ogrzać pomieszczenie. Świetnie sprawdzają się w domach alergików. Trzeba jednak o nie dbać o regularnie czyścić. Same w sobie są dość tanie, jednak pobierają sporo prądu;

sklep4u.com

  • nawilżacze ultradźwiękowe – wykorzystują ultradźwięki, które rozbijają wodę na maleńkie cząsteczki, uwalniane jako zimna mgiełka. Niezwykle ważne jest zatem dbanie o filtr, który musi być czysty. Nie pobierają energii, więc są tanie w eksploatacji. Są również bezpieczne i ciche. Nie sprzyjają jednak zwierzętom, które są wyczulone na ultradźwięki;
  • nawilżacze mechaniczne – wkład, który umieszczony jest w obudowie pomaga filtrować powietrze. Są zatem bezpieczne dla zdrowia. Zużywają niewiele energii, ale ponieważ działa w nich wentylator, są dość głośne.

Parametry nawilżaczy

Wybierając nawilżacz koniecznie należy także przyjrzeć się poszczególnym parametrom tych sprzętów. Na jakie parametry szczególnie zwrócić uwagę?

  • wydajność – chcemy sprawdzić w jakim stopniu dany nawilżacz pozwoli nam nawilżyć powietrze w pomieszczeniu oraz ile energii przy tym pobierze. Warto skonsultować się w tej sprawie ze sprzedawcą nawilżaczy, który powinien posiadać wiedzę w tym zakresie;
  • regulacja poziomu wilgotności – nawilżacz powinien dać nam możliwość ustawienia poziomu wilgotności powietrza oraz możliwość regulacji intensywności jego pracy. Dzięki temu można go dostosować do swoich potrzeb i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Niektóre modele mają taką automatyczną funkcję. Dlaczego jest ona ważna? Zabezpieczy wnętrze przed nazbyt dużym zawilgoceniem.

Dodatkowe możliwości

Nawilżacz powinien także posiadać system antybakteryjny – specjalny filtr HEPA lub też lampkę UV. Dzięki temu niszczone będą wszelkie bakterie czy drobnoustroje, a powietrze będzie czystsze i zdrowe. Jest to szczególnie ważne w domach alergików i astmatyków.

Źródło: accommo.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowoczesna i ekologiczna łazienka
Następny artykułOkłady z błota z Morza Martwego
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

1 KOMENTARZ

  1. ja mam nawilżacz Anton firmy Stadler Form. model ewaporacyjny. Bardzo fajny, przenośny, mobilny, nie duży, a całkiem wydajny.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.