Strona główna Zdrowie i uroda Olejek imbirowy – Korzyści, właściwości i zastosowanie

Olejek imbirowy – Korzyści, właściwości i zastosowanie

2451
0
olejek imbirowy
Olejek imbirowy to wspaniały środek pielęgnacyjny i zdrowotny

Olejek imbirowy to wspaniały sposób na wiele rożnych schorzeń i dolegliwości, od wieków stosowanych w wielu kulturach. Przedstawiamy najważniejsze korzyści z jego stosowania i sposoby wykorzystania.

Ciepły, pikantny i energetyzujący olejek imbirowy wytwarzany jest z korzenia imbiru (łac. Zingiber officinale), osobliwie wyglądającego, podziemnego kłącza. Jest to członek rodziny roślin Zingiberaceae, a jednoczesnie wieloletnia roślina zielna. Dorasta do metra wysokości, ma wąskie liście, białe lub żółte kwiaty i małe bulwiaste kłącza. Mogą one być żółte, białe lub czerwone, w zależności od odmiany.

Olejek imbirowy źródłem zdrowia i urdy

Imbir jest ceniony od tysięcy lat, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości lecznicze i kulinarne, zwłaszcza w starożytnych chińskich, indyjskich i greckich cywilizacjach. Mahabharata, indyjski epos sanskrytu z IV w p.n.e., opisuje nawet duszone danie mięsne, przy którym zastosowano imbir jako jeden z podstawowych składników. W medycynie ajurwedyjskiej imbir jest uważany za kluczową roślinę leczniczą.

W Starożytności imbir był eksportowany do Cesarstwa Rzymskiego i powszechnie sprzedawany w Europie przez arabskich handlarzy. Dodawano go również chętnie jako składnika słodyczy. Na przełomie XIII i XIV wieku, imbir, wraz z czarnym pieprzem, stał się powszechnie stosowaną w Europie przyprawą.

Imbir jest jednym z najbardziej wszechstronnych składników żywności. Może być spożywane świeży lub suszony, moczony w herbacie lub starty do soku. Wysuszony korzeń jest często składnikiem nalewek i suplementów, a olejek imbirowy to energetyzujący i podnoszący na duchu olej o szerokim zakresie zastosowań.

Olejek imbirowy posiada lekką konsystencję, jasnożółty kolor i przyjemny, ale cierpki aromat. Zapach jest różny w zależności od metody destylacji, jak i samego rodzaju imbiru. Jednak najbardziej aromatyczny olejek imbirowy pochodzi z destylacji świeżego imbiru.

Zastosowania olejku imbirowego

Korzyści z imbiru w łagodzeniu bólu są powszechnie znane. Olej imbirowy może dostarczyć także innych zdrowych właściwości.

Gdy jest stosowany miejscowo, olejek imbirowy może pomóc złagodzić bóle i stymulować normalne krążenie krwi.

Aromaterapia korzysta z kojących i rozgrzewających właściwości olejku imbirowego, m.in. aby pomóc w rozwiązaniu problemów z trawieniem. W rzeczywistości jest to jedno z najbardziej popularnych zastosowań imbiru, gdyż doskonale łagodzi wszelkiego rodzaju zaburzenia trawienia, takie jak nudności, niestrawność, biegunka, gazy, a nawet poranne mdłości.

Oto kilka sposobów wykorzystania oleju imbirowego do różnych problemów zdrowotnych:

  • Wdychaj dwie – trzy krople olejku z chusteczki lub dyfuzora. To pomoże odzyskać siły i ożywić ciało, umysł i duszę.
  • Wymieszaj dwie do trzech kropli w pół szklanki oleju bazowego i użyj, jako oleju do masażu. Pomaga zmniejszyć ból pleców, zapalenie stawów, ból mięśni, reumatyzm, urazy, a także stymuluje układ krążenia i poprawia libido. Można także dodać go do gorącej kąpieli lub umieścić kilka kropel na gorącym lub zimnym okładzie.
  • Wdychanie poprzez dyfuzor lub parownik, złagodzi zapalenie zatok, ból gardła i katar.
  • Masuj dolne partie brzucha w przypadku nagromadzenia gazów lub biegunki.

Właściwości olejku imbirowego

Olejek imbirowy wykazuje cenne właściwości przeciwzapalne, wykrztuśne, antyseptyczne, wiatropędne, przeciwbólowe i właściwości stymulujące. Jest to pomocne w łagodzeniu różnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Schorzenia żołądka i jelit – olejek imbirowy pomaga stymulować prawidłowe trawienie i może być świetnym lekarstwem na skurcze, niestrawność i wzdęcia. Może również zwiększyć apetyt, co jest istotne dla ludzi, którzy próbują przybrać na wadze.
  • Zatrucie pokarmowe – właściwości antyseptyczne i wiatropędne olejku imbirowego mogą pomóc w leczeniu zatruć pokarmowych, a także infekcji jelitowych i czerwonki bakteryjnej.
  • Malaria i żółta febra – badania wykazały, że olejek imbirowy pomaga odeprzeć komary Anopheles culicifacies, które są głównym nosicielem malarii w Indiach.
  • Problemy z oddychaniem – olejek imbirowy można pomóc złagodzić i leczyć kaszel, grypę, astmę, duszność i zapalenie oskrzeli. Świeży imbir może działać wykrztuśnie i jest często dodawany do herbaty.
  • Bóle – imbir i olej z imbiru może przyczynić się do zmniejszenia prostaglandyn, czyli związków związanych z powodowaniem bólu.
  • Choroby serca – regularne używanie oleju imbirowego może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakrzepów i miażdżycy, a także pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi.

 

Jeśli znacie jeszcze jakieś zastosowania olejku imbirowego i chcielibyście się nimi podzielić zachęcamy do wpisów w polu komentarza poniżej.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.