Każdy związek międzyludzki przeżywa swoje wzloty i upadki. Nie da się uniknąć konfliktów. Zawsze, gdy pojawią się trudności, warto sięgnąć do podstaw, jakimi niewątpliwie są więzi rodzinne. Co warto o nich pamiętać?
Oto 6 podstawowych, uniwersalnych prawd na temat więzi międzyludzkich:
1. Miłość to podstawowa potrzeba, jest niezbędna do życia
Aby przeżyć, musimy zaspokoić nasze podstawowe potrzeby, jak głód i pragnienie. Zalicza się do nich również potrzeba miłości. Jesteśmy stworzeni, by kochać i być kochanymi. Miłość to jednak nie tylko uczucie, lecz również świadoma decyzja. Polega na bezinteresownym dawaniu oraz poświęceniu na rzecz drugiej osoby. Miłość jest podstawą intymności w związku małżeńskim. Buduje ona również więzi rodzinne, które z czasem staja się naszą najcenniejszą częścią życia. Prawdziwa i szczera miłość daje nam szanse na osiągnięcie prawdziwego szczęścia.
2. Jesteśmy stworzeni i zaprojektowani do życia w związkach
Może to wydawać się oczywiste, jednak czasem zapominamy, że życie nie kręci się wyłącznie wokół nas samych. Jeżeli jednak za bardzo skupimy się na sobie, ta podstawowa prawda może nam umknąć. Związki rozkwitają, gdy ludzie akceptują, doceniają się nawzajem i dbają o potrzeby drugiej strony. Dzięki temu silne więzi rodzinne mogą stanowić dla nas bezpieczną zatokę podczas każdego burzliwego rejsu życia.
3. Związek trzeba pielęgnować
Musisz zainwestować wiele czasu i energii, aby związek mógł się rozwijać, a więzi rodzinne stały się silne i nieprzerywalne. Czasem też konieczne będzie „wyrywanie chwastów” – jak kłamstwa czy negatywne, bolesne doświadczenia, które rzutują na związek i ślad po nich musi zostać zaleczony. Wymaga to wiele pracy, lecz żeby coś dobrego mogło na danym gruncie wyrosnąć, najpierw należy wykorzenić wszystko to, co złe. Taka praca nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty, jednak znacznie zwiększa szansę na ich poprawę.
4. Zaufanie w związku jest niezbędne jak powietrze
Bez zaufania związek umiera – czasem powoli, czasem zgoła szybko. Zaufanie jest jedną z podstaw intymności. Aby ktoś mógł autentycznie ci zaufać, musi zdobyć pewność, że zawsze mówisz mu prawdę, że naprawdę jesteś tym, za kogo się podajesz i zrobisz to, co zapowiedziałeś. Bez tego bardzo łatwo o konflikty w rodzinie, które bardzo szybko burzą misternie budowane relacje. Zdobywanie zaufania to długotrwały proces, natomiast zburzyć je można w jednej chwili. Jeżeli zawiedziesz zaufanie swojego współmałżonka, dziecka czy przyjaciela – słowem lub czynem – przekonasz się, jak trudno je odbudować.
5. Przebaczenie wyzwala
Gdy mówimy lub robimy krzywdzące rzeczy i nie radzimy sobie z frustracją, może być trudno wszystko naprawić. Musisz wziąć odpowiedzialność za swoje uczynki. Jeśli z kolei twój współmałżonek, dziecko czy przyjaciel próbuje przeprosić i zacząć wszystko od nowa, znajdź w sobie siłę, by autentycznie mu przebaczyć. Przebaczenie jest kluczem do lepszego życia. Jeśli nie jesteś do niego zdolny, krzywdzisz sam siebie. Każda głębsza zadra leży jedynie w naszej indywidualnej interpretacji zdarzeń. Dlatego warto wziąć pod uwagę brak własnego obiektywizmu i poddać się dobroci. Serce przebaczające to serce wrażliwe i otwarte na miłość.
6. W każdym związku pojawiają się rysy, które pozostawiają po sobie blizny
Jeżeli się tego nie potrafi zaakceptować, bardzo łatwo o rozczarowanie i trudno jest budować trwałe więzi rodzinne. Nie wymagaj perfekcji od siebie, współmałżonka, dzieci ani innych osób. Daj innym – oraz sobie – przyzwolenie na błędy. Naucz się wybaczać i przyjmować wybaczenie. Równocześnie staraj się dawać z siebie to, co najlepsze. Dzięki temu będziesz mieć szansę na spokojne i szczęśliwe życie, bez zbędnych napięć i niepokojów.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!