Strona główna Związki Konflikty w rodzinie – 5 wskazówek jak ich unikać

Konflikty w rodzinie – 5 wskazówek jak ich unikać

1715
0
konflikty w rodzinie
Konflikty w rodzinie wynikają często z bardzo powodów

Konflikty w rodzinie coraz częściej są skutkiem zbyt intensywnego życia zawodowego i braku czasu, niż chronicznego braku pieniędzy. Jak ich unikać i nie dopuścić do rozpadu wzajemnych więzi? Jakie wskazówki warto wziąć pod uwagę?

Wspaniale byłoby pozostawać zmotywowanym, osiągać sukcesy biznesowe i być finansowo niezależnym, choć warto równocześnie mieć się z kim podzielić swoim szczęściem? Szczera troska i prawdziwe zrozumienie bliskich tobie osób to bezcenna umiejętność. Gdy osiągniesz już sukces, docenisz czas i wysiłek, które poświęciłeś na budowanie głębokich relacji.

Konflikty w rodzinie są nieuniknione?

Związki międzyludzkie są podobne do wielu innych aspektów życia – jeśli nie robisz w nich postępów, istnieją duże szanse, iż nastąpi regres, a konflikty w rodzinie będą tylko narastać. Jeżeli je zaniedbujesz, warto to sobie uświadomić, zanim będzie za późno.

Oto 5 kreatywnych sposobów na budowanie satysfakcjonujących relacji, gdy jednocześnie jesteś zajęty realizacją wytyczonych celów:

1. Nie wystarczy słuchać – trzeba słyszeć!

Poświęcanie innym uwagi to kwestia kluczowa dla zrozumienia, co mają ci oni do przekazania. Aktywne słuchanie obejmuje podtrzymywanie kontaktu wzrokowego oraz obserwację mowy ciała.

Warto również powtórzyć rozmówcy, co od niego usłyszałeś, aby mieć pewność, iż właściwie zrozumiałeś przekaz. Słuchając uważnie, unikniesz sytuacji, w której automatycznie zaczniesz bronić się, odbierając słowa drugiej osoby jako atak. Brak umiejętności słuchania i prowadzenia rozmowy może doprowadzić do tego, że z pozoru drobne konflikty w rodzinie przerodzą się w stały rozpad więzi.

2. Do kłótni trzeba dwojga

Słownikowa definicja kłótni to „ostra wymiana zdań, słów między osobami zdenerwowanymi, podnieconymi, mającymi jakieś pretensje do siebie, nie zgadzającymi się pod jakimś względem”. Kluczowym słowem jest tutaj „wymiana”. Oznacza ono, iż do opisywanej akcji potrzeba co najmniej dwóch osób. Jeżeli ty się wyłączysz, wymiana zdań nie będzie już kłótnią. Umiejętność unikania bezsensownych i emocjonalnych wymian zdań jest jednym z sekretów budowania trwałych związków.

Nieważne, czy chodzi o żonę, czy też kolegę z pracy – możesz przejąć kontrolę nad sytuacją i zamienić kłótnię w dyskusję. Wystarczy spojrzeć na sytuację oczami oponenta. Efektem wymiany zdań powinno stać się konstruktywne rozwiązanie, nie zaś dwójka obrażonych na siebie osób. Warto pamiętać, że wszelkie konflikty w rodzinie, ale również i w pracy, można rozwiązać poprzez uspokojenie sytuacji i zrozumienie istoty problemu. Zwykła pyskówka nigdy nie prowadzi do trwałych rozstrzygnięć.

3. Odetchnij, pomyśl, zatrzymaj się… i odpowiedz

W teorii wygląda to prosto – jak natomiast wcielić takie postępowanie w życie? Gdy rozmawiając z kimś, na kim ci zależy, czujesz, że jesteś na skraju wybuchu, przypomnij sobie „zasadę O.Z.P.O.” Ów tajemniczy skrót pochodzi od słów: Odetchnij, Zatrzymaj się, Pomyśl i Odpowiedz. Działa to niezawodnie. Większość kłótni eskaluje, gdy reagujesz i odpowiadasz w sposób, którego po dziesięciu minutach żałujesz. Zamiast tego stosuj zasadę O.Z.P.O., a większość twoich relacji powinna ulec poprawie, a konflikty w rodzinie da się rozwiązać znacznie sprawniej i skuteczniej.

Następnym razem, gdy usłyszysz od kogoś słowa, które sprawiają, że masz ochotę się „odgryźć”, ODETCHNIJ – dotleń mózg, co przywróci ci jasność myślenia. ZATRZYMAJ SIĘ – pozwól dojść do głosu świadomości. POMYŚL – przywołaj w myślach najbardziej rozsądną i konstruktywną odpowiedź, jaka przyjdzie ci do głowy i dopiero wtedy ODPOWIEDZ. Warto również popracować nad umiejętnością rozładowywania emocji.

4. Codzienne okazywanie uczuć

W kontekście bliskich relacji z drugą osobą często zapominamy o tych „małych rzeczach”, które robią wielką różnicę. Istnieje naprawdę sporo rzeczy, które nic cię nie kosztują i możesz je robić CODZIENNIE, uszczęśliwiając swojego partnera. Rób to wszystko z pasją, a długoterminowy sukces masz jak w banku.

Dobrym pomysłem będą niewielkie „liściki miłosne” – notki wyrażające miłość, uznanie oraz wdzięczność. Warto również celebrować moment przywitania partnera z powrotem w domu pod koniec dnia. Oderwij się od ekranu, monitora czy wyświetlacza telefonu i wyjdź do swojej drugiej połówki, aby powitać ją gorącym pocałunkiem. Wszystko to wydaje się bardzo proste, lecz naprawdę robi wielką różnicę! Warto pamiętać, że wszelkie konflikty w rodzinie można rozbroić odpowiednim uczuciem i zaangażowaniem.

5. Musisz wyznaczyć sobie cele w związku

Wyznaczasz je, dbając o zdrowie czy prowadząc interesy – wydaje się, że masz plan dotyczący każdej dziedziny życia z wyjątkiem tej, która w istocie jest najważniejsza. Pomyśl, co możesz poprawić w swoim związku i niech stanie się to twoim celem. Dzięki temu konflikty w rodzinie będą znacznie mniej prawdopodobne, a wspólne cele zaczną scalać wzajemne relacje.

Łatwo rozleniwić się w związku – jest to niebezpieczny stan, gdyż coś, co było wcześniej inspirującą relacją, może zacząć się powoli staczać. Najprościej walczyć z takim stanem, ustanawiając sobie jakiś cel. Mogą to być plany zabrania gdzieś ukochanej osoby na weekend lub obdarowywania jej raz w miesiącu kwiatami czy też cotygodniowe wspólne wyjście na kolację. W rzeczywistości nie jest najważniejsze, co konkretnie robisz – liczy się twoje zaangażowanie!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.