Strona główna Rozwój osobisty Irytacja – 7 sytuacji kiedy się często pojawia

Irytacja – 7 sytuacji kiedy się często pojawia

1744
0
irytacja
Nie warto dopuścić by irytacja przyćmiła zdrowy rozsądek

Irytacja to niezwykle często spotykana reakcja ludzi na bardzo różne sytuacje i wydarzenia. Które z nich powodują ją najczęściej i w jakich okolicznościach należy się jej spodziewać? Przyjrzyjmy się jak pojawia się tego rodzaju emocja.

Wiele osób na określone sytuacje reaguje jak jeżozwierz – może jesteś to Ty, może ktoś z Twoich bliskich. Tacy ludzie mają również swoją miękką stronę, lecz istnieją pewne zapalniki, które z całą mocą wyzwalają ich trudny do opanowania temperament, sprawiając, że się jeżą. Czasem dzieje się tak, gdy coś idzie nie po ich myśli, gdy doznają zawodu, gdy ktoś okaże im brak szacunku lub okłamie. Ale co tak naprawdę prowadzi do ludzkiej irytacji?

Jak rozwija się irytacja?

Każdy ma takie wyzwalacze, ustawione jednak na bardzo różnych zakresach. Poznając je, będziemy w stanie lepiej nad sobą panować i niepotrzebnie nie stroszyć kolców w kierunku członków swojej rodziny czy współpracowników. Z kolei dostrzeżenie takich punktów u innych osób pomoże nam je lepiej zrozumieć i traktować nieco łagodniej. Oto siedem takich zapalników, które najczęściej prowadzą do irytacji.

Gdy twoje oczekiwania zostają zawiedzione

Są osoby, które mają wysokie wymagania zarówno względem siebie, jak i innych. Kiedy więc inni nie spełniają ich oczekiwań, może to wywołać frustrację, a irytacja pojawia się najczęściej tuż po niej. Takie osoby stają się opryskliwe, gdy na urlopie pojawiają się nieprzewidziane problemy, randka kończy się kłótnią, dzieci są niegrzeczne czy zakończenie filmu rozczarowuje. Warto nauczyć się przewidywać takie sytuacje i starać się je ograniczać. Można również starać się z góry podchodzić z większą rezerwą i nie pompować nadmiernie swoich oczekiwań.

Gdy jesteś zmęczony lub chory

Niektóre osoby, gdy zachorują, nie skarżą się na złe samopoczucie. Inne jednak, gdy złapią zwykłe przeziębienie, mogą stać się niezwykle drażliwe. Ważne, żeby domownicy niepotrzebnie nie irytowali takiej osoby, jednocześnie ona, nawet nie czując się najlepiej, powinna dostrzec, iż inni tylko starają się jej pomóc. Niestety, wpływanie na osoby z nie najlepszym samopoczuciem zdrowotnym rzadko są w stanie jasno przyjmować argumenty otoczenia, a irytacja bywa często sposobem rozładowania negatywnych doznań fizycznych.

Gdy ktoś cię nie słucha

Pragnienie bycia słuchanym i rozumianym to jedna z podstawowych ludzkich potrzeb, składająca się na szerzej ujmowaną potrzebę uznania. Gdy próbuje się coś komuś przekazać, lecz ten nie słucha, może to doprowadzić do uczucia nawet silniejszego niż zwykła irytacja. Jeszcze gorzej chyba być słyszanym, lecz nierozumianym. Dlatego warto rozwijać swoje zdolności komunikacyjne, aby uniknąć takich sytuacji. W tym zakresie niezwykle użyteczna staje się inteligencja emocjonalna, dająca szansę widzenia potrzeb innych i we właściwy sposób reagowania na nie.

Gdy jesteś niedoceniany

Gdy ktoś czuje się niedoceniony, jego pewność siebie i poczucie własnej wartości może ulec znacznemu obniżeniu. Wtedy też zaczyna kwestionować sens tego, co robi, a jego praca staje się znacznie mniej efektywna. Jeżeli ktoś nie docenia twojej pracy, nic dziwnego, że zaczynasz być opryskliwy, a irytacja praktycznie staje się codziennością. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana pracy lub zajęcia. Ale w pierwszej kolejności warto zdobyć się na szczerą i konstruktywną rozmowę, która ujawni nasze prawdziwe potrzeby.

Gdy czujesz, że ktoś cię nie szanuje

Można kwestionować czyjąś decyzję lub postępowanie i nie powinno to stanowić większego problemu. Jeśli jednak ktoś podważa czyjś osąd, zdolności czy rzetelność, może to już być powód do prawdziwej irytacji. Takie zachowanie może wywołać rozdrażnienie u przedstawicieli obu płci, choć u mężczyzn jest to reakcja znacznie częściej występujące. Warto pamiętać, że brak zrozumienia to jedno, a szacunek to drugie. Wynika on w głównej mierze z uwarunkowań kulturowych, które określają ogólne relacje w społeczeństwie. Przynajmniej oficjalny szacunek do drugiej osoby powinien być normą, która wyznacza nasz ogólniejszy stosunek do człowieczeństwa.

Gdy ktoś zachowuje się wobec ciebie nieuprzejmie

Wydaje się, iż w społeczeństwie stopniowo zanika znajomość dobrych manier. Niegrzeczni są: kierowcy, widzowie w kinach, kasjerzy, współpracownicy? Można by tak długo wymieniać! Każdemu czasem zdarzy się zachować nieuprzejmie, jednak taka postawa wyzwala często agresję, a irytacja otaczających nas ludzi jest dość powszechnie widoczna. Mając do czynienia z grubiańskim zachowaniem wielu osób w ciągu dnia, często później wyładowujemy się na członkach rodziny, którzy niczym nie zawinili. Tym niemniej należy ze wszystkich sił starać się nie wylewać swojej frustracji na swoje otoczenie. W szczególności na ludzi, którzy są nam najbliżsi i niczemu nie zawinili. W tym celu należy starać się wzmocnić swoją psychikę i budować relacje na pozytywnych emocjach.

Gdy ktoś cię okłamie

Jest to zrozumiały powód do niezadowolenia i słusznie wyzwala gniew. Lepiej wtedy nie podchodzić! Oczywiście kłamstwa mogą mieć bardzo różne odcienie i ciężary gatunkowe. Od drobnych niedopowiedzeń do zdrad i oszustw. Warto jednak pamiętać, że irytacja tylko utrudnia nam jasne myślenie i wybór optymalnej drogi wyjścia. Warto pamiętać, że pod wpływem afektu często ludzie dokonują katastrofalnych czynów, których konsekwencje mogą ciągnąć się do końca życia.

Podsumowując

Warto zatem robić wszystko, by irytacja była nam zupełnie obca, a przynajmniej możliwie rzadko spotykana. Istotnym tego warunkiem będzie jednak zawsze nasza indywidualna postawa, w dużym stopniu decydująca o wzajemnych relacjach z innymi ludźmi. Jeżeli przyjmiemy siebie jako punkt wyjścia i zaczniemy nad sobą pracować nasze życie stanie się spokojniejsze, przyjemniejsze i mniej problematyczne.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.