Strona główna Styl życia 13 codziennych nawyków które cię postarza

13 codziennych nawyków które cię postarza

1616
0
postarza
Bardzo wiele nawyków nas postarza i należy je wyeliminować

Wydaje ci się, że zbyt szybko przybywa ci lat i nie masz pojęcia które z codziennych czynności cię postarzają? Dowiedz się, co mówią specjaliści na temat powszechnie popełnianych błędów i zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi odwracania procesu starzenia.

Wyglądasz starzej niż wskazuje twoja metryka? Jeżeli nie podoba ci się to, co widzisz w lustrze, być może nadszedł czas, by przeanalizować swoje codzienne nawyki. Pokarmy, które spożywasz, a także twoje przyzwyczajenia dotyczące snu mogą dodać ci lat i skrócić życie.

Działasz wielozadaniowo

Jeżeli twoja lista zadań do wykonania nigdy się nie kurczy, najpewniej prowadzisz gorączkowy tryb życia. Wypływający zeń stres nadweręża twój organizm i znacznie go postarza. Ludzie sądzą, że wielozadaniowość jest czymś dobrym, lecz w ten sposób nic nie osiągniesz, tylko wygenerujesz więcej stresu. Niezależne od siebie badania wykazały, iż chroniczny stres wyzwala wolne rodniki – niestabilne cząsteczki, które uszkadzają komórki i są odpowiedzialne za procesy starzenia. Warto zatem skupić się na jednym zadaniu naraz i przechodzić do kolejnego dopiero po zakończeniu poprzedniego.

Rzadko rezygnujesz z deseru

Słodycze, oprócz tego, że łatwo przysparzają nadmiarowych kilogramów, mogą również dodawać lat. Cząsteczki cukru przyczepiają się bowiem do włókien białkowych w każdej z komórek organizmu. Ów proces destrukcji i postarzania, zwany glikacją, może objawiać się matowością cery, cieniami pod oczami, utratą jędrności skóry, obrzękami, uwydatnianiem się linii mimicznych oraz zmarszczek, obwisaniem skóry twarzy oraz rozszerzaniem się porów. Zrezygnuj ze słodkości, jeżeli chcesz zachować młodzieńczy wygląd.

Śpisz krócej niż pięć godzin na dobę

Skąpiąc sobie snu, narażamy się nie tylko na worki pod oczami, lecz również skracamy swoje życie. Siedmiogodzinny sen jest dla większości ludzi optymalny. Kładź się wcześniej do łóżka, jeśli zauważasz u siebie objawy niedoboru snu, które obejmują: brak energii, ospałość umysłową, problemy z koncentracją. Pamiętaj, że jego brak nie tylko znacznie osłabia, ale również ze względu na brak odpowiedniej regeneracji znacznie postarza. Dlatego warto nauczyć się spać by lepiej wypoczywać.

Lubisz długo przesiadywać przed telewizorem

Nałogowe oglądanie ulubionego serialu to jedno, lecz ciągłe przesiadywanie przed ekranem telewizora to zupełnie co innego. Naukowcy odkryli, iż każda godzina spędzona przed telewizorem skraca naszą oczekiwaną długość życia nawet o 22 minuty. Co więcej, osoby, które poświęcały na oglądanie telewizji średnio sześć godzin dziennie, żyły o pięć lat krócej niż ludzie, którzy tego nie robili. Takie wyniki są raczej efektem biernego siedzenia niż samej czynności oglądania telewizji. Zawsze gdy siedzisz bezczynnie dłużej niż 30 minut, twój organizm zaczyna odkładać cukier w komórkach, co dodatkowo zwiększa ryzyko nadwagi. Ten stan z oczywistych względów zawsze bardzo postarza i ogranicza możliwości organizmu. Nieważne, czy siedzisz przed telewizorem, czy przy biurku ? co pół godziny wstawaj, aby się przejść.

Spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej

Zagrożenia związane z siedzącym trybem życia są dobrze udokumentowane, a wiele z nich również bardzo postarza. Wśród nich znajduje się zwiększone ryzyko zapadnięcia na: choroby nerek oraz układu krążenia, a także nowotwory, nie wspominając już o otyłości. Dlatego rozwiązaniem będą regularne ćwiczenia, które z pewnością pomogą zapobiegać wspomnianym wyżej chorobom i przedłużą twoje życie.

Nie używasz kremu pod oczy

Nawet podstawowa pielęgnacja cery powinna obejmować zastosowanie dobrego kremu pod oczy, aby zapobiegać zmarszczkom, jednemu z bardziej widocznych objawów starzenia. Skóra wokół oczu jest cieńsza niż w innych rejonach twarzy, dlatego też starzeje się szybciej. Dbanie o odpowiednie nawilżenie okolicy oczu może ująć twojemu obliczu lat. Najskuteczniejsze kremy pod oczy zawierają tretynoinę (Retin A), która jest formą witaminy A. Dodatkowe istotne składniki to: środki zmiękczające oraz nawilżające, które zatrzymują w skórze wilgoć, a także przeciwutleniacze, kwas hialuronowy i witamina C. Wspomagają one formowanie się kolagenu oraz elastyny, które poprawiają napięcie skóry i redukują linie mimiczne wokół oczu.

Używasz kremów z filtrem przeciwsłonecznym jedynie na wakacjach

Sprawunki, prowadzenie samochodu czy przechadzki do skrzynki na listy mogą wyrządzić twojej cerze więcej szkód niż spędzenie dnia na plaży, jeżeli nie używasz kremu z filtrem. Główną przyczyną większości przedwczesnych oznak starzenia widocznych na ludzkiej twarzy jest jej wystawienie na działanie promieni ultrafioletowych. Promieniowanie UV dociera do nas nawet podczas pochmurnej czy deszczowej pogody, a jego działanie bardzo szybko postarza. Chroń swoją skórę, używając kremów z filtrem za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz. Niektórzy dermatolodzy zalecają do codziennego stosowania filtry SPF pomiędzy 30 a 50.

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.