Strona główna Styl życia 13 codziennych nawyków które cię postarza

13 codziennych nawyków które cię postarza

1601
0

Nosisz zbyt mocny makijaż

Pomijając metaliczne niebieskie cienie do powiek, zbyt mocny make-up zawsze postarza cię, w nieco mniej oczywisty sposób. Nadmierny makijaż, szczególnie wykonany za pomocą kosmetyków na bazie oleju, zatyka pory i prowadzi do powstawania wyprysków. Ponadto nadużywanie aromatyzowanych kosmetyków do cery, czy też takich, które zawierają drażniące substancje chemiczne lub alkohol, wysusza skórę, pozbawiając ją naturalnego natłuszczenia i w rezultacie prowadząc do przedwczesnego powstawania linii mimicznych oraz zmarszczek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będą kosmetyki naturalne i organiczne, mające znacznie mniej agresywne działanie.

Śpisz z twarzą na poduszce

Spanie na brzuchu lub na boku z twarzą wgniecioną w poduszkę może być przyczyną powstawania zmarszczek i zwykle postarza wygląd twarzy. Tkanka łączna oraz kolagen w obrębie twarzy z wiekiem ulegają osłabieniu, w związku z tym, gdy co noc śpisz na tej samej stronie twarzy, twoja cera nie wygładzi się i nie będzie powracać do swojego pierwotnego kształtu tak szybko jak w czasach twojej młodości. Fałdki wygniecione poduszką mogą się utrwalić. Śpij zatem na plecach lub zainwestuj w satynową poszewkę, która pozwoli ci zachować gładkość cery.

Przebywasz w przegrzanym mieszkaniu

Gdy na zewnątrz pada śnieg, kusi, żeby podkręcić kaloryfer czy dorzucić do kominka. Jednak nagrzewanie powietrza zawsze wyciąga wilgoć. Efektem może być sucha, zaogniona skóra, która zawsze starzeje się znacznie szybciej. Inwestując w nawilżacz powietrza, będziesz w stanie przeciwdziałać temu efektowi i zapobiegać swędzeniu oraz łuszczeniu się skóry. Optymalna wilgotność powietrza powinna znajdować się w przedziale 40-60 %. Alternatywą, którą się często poleca, jest umieszczenie mokrego ręcznika na grzejniku lub miski z zimną wodą w pomieszczeniu, którym się przebywa. Warto również chronić skórę i włosy przed przesuszeniem, najlepiej stosując sprawdzone kosmetyki naturalne. Warto zatem pamiętać, że przegrzewanie pomieszczeń postarza.

Sączysz napoje przez słomkę

Picie ciemnych napojów przez słomkę zapobiega przebarwieniom uzębienia, lecz podobnie jak mrużenie oczu, może ostatecznie prowadzić do powstawania zmarszczek – w tym wypadku wokół ust. Taki sam efekt wywołuje palenie papierosów. Przelewaj butelkowane zatem napoje do szklanki, aby uniknąć robienia z ust tzw. „dzióbka”.

Wyłączasz z diety tłuszcze

Pewna ilość tłuszczu w diecie jest niezbędna, aby zachować młody wygląd i dobre samopoczucie. Zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe omega-3, które można znaleźć w tłustych rybach, takich jak łosoś czy makrela, oraz niektórych nasionach i orzechach, utrzymują skórę jędrną i elastyczną. Zapobiegają one powstawaniu zmarszczek, a ponadto korzystnie wpływają na pracę serca oraz mózgu. Zaleca włączanie ryb do posiłku co najmniej dwa razy w tygodniu. Warto zatem pamiętać, że brak pewnych tłuszczów w diecie postarza i trwale zagraża naszemu zdrowiu.

Garbisz się

Garbiąc się godzinami przed klawiaturą, możesz doprowadzić do sytuacji, w której twój kręgosłup ulegnie nieatrakcyjnemu i potencjalnie groźnemu skrzywieniu. Kręgosłup cechuje się zrównoważoną S-kształtną krzywizną, dzięki której jest w stanie nas stabilizować i podpierać. Nieprawidłowa postawa zawsze bardzo postarza, a garbienie się skutkuje odchyleniem kręgosłupa od normalnej osi, czego efektem jest nadmierne obciążenie mięśni, dysków oraz kości. Często stanowi temu towarzyszy ból pleców oraz zmęczenie, a jego konsekwencją może być trwała deformacja kręgosłupa. Ćwicz właściwą postawę i kontroluj ją w ciągu dnia: w pozycji siedzącej uszy, ramiona oraz biodra powinny wyznaczać prostą linię.

Podsumowanie

Mówi się, że nawyki to druga natura człowieka. Jest w tym zapewne wiele prawdy, ale dużo zależy od indywidualnych predyspozycji i wieku, w którym się znajdujemy. Wielu ludzi całe życie szuka odmiany, nawet do późnej starości, nie poddając się codziennej rutynie. Większość natomiast postępuje zupełnie inaczej. Wielu doświadczonych ludzi zwraca jednak uwagę na jeden istotny aspekt, który zawiera się w zdaniu: „ludzie kształtują nawyki do 30-tego roku życia, potem nawyki kierują człowiekiem”. Warto zatem zadać sobie pytanie: które z tych nawyków nam szkodzi i postarza? Może warto jeszcze coś zmienić? Warto zacząć już dziś!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Cofnij

 

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.