Zastanawiasz się czasem czy można zrezygnować z medykamentów i sięgnąć po jakieś inne metody, by skutecznie walczyć z bólem kręgosłupa? W znacznej mierze zależy to od Ciebie samego. Ból kręgosłupa często jest efektem nieprawidłowego stylu życia, a w szczególności braku właściwej aktywności fizycznej. Sprawdźmy zatem na co warto zwrócić uwagę, by skuteczniej zapobiegać i leczyć tego rodzaju problemy.
Gdy dopadają cię jakieś poważne dolegliwości zapewne ostatnią rzeczą, na którą masz ochotę, jest intensywny ruch fizyczny. Jednakże ludzie z różnymi przypadłościami mają większe szanse na utrzymanie pewnych objawów w ryzach, jeśli ćwiczą co najmniej przez kilkanaście minut dziennie. Dotyczy to oczywiście takich schorzeń jak ból kręgosłupa. Sprawdźmy zatem w jaki sposób można jemu zapobiegać.
Aktywność fizyczna a ból kręgosłupa
Oto kilka rodzajów ćwiczeń, które pomogą ci się rozruszać i poczuć lepiej:
Przede wszystkim zwolnij tempo i się zastanów
Jeśli znajdujesz się właśnie w samym środku ataku bólu, z całą pewnością nie będziesz robić nic, co zwiększy jego nasilenie. Ogólnie rzecz biorąc, lekarze zalecają, aby nie rezygnować z ćwiczeń, których wykonywanie jest wciąż możliwe. Wystarczy zastąpić niektóre elementy siłowe zwiększeniem zakresu ruchów oraz ćwiczeniami rozciągającymi. Innym rozwiązaniem jest skupienie się na tych rejonach ciała, które nie są obolałe.
Z kolei czasem warto przerwać ćwiczenia na jakiś czas, jednak nie na tyle długi, który wpędzi cię w błędne koło bezradności, doprowadzając do słabości i usztywnienia stawów. By skutecznie walczyć z bólem kręgosłupa należy przede wszystkim nauczyć się słuchać swego ciała. Stale wysyła ono sygnały, sugerujące zmianę dotychczasowych złych nawyków. Ból kręgosłupa jest najczęściej następstwem niewłaściwego stylu życia. Dlatego właśnie warto się na chwilę zatrzymać i zrewidować swoje dotychczasowe postępowanie.
Pływanie dobre na niemal wszystko
Woda jest niezastąpionym rozwiązaniem, umożliwiającym w różnorodny sposób walczyć z bólem kręgosłupa. Jeżeli bolą cię stawy, woda również może pomóc złagodzić twoje dolegliwości. Siła wyporu odciąża stawy, ponadto pozwala utrzymać ich elastyczność. Ćwiczenia mogą przybrać formę aerobiku, przepływania kolejnych długości basenu lub nawet chodzenia w głębokiej wodzie.
Badanie z 2011 roku wykazało, że treningi w wodzie redukują różne rodzaje bólu w stopniu małym do umiarkowanego, włączając w to dolegliwości towarzyszące reumatoidalnemu zapaleniu stawów, zapaleniom kostno-stawowym, a także bóle mięśniowe czy ból pleców. Uzasadnienie tego jest bardzo proste, gdyż w wodzie ważymy 7 razy mniej niż na lądzie. Kiedy zatem cierpimy na ból kręgosłupa, pływanie może okazać się niezwykle skutecznym sposobem rehabilitacji.
Popularna jazda na rowerze
Nie ma znaczenia, czy ćwiczysz na rowerze stacjonarnym, czy jeździsz na zewnątrz. Jazda na rowerze nie tylko ułatwia zrzucanie kilogramów, lecz również wyzwala hormony szczęścia, takie jak endorfiny. Osoby cierpiące na artretyzm kolan mogą mieć pewne problemy z tym sportem, ważne jest więc w tym przypadku, aby upewnić się, że siodełko znajduje się na odpowiedniej wysokości.
Najlepszym rozwiązaniem będzie tu rower poziomy, którego siodełko jest ułożone bardziej anatomicznie, a cała konstrukcja podpiera kręgosłup. Jeżeli z różnych powodów jazda na rowerze nie jest dla ciebie właściwa warto rozważyć zakup roweru eliptycznego. Pozwala on na bardziej ergonomiczny ruch ciała i umożliwia osiąganie podobnych rezultatów co przy rowerze tradycyjnym.
Podnoszenie ciężarów
Podnoszenie ciężarów może korzystnie wpływać na samopoczucie osób cierpiących na dolegliwości bólowe, włączając w to chorych na reumatyzm, jednak w tym przypadku należy zredukować intensywność ćwiczeń. Pomyśl o podnoszeniu ciężarów jak o codziennej porcji witamin. Młode osoby chcą wyglądać dobrze w stroju kąpielowym lub mieć duże bicepsy. Wraz z mijającymi latami człowiek powinien zacząć patrzeć na ćwiczenia jak na rodzaj lekarstwa.
Oczywiście, jeżeli zależy Ci na tym by walczyć z bólem kręgosłupa należy przede wszystkim wzmacniać mięśnie pleców i brzucha, utrzymujące ciało we właściwej pozycji. Do tego zasadniczo nie potrzeba wielkich obciążeń, a czasem wystarczą jedynie unoszenia i wyciskania własnego ciężaru ciała.
Chodzenie to chyba najprostsza forma aktywności
Chodzenie może sprawiać trudność, jeśli bolą kolana lub stopy. Jeżeli jednak jesteś w stanie podjąć taki wysiłek, wzmocni on mięśnie otaczające kolana, pomagając chronić stawy. Jeżeli twoje mięśnie ud są w dobrym stanie, będą skutecznie odciążać stawy.
Jeśli jednak okażą się zbyt słabe, stawy odczują nadmierne obciążenie, co może poskutkować zapaleniem. Tak czy inaczej, przejście kilku kroków z samochodu do domu na pewno nie wystarczy, jeśli chcesz czerpać korzyści z ruchu i odpowiednio dbać o swój układ krążenia. Istnieje wiele wariantów chodzenia, jednak najważniejsze jest to by doprowadzać do podwyższonego tętna. Nawet tego rodzaju aktywność może w dłuższej perspektywie istotnie zmniejszyć problem, jakim jest nieurazowy ból kręgosłupa.
Bieganie daje więcej niż się wydaje
Bardziej wyczerpujące rodzaje aktywności fizycznej, takie jak bieganie, mogą być trudne do pogodzenia z bolącymi stawami, nie tylko dla tych osób, które cierpią na chroniczne dolegliwości. Jeżeli Twój fizjoterapeuta oceni, że taki wysiłek Ci nie zaszkodzi, sam postaraj się zredukować obciążenie stawów, biegając w specjalnych, pięciopalczastych butach. Są one o wiele bezpieczniejsze dla kolan i innych stawów. Zaletą ćwiczeń aerobowych, takich jak pływanie, jazda na rowerze czy bieganie, jest fakt, że przyspieszają one krążenie krwi.
Dzięki temu obniżają poziom cytokin – cząsteczek, które biorą udział w powstawaniu zapalenia. Trudno wyjaśnić każdy przypadek, ale wielu ludzi twierdzi, że gdy zaczęło regularnie i planowo biegać nie musi się więcej martwić jak walczyć z bólem kręgosłupa lub stawów. Często po prostu nie odczuwają więcej dolegliwości. Oczywiście dotyczy to najczęściej przypadków niezbyt skomplikowanych i nieurazowych.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, gdy cierpimy na ból kręgosłupa lub stawów
Ból kręgosłupa lub stawów często zależy od niewłaściwych nawyków w zakresie codziennego trybu życia. Poza typowymi urazami lub zdiagnozowanymi chorobami, mogą wynikać ze znacznego wpływu stresu. Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych antidotów na tego rodzaju problem, a tym samym środkiem do usuwania dalszych problemów bólowych. Warto także nauczyć się pewnych technik relaksacji, postawić na zdrową dietę oraz zadbać o spokojny sen. Większość problemów ustępuje, gdy tylko wracamy na właściwą drogę.
Na tego rodzaju bóle to najlepiej jakimś dip rilifem posmarować, bo on poza normalnym środkiem przeciwbólowym ma jeszcze mentol, który od razu chłodzi.
Mnie od kilku lat dokuczają silne bóle krzyża. Nawet nie bardzo już mogę biegać, chociaż bardzo to lubię, bo potem bardzo mnie boli. Czasami chodzę na masaż i wtedy jest lepiej, ale najczęściej doraźnie uśmierzam ból pyralginą, która działa szybko i daje mi ulgę na długi czas.
Ćwiczenia niestety nie zawsze od razu przynoszą ulgę i wtedy muszę sięgnąć po tabletkę, żeby móc się normalnie ruszać bez bólu. Zazwyczaj pomaga jedna tabletka, a jak ból jest naprawdę silny, to muszę wziąć dwie