Nagietek lekarski to wspaniała roślina zielna, przydatna do leczenia wielu dolegliwości zdrowotnych. Świetnie nadaje się zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Przedstawiamy najczęściej stosowane sposoby i metody leczenia z wykorzystaniem tej wspaniałej rośliny.
Warto zdecydować się na kwiaty nagietka w swoim ogrodzie. Nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale działają również na niektóre szkodniki ogrodowe. Nagietek lekarski wykazuje wiele cennych właściwości, w tym antybakteryjne i przeciwzapalne, a także takie, które przyspieszają proces gojenia ran. Co więcej, jest bardzo łagodny dla skóry, dzięki czemu niemalże każdy może bezpiecznie korzystać z tej rośliny. Nagietka można używać prawie na wszystkie schorzenia i na wiele sposobów, jednak najczęściej w postaci świeżego naparu lub w postaci oleju. Poniżej przedstawiam tylko niektóre z tych możliwości.
Herbata z nagietka lekarskiego
Jeśli chodzi o przygotowanie herbaty z nagietka, to wystarczy suszone kwiaty wrzucić do wrzątku i pozostawić na 15 minut, by się zaparzyły. Następnie należy odcedzić całość za pomocą sitka. W tym przypadku można używać zarówno całych główek kwiatków, jak i jedynie płatków. Na szklankę wrzątku wystarczy około łyżki płatków lub mała garść całych główek. Tego rodzaju napój ma krótki termin przydatności do spożycia, dlatego należy go wypić w ciągu jednego dnia, maksymalnie dwóch i zawsze przechowywać w lodówce. Herbata z nagietka jest najprostszym sposobem na wykorzystanie suszonej rośliny.
Oto 16 zastosowań dla herbaty z nagietka.
- Picie herbaty z nagietka może pomóc w leczeniu infekcji dróg moczowych.
- Właściwości przeciwzapalne nagietka sprawiają, że herbata sprawdza się przy infekcjach gardła. Płucz gardło, kiedy będzie bolało.
- Płukanie gardła herbatką z nagietka może pomóc również przy innych dolegliwościach jamy ustnej, takich jak chociażby wrzody czy pleśniawki. Działa również uzdrawiająco na zęby.
- Nagietek jest pomocny w procesach trawienia i pomaga poprzez wsparcie gojenia wrzodów, uspokojenie przewodu pokarmowego, a także stymulowanie produkcji żółci.
- Wykorzystanie nagietka do kąpieli pomaga w łagodzeniu hemoroidów, zakażenia drożdżami i przy innych obrzękach.
- Umieść herbatę z nagietka w butelce z rozpylaczem lub umieść ją na bawełnianych kulkach. W takiej formie wygodniej stosuje się nagietka na podrażnionej skórę. W ten sposób można wykorzystać herbatkę, chociażby w przypadku wysypki pieluszkowej, ukąszeń owadów czy na bolące stawy.
- Kompres z herbatki z nagietka łagodzi rany i oparzenia, a także zapobiega infekcjom, oraz bliznom.
- Nagietek posiada właściwości antyseptyczne, dlatego jest pomocny chociażby przy trądziku. Jeśli masz skórę skłonną do trądziku, myj twarz herbatą z nagietka.
- Wiele kobiet uważa, że regularne spożywanie herbaty z nagietka pomaga regulować cykl miesiączkowy i może również złagodzić bóle menstruacyjne.
- Wykorzystaj herbatę z nagietka do przygotowania domowych chusteczek nawilżających dla dziecka. Będzie ona również zapobiegać pojawianiu się wysypki u niemowląt.
- Użyj herbaty z nagietka jako płukanki do oczu. Przydaje się przy swędzeniu, wynikającemu z alergii, suchości, a także z wirusowego zapalenia.
- Przy grzybicy stóp należy moczyć nogi w herbacie z nagietka.
- By złagodzić swędzenie skóry głowy, po umyciu włosów należy opłukać je herbatą z nagietka.
- Herbata z nagietka może przyczynić się do zmniejszenia gorączki. Nie należy jednak pić jej więcej niż trzy szklanki płynu dziennie.
- Chłodna herbata z nagietka użyta na skórze zadziała jak ściągający toner, a także naturalny środek nawilżający.
- Herbata z nagietka może być używana również do pielęgnacji większości zwierząt, począwszy od tych domowych po gospodarcze. Ważne, że mogą ją poprzyjmować jedynie zwierzęta niebędące w ciąży. Herbata z nagietka jest pomocna po ukąszeniach pcheł, drobnych ranach i zadrapaniach.
- W przypadku psów ze swędzącą skórą herbata z nagietka powinna być regularnie stosowana, najlepiej w rozpylonej na sierści postaci.
Kremy na bazie nagietka i tłuszczu roślinnego
Czasami dla złagodzenia skóry konieczne jest połączenie nagietka z tłuszczem, jednak wykonanie oleju z nagietka jest bardzo proste. Wystarczy umieścić nagietek w naczyniu i zalać go olejem, tak by w całości przykrył roślinę. Następnie całość należy szczelnie zamknąć i odstawić na kilka tygodni w słonecznym miejscu. Proces ten można przyspieszyć, jeśli całość podda się obróbce termicznej, wtedy olej będzie gotowy w kilka godzin.
Często poleca się samodzielnie wykonać mieszankę z nagietka, olejków leczniczych oraz masła. Oto kilka pomysłów na to, w jaki sposób wykorzystać olej z nagietka, tłuszcz i śmietankę.
- Krem z nagietka lub wykonany z niego olej, zwłaszcza w połączeniu z olejem kokosowym, działa jako naturalny środek przeciwgrzybiczny.
- Maść z nagietka stosowana na skórę po opalaniu zapobiegnie podrażnieniom i łuszczeniu.
- Krem lub olej z nagietka może zredukować widoczność istniejących blizn i rozstępów. Przy wykorzystaniu go do gojących się ran zapobiega powstawaniu blizn.
- Krem z nagietka łagodzi czerwone plamy od egzemy na skórze.
- Krem z nagietka może pomóc w leczeniu żylaków, głównie dzięki właściwościom przeciwzapalnym oraz zdolności nagietka do poprawy krążenia i wzmocnienia ścianek żył.
- Olej z nagietka naniesiony na skórę doskonale pomoże zmywać makijaż, łagodząco wpływając na podrażnioną skórę.
- Olejek z nagietka jest pomocny również przy bólach głowy. Wystarczy kilka kropli wmasować w skronie.
- Maści oraz kremy z nagietkiem są doskonałe do pielęgnacji spierzchniętej skóry dłoni i twarzy. Szczególnie polecany jest do stosowania podczas chłodniejszych miesięcy roku.
- Jeśli posiadasz psa z roztoczami uszu, wmasuj kilka kropli olejku z nagietka w problematyczne miejsca. Olej z nagietka zabije roztocza i wpłynie kojąco na te obszary skóry.
Świeże i suszone płatki nagietka
Można również wykorzystać świeże kwiaty nagietka prosto z ogródka lub też suszony nagietek ze sklepu zielarskiego.
- Gotowanie nagietka sprawi, że powstanie ładnej barwy płyn , który można wykorzystać do zabarwiania tkanin i wełny. Nie zapomnij jednak o utrwalaczu koloru.
- Świeże płatki nagietka warto dodać do sałatki. Wzmocni on kolor i wygląd potrawy. Nagietek jest doskonałym źródłem witaminy A i można dodawać go praktycznie do dowolnej potrawy.
- Poleca się często wrzucić płatki nagietka do zupy.
- Nagietka można również używać jako zamiennika szafranu, gdy chodzi o nadanie koloru potrawie.
Co jeszcze warto wiedzieć
Nagietek lekarski uważany jest za bezpieczny dla wszystkich grup wiekowych, jednak dotyczy to zewnętrznego stosowania zioła. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu nagietka na otwarte rany. W takiej sytuacji najlepiej poprzedzić tę czynność konsultacją z lekarzem, zwłaszcza jeśli są to rany pooperacyjne.
Jeśli u pacjenta stwierdzono alergię na takie rośliny jak stokrotki czy chryzantemy, to może wystąpić również reakcja alergiczna na nagietek. W takim przypadku przed rozpoczęciem stosowania zioła na szeroką skalę należy najpierw niewielką ilość wmasować w przedramię i sprawdzić reakcję skóry. Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny w tym czasie w ogóle stosować nagietka.
Macie jakieś doświadczenia z nagietkiem? Chętnie o ty przeczytamy!
Bardzo fajny artykuł. Daje dużo inspiracji
wygląda zachęcająco. może się skuszę.