Strona główna Styl życia Bóle menstruacyjne – Jak sobie ulżyć

Bóle menstruacyjne – Jak sobie ulżyć

848
0
bóle menstruacyjne
Bóle menstruacyjne mogą przyjmować różną siłę

Zdarza się, że bóle menstruacyjne bywają szczególnie silne i trudne do zniesienia. Dla każdej kobiety jest to niezwykle trudny czas, który znacznie ogranicza codzienne czynności. Jest jednak kilka prostych sposobów, które warto poznać, by sobie nieco ulżyć. Jak zatem poradzić sobie z bólem w trakcie okresu?

Bóle menstruacyjne pojawiają się u prawie każdej kobiety. Czasami są to tylko delikatne skurcze, innym razem jednak dają o sobie znać tak bardzo, że nie wiemy jak sobie z nimi radzić. Czy można jakoś im skutecznie ulżyć?

Termofor na bóle menstruacyjne

Termofory są coraz bardziej popularne. Zarówno te tradycyjne, do których wlewa się gorącą wodę, jak i bardziej nowoczesne, z wnętrzem wypełnionym ziarnami owoców, które rozgrzewa się przed zastosowaniem w piekarniku. Działanie termoforu jest wyjątkowe. Pomaga rozluźnić napięte w trakcie skurczy mięśnie, co jednocześnie zmniejsza bóle menstruacyjne. W tym celu najlepiej skorzystać z dwóch termoforów na raz. Jeden z nich należy położyć na brzuchu, a drugi umieścić pod plecami. Jeżeli ich działanie nie wystarczy, można zaopatrzyć się w aptece w rozgrzewające plastry.

Tabletka przeciwbólowa bywa skuteczna

W trakcie bólów miesiączkowych zazwyczaj sięgamy najpierw po nią. Jeżeli nie pomaga jeden rodzaj leku, można spróbować następnego. Najważniejsze jest jednak to, by nie łączyć ze sobą lekarstw, które zawierają tą samą substancję przeciwbólową. Aby lepiej zadziałały, nie czekaj aż ból się rozwinie i stanie się tak silny, że nie będziesz mogła go znieść. Zrób to natychmiast, kiedy poczujesz dyskomfort. Pozostając przy farmakologii, warto również pamiętać o tabletkach Nospa, które nie mają działania przeciwbólowego, a przeciwskurczowe, a to właśnie skurcze mięśni powodują bóle menstruacyjne.

Przypomnij sobie o czekoladzie

Chociaż zwykle kobiety starają się jej unikać, tym razem nie warto tego robić. Urządź sobie z nią randkę i zjedz nawet pół tabliczki. Raz w miesiącu możesz sobie na to pozwolić, a dzięki temu odstępstwu od reguły prawie na pewno poczujesz się lepiej. Minerały zawarte w czekoladzie w zupełnie naturalny sposób pomagają zmniejszyć bóle menstruacyjne, jednak nie należny spodziewać się w pełni spektakularnych efektów.

Połykaj tabletki hormonalne

Można ulżyć bólom miesiączkowym również łykając hormonalne tabletki, które kojarzą się nam zwykle wyłącznie z antykoncepcją. Okazuje się jednak, że odpowiednio dobrane, mają nie tylko takie działanie. Większość z nich potrafi zupełnie redukować bóle menstruacyjne, pojawiające się w trakcie miesiączki. Dzięki nim możemy tym bólom zapobiegać, a nie tylko je łagodzić. W jaki sposób dobrać najlepsze leki? Nie ufaj lekarzowi, który chce zrobić to „na oko”. Aby odpowiednio je dobrać należy wykonać testy hormonalne.

Wyeliminuj sól z codziennej diety

Często nie wyobrażamy sobie smacznej potrawy bez tej przyprawy. Jednak wyniki badać uświadamiają nam, że jeżeli tylko zrezygnujemy z soli na kilka dni przed miesiączką oraz w jej trakcie, nie tylko zmniejszymy nieco obfite krwawienie, ale również uda nam się w części wyeliminować bóle menstruacyjne.

Masaż i rozciąganie bywają bardzo pomocne

Masaż to wyjątkowo przyjemny sposób na to, by ulżyć bólom miesiączkowym. Możemy wykonać go samodzielnie, lub poprosić kogoś o pomoc. Należy pocierać swój brzuch oraz podbrzusze, a także dolne okolice pleców. W ten sposób dyskomfort, który odczuwamy w związku z miesiączką znacznie się zmniejsza. Możesz także zmniejszyć napięcie mięśni wykonując nie inwazyjne ćwiczenia, dzięki którym krew zacznie szybciej spływać. Tak – rozciąganie pomoże zmniejszyć bóle menstruacyjne.

Wyeliminuj przyczynę bólu w trakcie miesiączki

Czasami bóle menstruacyjne pojawiają się w związku z jakąś przyczyną. By dowiedzieć się, czy jest tak również w naszym przypadku, najlepiej odwiedzić ginekologa, który wykona wszelkie niezbędne badania oraz oceni dlaczego miesiączki są tak bardzo bolesne. Bywa, że przyczyną bólu są jakieś zmiany, które zachodzą w organizmie kobiety, ale da się je wyeliminować farmakologicznie, bądź operacyjnie. To bardzo ważne, by badać się regularnie. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych schorzeń, włącznie z rakiem szyjki macicy. Zacznij więc swoją drogę by ulżyć bólom miesiączkowym od wizyty u ginekologa, który na pewno odpowiednio doradzi Tobie jak przeżyć okres menstruacji.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.