Strona główna Zdrowie i uroda Jak należy dbać o higienę jamy ustnej

Jak należy dbać o higienę jamy ustnej

1186
2
higiena jamy ustnej
Dbanie o higienę jamy ustnej jest oparte o kilka podstawowych zasad, które zapewniają niezbędne efekty

O tym że należy dbać o higienę jamy ustnej wie chyba każdy. Jednak nie zawsze wiemy jak to robić prawidłowo, by nie szkodzić własnemu zdrowiu i urodzie. Higiena jamy ustnej zawsze zaczyna się od szczotkowania zębów, jednak znaczy coś znacznie więcej. Koniecznie dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat.

Prawda jest niestety taka, że wielu z nas nie wie, jak prawidłowo powinno się dbać o higienę jamy ustnej. Zęby tracą swoją naturalną biel, pojawia się problem próchnicy i nieświeżego oddechu? Tymczasem wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad by temu zapobiec i cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem.

Higiena jamy ustnej? Przede wszystkim szczotkuj zęby minimum 2 razy dziennie

Prawidłowe szczotkowanie nie powinno trwać krócej niż 2 minuty. Pamiętaj by dokładnie wyszczotkować wszystkie zęby, a zwłaszcza te trudno dostępne. Zęby szczotkuj zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Żeby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, nie zapomnij o tym, by wyszczotkować język!

Niewielu ludzi o tym pamięta, a znajdujące się tam bakterie sprzyjają rozwojowi chorób i powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj o tym by stosować dobrą pastę do zębów z fluorem oraz odpowiednią dla siebie szczoteczkę (z wyborem szczoteczki o odpowiedniej twardości włosa może nam pomóc nasz stomatolog). Pamiętaj także by wymieniać szczoteczkę gdy tylko pojawią się znaczne objawy zużycia (zazwyczaj są to 2-3 miesiące).

Zaprzyjaźnij się z nitką dentystyczną i płynem do płukania!

Fakty są przerażające, wielu Polaków samo szczotkowanie zębów uważa za wystarczające, a dodatkowe środki jak nitka dentystyczna czy płyn do płukania to dla nich rodzaj zbędnej fanaberii… Tymczasem nitka dentystyczna jest konieczna by prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Dociera ona tam gdzie szczoteczka nie ma szans dotrzeć! Dzięki używaniu nitki dentystycznej usuniesz resztki pokarmów z przestrzeni między zębowej, a tym samym zapobiegniesz powstawaniu kamienia nazębnego. Nitkę dentystyczną możesz mieć zawsze przy sobie, dzięki czemu możesz dbać o higienę jamy ustnej także poza domem.

Płyn do płukania również ma duże znaczenie dla stanu naszych zębów, zabija bowiem bakterie znajdujące się w całej jamie ustnej, ogranicza powstawanie kamienia nazębnego, poprawia stan nie tylko naszych zębów, ale i dziąseł.

Dieta a higiena jamy ustnej

Nie da się ukryć, to jak się odżywiamy ma ogromny wpływ na stan naszej jamy ustnej. Ogranicz spożywanie kawy, mocnej herbaty, coli, czerwonego wina i innych napojów, które powodują przebarwienia zębów. To samo tyczy się palenia papierosów!

Unikaj podjadania między posiłkami oraz w nocy, do minimum ogranicz spożywanie słodyczy.

Nie bój się stomatologa!

Żeby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej niezbędne są regularne wizyty u stomatologa. Nawet jeżeli z pozoru nic nam nie dolega wizyty powinny odbywać się nie rzadziej niż co pół roku. Pozwoli to dentyście bardzo szybko wychwycić wszelkie niepokojące zmiany w naszych zębach, a co za tym idzie zabieg dentystyczny będzie dużo mniej bolesny!

Jeśli z naszymi zębami wszystko jest w porządku.. nic straconego! Wykorzystaj tę wizytę na np. usunięcie kamienia nazębnego lub inny profesjonalny zabieg mający na celu ochronę naszych zębów. Warto zmienić nastawienie do gabinetów stomatologicznych, ponieważ dentysta to nasz największy sprzymierzeniec w walce o zdrowie jamy ustnej.

2 KOMENTARZE

  1. O zęby trzeba dbać i to od najmłodszych lat, w momencie pojawienia się pierwszych ząbków należy kupić pierwszą szczoteczkę i przyzwyczajać dziecko do codziennego szczotkowania zębów. Dzięki temu wizyty u stomatologa będą kontrolne a nie wymuszone przez ból zębów.

  2. W pełni popieram, sama zaopatrzyłam się w lusterko stomatologiczne, by mieć pod kontrolą stan uzębienia, kiedy pojawiają się jakiekolwiek przebarwienia bezzwłocznie umawiam wizytę u stomatologa. Takie lusterko nie jest drogie ja nabyłam w sklepie internetowym. komplet 12 sztuk za 34,00 zł można oczywiście kupić jedną sztukę wówczas taki wydatek to 3,00 zł

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.