Strona główna Styl życia Czy warto podróżować w pojedynkę

Czy warto podróżować w pojedynkę

1018
1
podróżowanie w pojedynkę
Samotne podróżowanie daje wiele satysfakcji, jednak może być niebezpieczne

Dla wielu osób podróżowanie w pojedynkę to bardzo kusząca i ekscytująca perspektywa. Niesie ona jednak za sobą pewne trudności i przeciwwskazania. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu tematowi.

Większość osób decyduje się na podróże w grupie – z partnerem, przyjaciółmi czy całą rodziną. Są jednak również zwolennicy, którzy preferują podróżowanie w pojedynkę. Bardzo często dotyczy to podróżników. Taka forma podróżowania ma oczywiście swoje wady oraz zalety. Co można do nich zaliczyć?

Wady podróżowania solo

  • Ryzyko i niebezpieczeństwo – osoby podróżujące w pojedynkę mogą być bardziej zagrożone. Takie osoby częściej padają ofiarami napaści i kradzieży, gdyż są łatwiejszym celem. Trudności pojawiają się również w obliczu problemów, np. w przypadku wystąpienia jakiś dolegliwości. W kryzysowych sytuacjach taki podróżnik zdany jest wyłącznie na siebie. Podróżowanie w pojedynkę ograbia również z pewnych ekstremalnych rozwiązań, gdyż stają się one zbyt niebezpieczne.
  • Większe koszty – podróżowanie solo generuje również większe koszty. Nie opłaca się zupełnie jechać samochodem, gdyż trzeba ponieść całkowite koszty podróży. O wiele droższe są także noclegi – pokoje pojedyncze są dostępne w podobnych cenach, a niekiedy trzeba zapłacić za pokój dwuosobowy.
  • Brak towarzystwa – wyzwaniem może okazać się brak osoby, z którą można porozmawiać, podzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami. Są to również bardziej prozaiczne kwestie – nikt nie przypilnuje nam bagaży, nikt nie zrobi nam zdjęcia.
  • Ograniczenia dla kobiet – samotne kobiety nie wszędzie się dostaną. W takich krajach jak Arabia Saudyjska nie uzyskają nawet wizy.

Zalety podróżowania solo

  • Wybór terminu – nie musimy dopasowywać się do innych i czekać aż całej grupie będzie pasował jakiś termin. Po prostu pakujemy się i jedziemy.
  • Niezależność – osoby, które podróżują w pojedynkę same decydują o wszystkich kwestiach – o której wstaną, gdzie pójdą, gdzie zjedzą, gdzie zrobią postój czy o której wrócą na kwaterę.
  • Transport – osobom, które podróżują solo o wiele łatwiej jest znaleźć wolne miejsca w busie czy autobusie, niż byłoby to w wypadku kilku osób. Łatwiej jest zatem przemieszczać się z jednego miejsca w drugie.
  • Docenianie otoczenia – kiedy podróżuje się w pojedynkę, łatwiej jest się skupić na otoczeniu – więcej zatem się widzi, odkrywa i poznaje. Podróżowanie w grupie sprawia, że takie rzeczy umykają, gdyż wszyscy pochłonięci są rozmowami.
  • Nawiązywanie znajomości – kiedy odczuwamy potrzebę porozmawiania, szybciej nawiązujemy kontakty z ludźmi poznanymi w czasie podróży lub z tubylcami. A to pozwala nawiązać ciekawe relacje, ale także poznać lokalną kulturę czy zwyczaje. Będąc za granicą jesteśmy też zmuszeni do używania języka, więc szkolimy i rozwijamy swoje umiejętności.

Każdy musi zatem sam ocenić, czy podróżowanie w pojedynkę odpowiada jego upodobaniom.

Źródło: accommo.pl

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.