Strona główna Styl życia Czy warto podróżować w pojedynkę

Czy warto podróżować w pojedynkę

280
1
PODZIEL SIĘ
podróżowanie w pojedynkę
Samotne podróżowanie daje wiele satysfakcji, jednak może być niebezpieczne

Dla wielu osób podróżowanie w pojedynkę to bardzo kusząca i ekscytująca perspektywa. Niesie ona jednak za sobą pewne trudności i przeciwwskazania. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu tematowi.

Większość osób decyduje się na podróże w grupie – z partnerem, przyjaciółmi czy całą rodziną. Są jednak również zwolennicy, którzy preferują podróżowanie w pojedynkę. Bardzo często dotyczy to podróżników. Taka forma podróżowania ma oczywiście swoje wady oraz zalety. Co można do nich zaliczyć?

Wady podróżowania solo

  • Ryzyko i niebezpieczeństwo – osoby podróżujące w pojedynkę mogą być bardziej zagrożone. Takie osoby częściej padają ofiarami napaści i kradzieży, gdyż są łatwiejszym celem. Trudności pojawiają się również w obliczu problemów. W kryzysowych sytuacjach taki podróżnik zdany jest wyłącznie na siebie. Podróżowanie w pojedynkę ograbia również z pewnych ekstremalnych rozwiązań, gdyż stają się one zbyt niebezpieczne.
  • Większe koszty – podróżowanie solo generuje również większe koszty. Nie opłaca się zupełnie jechać samochodem, gdyż trzeba ponieść całkowite koszty podróży. O wiele droższe są także noclegi – pokoje pojedyncze są dostępne w podobnych cenach, a niekiedy trzeba zapłacić za pokój dwuosobowy.
  • Brak towarzystwa – wyzwaniem może okazać się brak osoby, z którą można porozmawiać, podzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami. Są to również bardziej prozaiczne kwestie – nikt nie przypilnuje nam bagaży, nikt nie zrobi nam zdjęcia.
  • Ograniczenia dla kobiet – samotne kobiety nie wszędzie się dostaną. W takich krajach jak Arabia Saudyjska nie uzyskają nawet wizy.

Zalety podróżowania solo

  • Wybór terminu – nie musimy dopasowywać się do innych i czekać aż całej grupie będzie pasował jakiś termin. Po prostu pakujemy się i jedziemy.
  • Niezależność – osoby, które podróżują w pojedynkę same decydują o wszystkich kwestiach – o której wstaną, gdzie pójdą, gdzie zjedzą, gdzie zrobią postój czy o której wrócą na kwaterę.
  • Transport – osobom, które podróżują solo o wiele łatwiej jest znaleźć wolne miejsca w busie czy autobusie, niż byłoby to w wypadku kilku osób. Łatwiej jest zatem przemieszczać się z jednego miejsca w drugie.
  • Docenianie otoczenia – kiedy podróżuje się w pojedynkę, łatwiej jest się skupić na otoczeniu – więcej zatem się widzi, odkrywa i poznaje. Podróżowanie w grupie sprawia, że takie rzeczy umykają, gdyż wszyscy pochłonięci są rozmowami.
  • Nawiązywanie znajomości – kiedy odczuwamy potrzebę porozmawiania, szybciej nawiązujemy kontakty z ludźmi poznanymi w czasie podróży lub z tubylcami. A to pozwala nawiązać ciekawe relacje, ale także poznać lokalną kulturę czy zwyczaje. Będąc za granicą jesteśmy też zmuszeni do używania języka, więc szkolimy i rozwijamy swoje umiejętności.

Każdy musi zatem sam ocenić, czy podróżowanie w pojedynkę odpowiada jego upodobaniom.

Źródło: accommo.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOkłady z błota z Morza Martwego
Następny artykuł30 zastosowań nagietka lekarskiego
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

1 KOMENTARZ

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.