Strona główna Zdrowie i uroda Co może powodować plamy na skórze

Co może powodować plamy na skórze

1501
0
plamy na skórze
Najczęstszą przyczyną zmian dermatologicznych i powstawania plam jest słońce i problemy hormonalne

Pojawiające się plamy na skórze mogą mieć wiele przyczyn i warto poznać najczęstsze z nich, by wyeliminować dalsze zmiany dermatologiczne. Sprawdź na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Czy trzeba się ich obawiać? Skąd się biorą? Dlaczego są coraz bardziej popularne? Plamy na skórze nie rzadko są powodem do zmartwień, jednak wystarczy je odpowiednio kontrolować by uzyskać pewność, że wszystko jest w porządku.

Czym są plamy na skórze

Pojawiają się „znikąd”. Powstają wtedy, gdy zostaje w jakiś sposób zaburzony proces powstawania melaniny, która następnie bardzo nierównomiernie rozmieszcza się w skórze. Powstające zmiany na twarzy mogą zmniejszać atrakcyjność wyglądu, dlatego staramy się je ukryć wszelkimi możliwymi sposobami. Ale jaki wpływ ma melanina na plamy na skórze?

Melanina odpowiada za koloryt naszej skóry, a dodatkowo jest właściwie jej jedyną ochroną przed promieniowaniem słonecznym. Jeżeli jej ilość jest odpowiednia, nie zauważamy żadnych zmian na skórze, jeżeli natomiast produkcja wzrasta, zaczynają pojawiać się plamy na skórze i przebarwienia.

Nie ma reguły na to, w jakim kolorze będą to plamy, bo mogą być żółte, jak i różowe czy też brązowe. Dodatkowo każda z nich ma zazwyczaj inny kształt oraz rozmiar. Jedne są prawie niezauważalne, inne swoją powierzchnią przykrywają większą część twarzy.

Skąd się biorą plamy na skórze

Głównym winowajcą jest słońce, które jest odpowiedzialne za zdecydowaną większość szpecących przebarwień. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie chodzi wyłącznie o promieniowanie, które towarzyszy nam w trakcie plażowania. Solarium również może doprowadzić do powstania licznych plam i przebarwień. W jakich sytuacjach powinniśmy zachować szczególną ostrożność? Głównie wtedy gdy jesteśmy mało odporni na promieniowanie słoneczne, a każdy kontakt ze słońcem prowadzi do oparzeń.

Trzeba wziąć pod uwagę, że niektóre leki antykoncepcyjne, w terapii hormonalnej, prowadzą do uwrażliwienia na promieniowanie, a co za tym idzie skóra jest na nie mniej odporna. Dlatego właśnie, jeżeli stosujesz kurację hormonalną najlepiej unikaj słońca, a jeżeli nie masz takiej możliwości, stosuj dodatkowe zabezpieczenia, takie jak kremy z silnymi filtrami.

Wiele osób reaguje szczególnie silnie reaguje na promieniowanie słoneczne skóra w trakcie antybiotykoterapii. Skłonność do powstawania plam jest w tym czasie zaostrzona. Jednak czy tylko słońce może powodować plamy na skórze?

Zmiany hormonalne

Kolejnym winowajcą są wszelkiego rodzaju zmiany hormonalne, również te związane z ciążą. Wzrasta wtedy silnie poziom gestagenów, czego skutkiem jest powstawanie przebarwień. Takie zmiany mogą pojawiać się również u kobiet, które są na etapie menopauzy i stosują jednocześnie terapię hormonalną. Występuje tu zasada podobna jak przy działaniu hormonów przy antykoncepcji. Dodatkowo plamy na skórze mogą pojawiać się u osób, u których pojawiają się problemy z miesiączkami, szczególnie gdy są nieregularne lub nie pojawiają się w ogóle, a także tych z nadczynnością tarczycy albo niedoczynnością nadnerczy.

Istnieją jednak także plamy na skórze, które występują po trądziku oraz miejscowych infekcjach i zapaleniach. Należy pamiętać, że jeżeli w danym miejscu na skórze wystąpiła jakaś reakcja alergiczna, to z dużym prawdopodobieństwem przy dłuższym kontakcie ze słońcem właśnie tam pojawi się przebarwienie. Właśnie dlatego wszyscy ci, którzy mają tego typu problemy dermatologiczne, powinni unikać słońca i nie wystawiać skóry na bezpośrednie promieniowanie.

Plamy na skórze często pojawiają się u osób starszych. Są to tak zwane plamy wątrobowe i w tym wypadku nie pojawiają się natychmiast po jednorazowym opalaniu, ale w wyniku wystawienia skóry na słońce przez wiele lat.

Czy leczyć przebarwienia

Owszem, zawsze powinno się prowadzić do tego, żeby przebarwienia zniknęły. Dodatkowo jednak nie można zapominać o tym, że należy doszukać się przyczyny ich powstawania. Tylko dzięki temu można będzie uniknąć ich powstawania w przyszłości. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć skutki.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.