Czytając liczne artykuły i informacje w Internecie można napotkać nie jeden mit na temat seksu i zdrowia. Kierowanie się błędnymi wskazówkami może doprowadzić do bardzo negatywnych skutków, takich jak groźne choroby czy niechciana ciąża w młodym wieku. Jakie błędne opinie występują najczęściej?
Na pewno masz świadomość, że najlepszym źródłem wiedzy na temat zdrowia seksualnego jest twój lekarz, lecz być może z jakiegoś powodu – wygody, dyskrecji, lęku czy braku czasu – kiedyś zdarzy się, że będziesz szukać w Internecie odpowiedzi na ważne, intymne pytania, dotyczące bezpiecznego seksu.
Dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat własnego ciała i wyborów, lecz do znalezionych informacji musisz podchodzić z pewną rezerwą. Badanie dotyczące zdrowia seksualnego nastolatków wśród Amerykanów wykazało, iż strony internetowe poświęcone zdrowiu nierzadko są usiane licznymi błędami, pomijają istotne informacje i dostarczają nieaktualnych porad. Często niełatwo jest więc dociec prawdy na temat popularnych mitów, w które wierzy wielu nastolatków, a co gorsza, również wielu dorosłych!
Mit: Nie możesz zajść w ciążę podczas pierwszego stosunku
Nie ma sensu ryzykować: podczas pierwszego stosunku masz takie same szanse zajść w ciążę jak podczas każdego kolejnego. W rzeczywistości niektóre statystyki mówią nawet, iż 20% kobiet zachodzi w ciążę w ciągu miesiąca od rozpoczęcia współżycia.
Mit: Nie możesz zajść w ciążę podczas okresu
To mało prawdopodobne, choć wciąż możliwe – w szczególności wtedy, gdy nie stosujecie prezerwatywy ani żadnej innej metody antykoncepcji. Niektóre kobiety mają długie miesiączki, które pokrywają się z początkiem owulacji, co oznacza, iż mogą być płodne nawet podczas menstruacji.
Powiedzmy, że masz krótki cykl, wynoszący np. 21 dni, a twój okres trwa tydzień. Jeżeli będziesz współżyć pod koniec menstruacji, masz szansę zajść w ciążę, gdyż plemniki przeżywają do 72 godzin w drogach rodnych kobiety.
Istnieje również zjawisko późnej ciąży, która może zdarzyć się w okresie bliskim klimakterium, gdy miesiączki są nieregularne. Specjaliści zauważają, że nie jest bezpiecznie rezygnować z antykoncepcji do czasu, aż menstruacja nie będzie obecna przez co najmniej rok.
Mit: Możesz zarazić się chorobami przenoszonymi drogą płciową, siadając na desce klozetowej
Zarazki, które wywołują choroby oraz infekcje przenoszone drogą płciową, nie są w stanie długo przetrwać poza organizmem – a w szczególności nie na zimnej, twardej powierzchni, jaką jest deska klozetowa. Ponadto nie są one obecne w moczu, który jest przeważnie sterylny. Z tego powodu szanse na zarażenie się od innego użytkownika sedesu są bliskie zeru.
Uważać trzeba natomiast na to, co wydaje się niewinnym kontaktem ze skórą lub ustami innej osoby. Chociażby całując się, można złapać opryszczkę. Głębsze pocałunki mogą nawet doprowadzić do zakażenia jamy ustnej rzeżączką lub chlamydią. Z kolei ocieranie się o skórę sprzyja przenoszeniu brodawek narządów płciowych, opryszczki, świerzbu oraz wszy łonowych.
Mit: Kobieta powinna zrobić sobie badanie cytologiczne, gdy kończy 18 lat
W coraz więcej ginekologów zmienia swoje zalecenia odnośnie do badań cytologicznych. Wcześniej rekomendowano je kobietom po pierwszym stosunku lub po osiągnięciu wieku 18 lat (w zależności od tego, co będzie pierwsze).
Obecnie wykonanie badania cytologicznego zaleca się kobietom, które są aktywne seksualnie od około trzech lat lub ukończyły 21 rok życia.
Wcześnie wykonane badanie cytologiczne może wydawać się nieszkodliwe, lecz stres związany z koniecznością jego odbycia – często pod postacią wyobrażenia o niekomfortowej i inwazyjnej procedurze – może sprawiać, iż młode kobiety będą unikały wizyty u ginekologa lub też pytania o środki antykoncepcyjne. Tymczasem powinny one mieć możliwość kontaktu z lekarzem, aby omówić powyższą kwestię bez straszenia niepotrzebnymi testami.
Co jest powodem zmiany nastawienia specjalistów? Większość przypadków zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) samoistnie wychodzi na jaw w ciągu trzech lat. Jedynie te przypadki, w których dłużej pozostaje on nieujawniony – to właśnie je mają wychwycić badania cytologiczne – są rzeczywistym powodem do obaw, gdyż mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.