Strona główna Związki Mit o seksie i zdrowiu – Jakie są błędne opinie

Mit o seksie i zdrowiu – Jakie są błędne opinie

1075
0

Mit: Pigułka „dzień po” wywołuje aborcję

Plan B, znany również jako pigułka „dzień po”, to nie to samo co pigułka, która wywołuje aborcję. W rzeczywistości, jeśli weźmiesz ją, będąc już w ciąży – tzn. zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w ściance macicy – niczego to nie zmieni.

Duża część aktywnej seksualnie młodzieży sądzi, że awaryjne środki antykoncepcyjne wywołują aborcję. Natomiast większość informacji na ten temat nie zawiera właściwego rozróżnienia pomiędzy tymi dwiema, zupełnie różnymi pigułkami.

Mit: Tabletki antykoncepcyjne zawsze powodują tycie

Mimo że kolejne badania kliniczne nie wykazały związku między doustną antykoncepcją a tyciem, wciąż panuje o tym silne przekonanie wśród kobiet we wszystkich przedziałach wiekowych.

Wiele badań wskazuje, że kobiety biorące środki antykoncepcyjne rzeczywiście przybierają na wadze, jednak uzyskane wyniki nie dowodzą jednoznacznie, iż przyczyną tego stanu rzeczy jest terapia hormonalna. Wielu badaczy twierdzi, że tycie jest wynikiem bardziej komfortowego i ustatkowanego trybu życia.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych nie jest rozwiązaniem dla każdego, z bardzo wielu powodów. Warto jednak zrównoważyć ryzyko i starać się zawsze ocenić konkretny przypadek. Mimo wielu wad współczesnej antykoncepcji hormonalnej czynnik tycia jest względnie mało znaczący i posiadający niskie podstawy naukowe.

Mit: Wkładka wewnątrzmaciczna nie może być bezpiecznie stosowana przez młodzież

Wkładka wewnątrzmaciczna to niewielki przedmiot, który przez szyjkę macicy wprowadzany jest do macicy, gdzie umieszczony, zapobiega ciąży przez okres do 12 lat. Ze względu na to, iż metoda owa uwalnia od konieczności codziennego przyjmowania tabletki, jest wygodna i przeznaczona do długoterminowego stosowania.

Nieaktualne są już dane, które sugerują, iż wkładka może zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia narządów miednicy u kobiet poniżej 18. roku życia. Coraz większa ilość ginekologów na Zachodzie twierdzi, iż jest to bezpieczny i wysoce skuteczny środek antykoncepcyjny zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży – grupy szczególnie narażonej na ryzyko niechcianej ciąży.

Mit: Jeżeli zaszczepisz się przeciwko HPV, nie grozi ci rak szyjki macicy

Coraz częściej stosowane szczepionki przeciwko rakowi szyjki macicy, generalnie blokują rozwój dwóch typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest przyczyną większości przypadków brodawek kobiecych narządów płciowych. Jednak przed około 30% zachorowań na raka szyjki macicy owe szczepionki nie ochronią, stąd tak ważne jest, by każda kobieta – zaszczepiona czy nie – regularnie wykonywała badanie cytologiczne.

Coraz częściej stosuje się odpowiednie terapie dla chłopców i mężczyzn, w celu zmniejszenia ryzyka przenoszenia wirusa na partnerki.

Mit: Natrysk to zdrowy sposób na oczyszczenie pochwy

Pochwa oczyszcza się sama i płukanie jej prysznicem może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Naturalnie obecne w pochwie bakterie utrzymują ją w zdrowiu i czystości – natrysk może zachwiać tę równowagę i spowodować rozprzestrzenianie się infekcji pochwy na jajowody, macicę oraz jajniki. Ponadto prysznic nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ani przed ciążą. W rzeczywistości może nawet sprzyjać zajściu w ciążę, gdyż popycha nasienie dalej w górę dróg rodnych.

Regularne podmywanie z zastosowaniem ciepłej wody oraz łagodnego, niearomatyzowanego mydła pozwoli utrzymać zewnętrzną część narządów płciowych w czystości. Unikaj zapachowych tamponów, podpasek, pudrów oraz aerozoli, które zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji pochwy.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie problemu, jakim jest zdrada małżeńska i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Cofnij

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.