Strona główna Styl życia Ochrona roślin przed mrozem

Ochrona roślin przed mrozem

1525
0
ochrona roślin przed mrozem
Właściwa ochrona roślin przed mrozem wymaga zastosowania odpowiednich metod

Ochrona roślin przed mrozem to niezbędny element prac ogrodowych w okresie jesiennym. Bez tego typu zabiegów narażamy się na duże straty, pielęgnowanych przez cały rok kwiatów, drzewek i krzewów. Warto zatem podjąć właściwe działania zabezpieczające.

Zima to pora roku uciążliwa nie tylko dla nas. Mróz i śnieg bardzo źle wpływa również na rośliny. Dlatego osoby, które posiadają własne ogródki powinny zadbać o swoje kwiaty, krzewy i drzewa w taki sposób, by na wiosnę znowu zachwycały swoim urokiem. Dotyczy to nie tylko roślin egzotycznych, ale nawet tych bardzo w Polsce powszechnych. Sprawdźmy zatem jak powinna wyglądać właściwa ochrona roślin przed mrozem.

Okrycia dla roślin

Szczególną uwagę należy poświęcić oczywiście młodym roślinom, gdyż są najbardziej delikatne i narażone na uszkodzenia. Jednak mróz szkodzi większości roślin, dlatego zadbać należy o nie wszystkie. Podstawowym sposobem ochrony roślin przed mrozem będzie ich okrycie. Sposobów na okrywanie roślin jest kilka, a wybór powinien zależeć głównie od rodzaju rośliny i jej potrzeb.

  • słomiane maty – to najpopularniejsze okrycie dla roślin ogrodowych. Rośliny są chronione, ale nie niszczone. Taką matą można z powodzeniem zabezpieczyć mniejsze rośliny i krzewy, ale również większe roślin czy drzewa;
  • worki płócienne lub lniane – roślinę można okryć workiem lnianym lub płóciennym, delikatnie związując go u dołu. Ważne jest, by zakładać go na roślinę delikatnie, by nie uszkodzić i nie połamać gałęzi lub pędów;
  • siatki cieniujące – idealnie nadają się do ochrony roślin zimozielonych, gdyż zabezpieczają przed promieniami słońca oraz zimnym wiatrem. Takie siatki nie ukrywają jednak tych roślin, które stanowią ozdobę ogrodu w czasie zimy;
  • agrowłóknina – pozwala zabezpieczyć rośliny przed mrozem, a także chroni je przed zupełną utratą wody. Zaletą tego materiału jest nieprzepuszczalność zimnego powietrza, a także to, że nie nagrzewa się na skutek działania słońca. Rośliny są zatem zabezpieczone przed sporymi różnicami temperatury.

Zabezpieczenie gleby

Zatroszczyć należy się również o glebę, gdyż w ten sposób zabezpieczamy korzenie roślin przed silnymi spadkami temperatury. Glebę można również w ten sposób ochronić przed nadmierną wilgocią, dzięki czemu rośliny nie będą gniły. Jak to zrobić? Warto wokół roślin wykonać ściółkę – warstwę z gałęzi drzew, kory oraz obornika.

Wokół młodych roślin można także usypać kopczyki z ziemi. Dzięki temu korzenie i pędy będą chronione przed mrozem.

Kiedy zacząć dbać o rośliny?

Niezwykle ważne jest także to, by zabezpieczanie roślin zacząć w odpowiednim momencie. Należy zrobić to przed mrozami, ale po pierwszych przymrozkach. Rośliny muszą poczuć lekki przymrozek, by przestawić się na ten trudniejszy okres. Wtedy nasze zabezpieczenie rzeczywiście będzie dla nich ochroną. Tak zabezpieczone rośliny na wiosnę rozpoczną życie na nowo i będą wyjątkową ozdobą naszego ogrodu.

Źródło: accommo.pl

Poprzedni artykułBiznes internetowy – Od czego zacząć
Następny artykułPrzyjemne kosmetyki do kąpieli
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.