Strona główna Rozwój osobisty 4 sposoby jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

4 sposoby jak zrobić dobre pierwsze wrażenie

1743
0
wrażenie
Bardzo ważne w kontaktach międzyludzkich jest pierwsze wrażenie

Dobre pierwsze wrażenie najczęściej decyduje o powodzeniu w dalszych kontaktach z ludźmi. Ma to niebagatelne znaczenie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Co robić, by nie stracić na wstępie i wykreować pozytywne wrażenie?

Masz tylko jedną szansę, żeby zrobić na kimś dobre pierwsze wrażenie. Jeżeli będzie ono nijakie, nikt Cię nie zapamięta, ani nie zwróci na Ciebie uwagi. Jest jednak wiele sposobów na wywarcie odpowiednio silnego i zapadającego w pamięć pierwszego wrażenia. Zapoznaj się ze sprawdzonymi metodami, które Ci je zapewnią.

Jak wywrzeć odpowiednie wrażenie – 4 sprawdzone sposoby:

1. Technika „elevator pitch”

„Elevator pitch” to sposób przedstawienia tego, czym się zajmujesz w krótkim czasie, przeważnie, nie dłuższym niż 30 sekund. Nazwa owej techniki nawiązuje do windy – 30 sekund to średni czas oczekiwania na ów środek transportu. W tym czasie powinieneś być w stanie skrótowo opisać, co i jak robisz. Umiejętność ta przydaje się również w sytuacjach towarzyskich, gdy poznajesz nowych ludzi.

Jeżeli współpracujesz z innymi przedsiębiorcami, to obok wizytówek jest to najważniejszy sposób, by dotrzeć ze swoim przekazem do jak najszerszego grona odbiorców. Gdy zaczynasz nowe przedsięwzięcie, sam jesteś swoim głównym narzędziem marketingowym. Poznając ludzi i rozmawiając z nimi, automatycznie robisz swojemu biznesowi reklamę. Nie należy bać się, co pomyślą inni, gdyż umniejszając znaczenie swojego interesu, działasz sobie na szkodę, nie dając się poznać innym. Bardzo istotna jest pewność siebie.

Omawiana technika przydaje się nie tylko wtedy, gdy zakładasz lub rozwijasz własną działalność. Przygotuj sobie 30-sekundową mowę, którą zaprezentujesz nowo poznanej osobie. Nauczenie się takiego tekstu na pamięć pomoże Ci zrobić naprawdę dobre pierwsze wrażenie. Przy przedstawianiu się bardzo istotna jest pewność siebie, gdyż nie będziesz miał szansy drugi raz zaprezentować się tej samej osobie.

Dzięki opracowaniu krótkiej autoprezentacji unikniesz sabotowania samego siebie poprzez nieudane, nerwowe i pozbawione pewności siebie wstępy. Dobrze wyuczony tekst pozwala przedstawiać się w sposób jasny i rzeczowy. Pewność siebie powinna bić zarówno z twojego głosu, jak i postawy – tak żeby inni byli w stanie uwierzyć w twoje możliwości. Musisz ułatwić im nawiązanie kontaktu.

2. Mów sam za siebie

Może się tak zdarzyć, iż będzie cię przedstawiał ktoś inny, wykonując za ciebie całą robotę. Gdy jesteś zdenerwowany, z całą pewnością łatwiej jest stać i uśmiechać się, mówiąc jedynie „Dzień dobry!„. Nie jest to jednak dobra droga, gdyż okazuje się, że osoby, które nic nie mówiąc, pozwalając innym robić to za siebie, nie bywają raczej zapamiętywane.

Jeżeli zostaniesz przedstawiony przez kogo innego, spróbuj sam nawiązać kontakt z nowym rozmówcą, zadając mu jakieś pytanie lub mówiąc coś o sobie. Staraj się zadawać pytania otwarte, rozpoczynające się od: „Jak?” lub „Co pan/ pani sądzi na temat?” Jeżeli naprawdę nie przychodzi ci nic do głowy, pomyśl o czymś, co cię łączy z rozmówcą, a jeśli wiesz o nim naprawdę niewiele, wykorzystaj to na swoją korzyść, np. zadając pytanie typu: „Kuba powiedział mi, że urodził się Pan na Hawajach. Jak spędził Pan tam dzieciństwo?”

Pamiętaj: większość ludzi uwielbia mówić o sobie!

Czytaj dalej

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.