Strona główna Styl życia Buty do biegania – jak wybrać

Buty do biegania – jak wybrać

898
0
buty do biegania
Buty do biegania powinny być komfortowe

Aktywność fizyczna jest jednym z głównych warunków zdrowego i długiego życia, a coraz więcej ludzi na świecie wybiera regularne bieganie. Właściwie dobrane buty do biegania zapewniają odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Bieganie to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych forma aktywności fizycznej. Biegać może każdy, w każdej porze roku. Nie wymaga ona specjalnych wydatków – można biegać na świeżym powietrzu, kiedy chcemy i ile chcemy. Jeżeli jednak planujemy rozpocząć bieganie, koniecznie należy zainwestować w dobre buty. Dzięki nim bieganie będzie wygodniejsze, a co ważniejsze, zmniejszymy ryzyko nabawienia się kontuzji. Ale jak wybrać odpowiednie buty?

Co brać pod uwagę?

Istotnych jest kilka czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę potrzeby swoich stóp. Ważna jest między innymi budowa stopy. Należy zatem zwrócić uwagę na to, jakie mamy podbicie. Dla normalnego podbicia można wybrać buty z systemem stabilizującym. Dla niskiego podbicia stopy najbardziej nadają się buty z podtrzymującym systemem. Natomiast dla wysokiego podbicia dobrze jest wybierać buty z systemem amortyzującym.

Następnie należy także zwrócić uwagę na kształt stopy, wagę i wzrost. Buty do biegania nie mogą być za małe, ale też za duże, by odpowiednio stabilizowały stopę. Niezwykle ważny jest komfort stopy – buty nie mogą uciskać ani obcierać stopy. W praktyce oznacza to konieczność mierzenia butów – nie należy kupować obuwia do biegania na oko.

Ale jest jeszcze inna kwestia. Wybierając buty do biegania trzeba także rozważyć, po jakim podłożu planujemy biegać. Zupełnie inne buty należy wybrać do biegania na naturalnym terenie, a inne sprawdzą się na bieżnię. Również biegając na świeżym powietrzu możemy wyróżnić różne rodzaje podłoża, które zdecydują o wyborze obuwia. Inne buty nadają się na podłoże naturalne – piasek, kamień, a inne na ulicę.

Poza tym trzeba też uwzględniać porę roku, w jakiej planujemy biegać. Inne buty sprawdzą się na suchej nawierzchni, a inne na śniegu czy deszczu.

W czasie lata zależy nam też głównie na tym, by nasze stopy mogły w obuwiu swobodnie ‚oddychać’, przy czym jesienią potrzebne są buty odporne na przemiękanie.

Gdzie kupić buty?

Jeżeli chcemy wybrać buty zapewniające nam komfort i ochronę dla stóp, musimy zdecydować się na profesjonalne obuwie sportowe. A to wyklucza zakup butów na rynku czy w chińskim markecie.

Najlepiej w tym celu udać się do sklepu sportowego. Po pierwsze, ogromny wybór pomoże nam znaleźć i dopasować buty do naszych potrzeb oraz oczekiwań. Po drugie, zawsze możemy liczyć na profesjonalną pomoc ze strony sprzedawców.

Warto pamiętać o tym, że taki większy wydatek sprawi, że bieganie będzie naprawdę przyjemne. A poza tym kupione buty z pewnością będą nam służyły dłużej.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.