Czysty zlewozmywak to warunek konieczny w każdej zadbanej kuchni. Nie jest jednak łatwo utrzymać w nim pełny porządek, ponieważ w warunkach wilgoci bardzo szybko widoczny jest brud i różnego rodzaju osady. Można jednak temu zaradzić domowymi sposobami, wymagana jest jednak regularność i systematyczność w sprzątaniu.
Piękny i czysty zlewozmywak to wizytówka każdej kuchni. Warto odpowiednio o niego zadbać, by zawsze był błyszczący i pachnący. Jeśli, pomimo starań, nie możesz uporać się z takimi problemami jak zacieki tłuszczu i osad w zlewie, a także kamień na baterii i nieprzyjemny zapach z odpływu, skorzystaj z kilka prostych i skutecznych sposobów na to sposobów.
Jak zachować czysty zlewozmywak domowymi sposobami?
Podpowiadamy kilka sprawdzonych pomysłów, które pozwolą w skuteczny sposób poradzić sobie z uciążliwym brudem i osadami. Niewątpliwe warto z nich skorzystać, by cieszyć się piękną i zadbaną kuchnią.
1. Osady, zacieki, tłuszcz
Potrzebna Ci będzie zwykła gąbka do mycia naczyń, płyn oraz olej spożywczy – może być olej rzepakowy lub słonecznikowy. Najpierw bardzo dokładnie umyj zlewozmywak płynem do naczyń, dzięki czemu pozbędziesz się tłustych śladów i osadu. Następnie weź wacik kosmetyczny, zamocz w oleju i dokładnie przetrzyj zlew. Usuniesz w ten sposób nie tylko resztki zabrudzeń i osady z wody, ale również zapobiegniesz powstawaniu nieestetycznych zacieków na kilka następnych dni.
2. Kamień na baterii
Kamień z baterii usuniesz specjalnym środkiem do zwalczania osadów w sprayu. Jeśli okaże się nieskuteczny, sięgnij po preparat do czyszczenia kabin prysznicowych, gdyż jego działanie powinno być jeszcze silniejsze. Gdy już doczyścisz baterię, przetrzyj ją podobnie jak zlewozmywak, olejem spożywczym. Dzięki temu zabiegowi kamień nie będzie się osadzał, usuniesz też ślady palców i nadasz baterii blasku.
3. Nieprzyjemny zapach z odpływu
Odór ze zlewu to bardzo częsty problem w wielu kuchniach. Przede wszystkim, aby zapobiec takiej sytuacji, pamiętaj, żeby resztki jedzenia wyrzucać do kosza na śmieci, a nie spłukiwać w zlewie. Odpady mogą się bowiem osadzić rurach i gnić, co spowoduje wydobywanie się przykrego zapachu. Pamiętaj również o tym, żeby nigdy nie wlewać do zlewu gorącego tłuszczu po smażeniu, ani fusów z kawy i herbaty. Również to może spowodować zatkanie odpływu, i to w bardzo krótkim czasie.
Niemiły zapach z odpływu zlewozmywaka zniknie raz na dobre, jeśli systematycznie co dwa tygodnie będziesz do niego wlewać roztwór zrobiony z tabletki do zmywarki rozpuszczonej w litrze gorącej wody. Możesz też stosować specjalne środki do udrażniania rur, dostępne w drogeriach na bazie wodorotlenku sodu, takie jak popularny kret.
4. Czysty zlewozmywak w domu alergików
Jeśli sama jesteś alergiczką lub masz w domu małych alergików i nie możesz stosować chemicznych środków czyszczących, wcale nie jesteś skazana na brudny zlewozmywak. Sięgnij po prostu po ekologiczne środki czyszczące. Produkty takie są równie skuteczne, jak te tradycyjne, a przy tym bezpieczne dla alergików. Kamień, tłuszcz i osad w zlewie z powodzeniem usuniesz przy pomocy sody oczyszczonej. Nałóż pastę z sody z odrobiną wody na zabrudzone miejsce, odczekaj 15 minut i umyj gąbką lub ściereczką.
Równie skuteczny w tym zakresie jest zwykły ocet spirytusowy. Wystarczy, że spryskasz nim cały zlewozmywak i baterię, odczekasz 20 minut i spłuczesz ciepłą wodą, a następnie przetrzesz szmatką nasączoną olejem. Z kolei z przykrymi zapachami z odpływu poradzi sobie napój typu cola. Wlej go w ilości ok. pół litra do odpływu i zostaw na 10-15 minut. Dodatkowo po spłukaniu napoju, możesz wsypać do rur łyżkę stołową sody oczyszczonej.
Pamiętaj o regularności w sprzątaniu
Dbaj o zlewozmywak regularnie, a będzie wyglądał jak nowy przez długie lata. Wcale nie wymaga to dużego wysiłku. Kwadrans czyszczenia raz na kilka dni wystarczy, aby cieszyć się idealnie lśniącym zlewozmywakiem.