Jesień to czas, gdy trzeba się zabrać za porządki w ogrodzie. Należy o niego odpowiednio zadbać, by przetrwał zimę, a wiosną znowu cieszył oczy. Do wykonania jest wiele prac. Jedno z ważniejszych zadań dotyczy pielęgnacji żywopłotu. O czym należy pomyśleć?
Najważniejszą sprawą jest oczywiście odpowiednie przycięcie żywopłotu. Dzięki temu zachowa on swój kształt, ale również stanie się silniejszy. W okresie jesiennym należy przyciąć żywopłot o około 10cm. Jaki da to efekt? Pędy będą odrastać gęstsze oraz zdrowsze. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której pędy nie poradzą sobie z niskimi temperaturami i zaczną usychać. Wrzesień, ale również październik to idealna pora na takie czynności, gdyż łodygi żywopłotu zdążą przyzwyczaić się do niskiej, zimowej temperatury.
A w jaki sposób przycinać żywopłot?
Oczywiście wiele zależy od tego, z jakich roślin składa się nasz żywopłot. Jednak są pewne działania, które wykonuje się niezależnie od rodzaju żywopłotu.
Po pierwsze, należy przyciąć poszczególne krzewy do jednej wysokości. Warto przy tym szczególnie zadbać o żywopłoty formowane. Najlepiej ściąć je do płaskiej powierzchni, bo to zabezpieczy niższe części roślin przed śniegiem – będzie on osiadał na tej płaskiej powierzchni.
Po drugie, w odpowiedni sposób należy przyciąć boki żywopłotu – dół ma być szerszy niż góra. Co nam to da? Otóż zapewnimy odpowiednie nasłonecznienie i nawodnienie tym niżej położonym częściom krzewów. Poza tym w czasie zimy taki kształt sprawi, że śnieg będzie się swobodnie zsuwał z żywopłotu. Taki sposób przycięcia krzewów nie musi być bardzo trudny – można pomóc sobie sznurkiem i słupkami.
Jakie narzędzia będą potrzebne?
Oczywiście do wykonania takich prac potrzebne są konkretne narzędzia. Jakie wybierać?
Przede wszystkim potrzebne są narzędzia ostre. Tylko taki sprzęt poradzi sobie z licznymi gałęziami, niekiedy dość solidnymi. Poza tym jeżeli pracowalibyśmy na tępych narzędziach, to będzie to uciążliwe, niewygodne, ale też niebezpieczne dla roślin – szybko można wtedy uszkodzić pędy.
Poza tym sprzęt należy dostosować do wielkości żywopłoty oraz do naszych osobistych potrzeb. Jeżeli mamy do przycięcia niewielki żywopłot, możemy korzystać z ręcznych nożyc o regulowanym uchwycie. Warto wybrać nożyce o takiej wadze, by łatwo było je utrzymać w ręce i pracować przez dłuższy moment.
Jeżeli posiadamy większy żywopłot, np. otaczający całą działkę, najlepiej postawić na spalinowe nożyce, które pozwolą szybko wykonać pracę. Poza tym warto też wyposażyć się w nożyce na wysięgniku, by dotrzeć także do tych trudniej dostępnych miejsc.
Źródło: accommo.pl