Strona główna Technologia Aplikacja zliczająca kalorie – Czy można jej ufać?

Aplikacja zliczająca kalorie – Czy można jej ufać?

2953
0
aplikacja zliczająca kalorie

Dieta 1000 kalorii? Dieta 1500 kalorii? Niskokaloryczne diety pozwalają schudnąć w racjonalnym tempie. Jednak ich stosowanie może być kłopotliwe. Liczenie kaloryczności posiłków jeszcze jakiś czas temu wymagało czasu i wiedzy dotyczącej zawartości kalorii w różnych produktach spożywczych. Dziś ułatwieniem dla odchudzających się i dla trenujących sportowców może być aplikacja zliczająca kalorie. Czy jednak warto jej zaufać?

Szeroki wybór aplikacji i kalkulatorów

Kaloryczność posiłków można wyliczyć samodzielnie tradycyjnym sposobem – sięgając po notes, kalkulator i tabelę kaloryczności. Jednak łatwiej to zrobić przez internet lub za pomocą aplikacji na smartfona. Aplikacje i kalkulatory online do liczenia kalorii ułatwiają życie na diecie. Wybierać można spośród wielu podobnych propozycji, choć nie każda aplikacja zliczająca kalorie jest tak samo wiarygodna. Przedstawiamy przykłady aplikacji rzetelnie zliczających kalorie.

Fitatu

Prostą aplikacją do liczenia kalorii jest Fitatu. Wykorzystywana może być do prowadzenia prostego dzienniczka żywieniowego. Kalendarz jest uproszczony, łatwy w obsłudze, a użytkownik dodaje sam kolejne posiłki: śniadanie, II śniadanie, lunch, obiad, przekąskę i kolację. Po każdym dniu aplikacja sumuje spożyte kalorie, wskazuje ilość spożytego białka, tłuszczu i węglowodanów. W aplikacji można dodawać własne produkty do bazy i tworzyć cele dzienne pod względem ilości spożywanych kalorii.

Ileważy.pl

Ciekawa strona dotycząca liczenia kalorii, pozwalająca na prowadzenie dzienniczka żywieniowego po założeniu konta klienta. Można też bez logowania wyliczyć wartość kaloryczną spożytych posiłków. Ileważy.pl spełnia funkcję zarówno tabeli kalorii, jak i wirtualnej wagi. Prezentuje zdjęcia produktów, aby zobrazować porcje do spożycia. Ma dużą bazę gotowych produktów i jest czytelna. Nie można jednak zainstalować jej na swoim telefonie, ponieważ nie jest aplikacją, ale stroną internetową z licznikiem kalorii. Nie można w niej także wyznaczać sobie celów kalorycznych na kolejne dni ani dodawać nowych produktów.

MyFitnessPal

Popularną aplikacją i stroną umożliwiającą liczenie kalorii jest MyFitnessPal. Można dzięki niej korzystać z kalkulatora kalorycznego i prowadzić dzienniczek żywieniowy przy użyciu. Użytkownik powinien założyć konto i ustanowić swoje cele, a następnie spisywać spożywane każdego dnia dania. Aplikacja po dodaniu kolejnych posiłków oraz przekąsek wylicza dzienne spożycie kalorii. Rozbija posiłki na zawartość:

  • węglowodanów,
  • tłuszczu,
  • białek,
  • soli,
  • cukru.

Widać od razu, w jaki sposób radzimy sobie z obniżaniem kaloryczności diety i czy na co dzień trzymamy swój jadłospis w ryzach. Zaletą aplikacji jest szybkie dodawanie kolejnych posiłków, rozbudowana baza produktów, monitorowanie picia wody i celów dietetycznych. Kalkulator kalorii można połączyć z monitorowaniem aktywności. Jeśli danego dnia przekroczymy ustanowioną wartość kaloryczną, wówczas pojawi się komunikat i czerwone oznaczenie.

Zrozumieć kalorie

Na etykietach produktów spożywczych można znaleźć oznaczenia dotyczące zawartości kcal, czyli kilokalorii. Trzeba jednak mieć świadomość, że 1 kilokaloria to 1000 kalorii. Z kolei sama kaloria jest jednostką ciepła, czy też jednostką energii, którą można przekształcić w materię i na odwrót. Pobierana jest ona z pożywienia, czyli kaloria, zmienia się w naszym organizmie w materię w postaci tłuszczu, mięśni i kości. Ta materia ponownie przekształca się w energię, z której korzysta organizm w trakcie realizacji swoich potrzeb fizjologicznych, np. funkcjonowania narządów i skurczy mięśni.

Ilość przyjmowanych na co dzień kalorii powinna być równa ilości kalorii, jaką zużywa organizm, pełniąc swoje podstawowe funkcje. Jeśli ilość kalorii przyjmowanych wraz z jedzeniem jest wyższa niż zapotrzebowanie zgłaszane przez organizm, spowoduje to wzrost masy ciała. Jednak na chudnięcie wpływa coś więcej niż tylko kalorie – ogólny stan zdrowia, przebyte i istniejące choroby, geny czy gospodarka hormonalna. Warto jest prowadzić dziennik kalorii, co może stać się podstawą do planowania dobrze zbilansowanej diety. W celu płynnego korzystania z aplikacji i stron internetowych do zliczenia kalorii warto korzystać np. z szybkiego internetu z UPC.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.