Strona główna Zdrowie i uroda Masło shea – Właściwości i zastosowania

Masło shea – Właściwości i zastosowania

1489
0
masło shea
Masło shea to wszechstronny kosmetyk naturalny, sprawdzający się w pielęgnacji skóry i włosów

Masło shea, znane również jako masło karite, to jeden z najcenniejszych kosmetyków naturalnych. Masło shea to przede wszystkim bardzo wszechstronnie działający produkt, który z łatwością można także łączyć z innymi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o właściwościach i zastosowaniach masła shea, a także wskazujemy gdzie można kupić masło karite.

Masło shea ma lekko dymny zapach oraz daje jedwabiste uczucie na skórze. Produkt ten powstaje poprzez ekstrahowanie nasion pochodzących z drzewa Paradoxa Vitellaria, rosnącego w Afryce Zachodniej. Jest to dar dla mieszkańców tego regionu, ponieważ od tysięcy lat wykorzystują je w celach pielęgnacyjnych, kosmetycznych oraz leczniczych. Pozwala ono chronić skórę i włosy przed wysuszającym działaniem klimatu subsaharyjskiego. Istnieją dowody na to, że masło shea odgrywało ważną rolę w codziennej pielęgnacji urody Kleopatry w Egipcie, już w pierwszym wieku przed naszą erą.

Czym jest masło shea?

Masło shea nadal powstaje poprzez proces ekstrahowana ręcznego, który jest dość długi, ponieważ obejmuje zbieranie, czyszczenie, a także segregowanie, suszenie oraz zgniatanie nasion na gładką pastę. Powstałą tłuszczową pastę miesza się ręcznie z wodą. Z pasty powstaje masło, które w postaci skrzepu unosi się na powierzchni wody. Górna warstwa jest zbierana, a następnie oczyszczana poprzez roztopienie jej na olej maślany, który w kolejnym etapie jest filtrowany oraz schładzany. Powstałe masło shea jest białe i może posiadać brązowe plamki, jeśli proces filtracji nie jest zbyt dokładny.

Najlepiej wybierać naturalne produkty, a nie te rafinowane. Naturalne masło shea może jednak nie wyglądać zbyt zachęcająco i posiadać drobinki nasion. Nie mniej jednak należy pamiętać, że w takiej postaci jest najmniej przetworzone i nie zawiera zbędnych dodatków. Jeśli zapach masła nie jest przekonujący, to można skorzystać z tych barwionych i perfumowanych produktów. Nie mniej jednak, taki rafinowany produkt nadaje się jedynie do celów kosmetycznych, ponieważ zmodyfikowany produkt nie oferuje takich samych korzyści zdrowotnych, jakie posiada naturalne masło shea.

Dwa kwasy tłuszczowe – kwas oleinowy oraz kwas stearynowy – stanowią główne skłądniki masła shea. Zawartość kwasu stearynowego może wynosić nawet 30-50%. Dzięki temu jest ono bardzo podobne do tłuszczu zwierzęcego. Może to być jeden z powodów, dla których jest ono tak łatwo wchłaniane przez organizm i działa jako naturalny środek odstraszający. Zawiera jednak również trochę kwasu linolowego oraz kwasu linolenowego, a oba są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, które oferują dodatkowe korzyści żywieniowe.

Jak używać masła shea, by poprawić wygląd skóry?

Masło shea to przede wszystkim naturalny i bardzo przyjazny kosmetyk pielęgnacyjny. Można go wykorzystywać na wiele różnych sposobów ze względu na liczne korzyści. Poniżej prezentujemy jego najważniejsze właściwości w tym zakresie.

Chroni skórę przed wysuszeniem

Masło shea w temperaturze pokojowej ma konsystencję stałą, ale w kontakcie ze skórą się nieco roztapia. Dzięki temu tworzy na niej nie tłustą powłokę, która skutecznie uszczelnia wilgoć. Kiedy w Afryce pojawiają się zimne i suche wiatry Harmattan, które wieją od pustyni Sahara, miejscowa ludność smaruje się nim, by chronić skórę przed wysuszeniem. Zastosowanie masła shea również po kąpieli pozwoli utrzymać skórę odpowiednio nawilżoną i miękką. Ewentualnie można dodać jego łyżkę stołową do wody w wannie przed ostatecznym spłukaniem. Masło shea szybko się topi i pokrywa ciało cienką warstwą ochronną. Najlepsze jest to, że nie sprawia, iż skóra staje się nadmiernie tłusta.

Zapewnia naturalną ochronę przed słońcem

Masło shea nie może zastąpić kremu przeciwsłonecznego, ale może dać dodatkową ochronę przed promieniami ultrafioletowymi. Zostało oszacowane, że ma współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF-6. Może to nie być wystarczające na pełne słońce w letni dzień, ale może w zupełności wystarczyć na krótko, kiedy przebywa się na zewnątrz w pochmurny dzień.

W związku z obawą o coraz to większą ilość chemikaliów w kremach przeciwsłonecznych, które mogą powodować raka skóry, dobrym pomysłem może być nałożenie na skórę masła shea zanim nałoży się na nią krem przeciwsłoneczny. Jego działanie przeciwzapalne może być pomocne przy pieczeniu i bolesności wywołanej ekspozycją na słońce.

Stanowi doskonały balsam do ust

Z masła shea można przygotować domowy, długotrwały balsam do ust. Ponieważ w temperaturze pokojowej ma ono konsystencję prawie stałą, to jako podstawowego produktu należy użyć wosku pszczelego lub innego podobnego produktu. Masło shea utrzymuje nawilżenie ust, a dodatkowo znajdujące się w nim witamina A oraz witamina E, które wspaniale odżywiają i chronią delikatną skórę.

W celu uzyskania najprostszego w wykonaniu balsamu do ust należy wymieszać 2-3 krople olejku z mięty pieprzowej lub innego wybranego olejku eterycznego, z łyżką stołową masła shea. Całość należy dokładnie ubić i umieścić w pojemniczku. Jeśli chce się uzyskać balsam do ust w sztyfcie, to masło shea należy wymieszać z taką samą ilością wosku pszczelego. Oba produkty należy rozpuścić w garnku o podwójnym dnie. Dla uzyskania koloru można dodać naturalne pigmenty jak, chociażby proszek z buraków.

Sprawdza się w pielęgnacji dzieci

Masło shea jest nietoksyczne i wystarczająco delikatne, by można było je stosować na skórze u dzieci. Należy zachować ostrożność i wykorzystywać jedynie organiczne, bezzapachowe i czyste produkty tego rodzaju.

Masło shea można wykorzystać zamiast oliwy z oliwek do masażu skóry u dziecka. Zawartość kwasu oleinowego jest bowiem w obu produktach bardzo porównywalna. Nie mniej jednak, masło shea ma wyższą zawartość kwasu stearynowego, co powoduje, że jest bardziej zbliżone do tłuszczu naturalnie występującego w ludzkiej skórze. Masło shea można nakładać na całe ciało lub na wybrane jego obszary, takie jak łokcie, kolana czy policzki. Są to obszary, które u dzieci i niemowląt szybciej ulegają wysychaniu.

Dodanie łyżki masła shea do kąpieli dziecka to kolejny sposób na wykorzystanie tego produktu u dzieci. Masło Shea tworzy na skórze naturalną warstwę ochronną, która zatrzymuje odpowiednią wilgoć, a także zapobiega przedostawaniu się do wnętrza kurzu i innych zanieczyszczeń. Jeśli naturalny orzechowy zapach masła nam nie odpowiada, to można do kąpieli dodać kroplę wybranego czystego olejku eterycznego, np. olejku lawendowego.

Pomaga wygładzić pomarszczoną skórę

Masło shea ma wyższą zawartość kwasu stearynowego, aniżeli inne oleje roślinne. Dzięki temu swoim składem jest znacznie bliższe tłuszczom zwierzęcym. Elastyczność oraz sprężystość skóry utrzymuje się dzięki strukturalnemu białku kolagenowemu, które wiąże ze sobą tkankę skórną. Utrata kolagenu, która wynika z procesu starzenia się oraz ekspozycji na słońce, jest głównym powodem powstawania pierwszych zmarszczek skóry. Odwodnienie skóry dodatkowo pogłębia zmarszczki.

Profil kwasów tłuszczowych masła shea umożliwia jego dobre wchłanianie w głębsze warstwy skóry, co pomaga je odżywiać, a jednocześnie wspomaga produkcję kolagenu. Działanie humektantów pomaga przywrócić nawilżenie warstw skóry, czyniąc ją bardziej zdrową i widocznie gładszą. Regularne stosowanie tego produktu chroni przed utratą wilgoci i przesuszeniem skóry. Ponieważ masło shea nie daje uczucia kleistości na skórze, to można je stosować zarówno na dzień, jak i na noc. Jest to nietoksyczny sposób na ochronę skóry przed normalnym nasłonecznieniem w codziennym życiu.

Pomaga zmniejszyć lub zapobiec występowaniu rozstępów w czasie ciąży

Rozciąganie się skóry zależy od dziedziczności oraz innych czynników, takich jak szybkość rosnącego brzucha – co może wynikać ze wzrostu dziecka lub dużej ilości płynu owodniowego podczas ciąży. Nie mniej jednak, utrzymywanie skóry odpowiednio nawilżonej zmniejsza wielkość rozstępów, a może je nawet całkowicie wyeliminować. Ponieważ wiele substancji chemicznych może być wchłanianych przez skórę, najlepiej jest polegać na naturalnych, nietoksycznych środkach nawilżających. Takie właśnie jest masło shea, które pomoże utrzymać nawilżenie skóry przez cały okres ciąży, jak i w czasie laktacji.

Podział warstwy skóry spowodowany nadmiernym rozciąganiem jest przyczyną nieznacznie obniżonego odczuwania rozstępów. Kwasy tłuszczowe zawarte w maśle shea są podobne w składzie do tłuszczu skóry, co może pomóc w odżywianiu warstwy skóry i uczynić ją bardziej elastyczną poprzez promowanie produkcji kolagenu. Regularne stosowanie na brzuchu, udach oraz na piersiach, zanim proces rozciągania skóry się na dobre rozpocznie, może być kluczem do uniknięcia rozstępów.

Może zmniejszyć stany zapalne na skórze

Masło shea zawiera kilka naturalnych środków przeciwzapalnych, takich jak kwas cynamonowy. Natomiast obecny w nim cynamonian lupeolu zmniejsza poziom zapalenia skóry. Ponieważ może ono wnikać głęboko w warstwy skóry, pomaga zmniejszyć stan zapalny i szybciej normalizować skórę.

Masło shea może zdziałać cuda, kiedy jest nakładane wokół oczu. Eliminuje worki pod oczami i sprawia, że skóra staje się bardziej gładka, co pozwala również usunąć cienie pod oczami. W niektórych przypadkach pomocne może okazać się aplikowanie punktowe na trądzik. Nie mniej jednak, osoby z uogólnionym zapaleniem skóry, takim jak trądzik różowaty czy też atopowe zapalenie skóry, na pewno znajdą ule przy regularnym stosowaniu masła shea. Jest ono skuteczne przeciwko innym stanom zapalnym skóry, które powstają w wyniku oparzenia, odmrożenia, i tym podobnych czynników.

Jak używać masła Shea, by nadać włosom piękny i zdrowy wygląd?

Ten wyjątkowy dar natury sprawdza się również doskonale w codziennej pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Może być wykorzystane jako środek zmiękczający włosy

Masło shea skutecznie zmiękcza kędzierzawe włosy i sprawia, że łatwiej się je układa. W tym celu było często wykorzystywane przez ludność zamieszkującą tereny, na których pozyskuje się surowiec do jego wytworzenia. Można je nakładać na pasma włosów lub też wmasowywać w skórę głowy. Kiedy masło shea nakładane jest na włosy, zapobiega ich wysuszaniu i łamaniu. Takie problemy często występują w gorącym i wietrznym klimacie. Powlekanie włosów cienką warstwę masła sprawia, że wilgoć w nich jest uszczelniona, ale nie pozostawia ono na włosach tłustej powłoki.

W celu użycia masła shea na włosach należy zastosować łyżeczkę produktu i wetrzeć między dłonie. Kiedy pod wpływem ciepła dłoni się rozpuści, można wmasować je w niewielką ilość włosów. Czynność powtarzać do momentu, kiedy wszystkie kosmyki włosów zostaną pokryte tym wyjątkowym tłuszczem naturalnym. Następnie włosy należy przeczesać szczotką, aby upewnić się, że masło wszędzie dotarło.

Może być wykorzystane jako olejek do masażu skóry głowy

Kiedy masło shea jest wmasowane w skórę głowy, pomaga w złagodzeniu wielu problemów. Zalicza się do nich między innymi łupież i kołyskowy łupież u niemowlaków. Można je stosować niezależnie od tego, czy skóra głowy jest sucha, czy też tłusta. W przypadku tłustej skóry głowy masło shea pomaga w zmniejszeniu nadmiaru produkcji oleju przez gruczoły skóry. Może także nawilżyć suchą skórę głowy, a także zmniejszyć łuszczenie spowodowane suchością. Wielką zaletą tego masła jest to, że nie pozostawia na skórze głowy tłustej warstwy, a poza tym mozna je dość łatwo zmyć.

Niewielką ilość masła shea można nałożyć na mniej używaną rękę, a kiedy produkt się rozpuści, należy zanurzyć w nim palce drugiej dłoni, a następnie nałożyć na skórę głowy i wetrzeć. Masło shea prawie całkowicie się wchłonie. Regularne jego stosowanie, np. dwa lub trzy razy w tygodniu, może promować zdrowy wzrost włosów.

Może chronić włosy przed promieniami ultrafioletowymi, a także zanieczyszczeniami środowiskowymi

Nawet jeśli nie stosuje się regularnie masła shea do nawilżenia włosów i skóry głowy, to jednak można go wykorzystać, kiedy wychodzi się z domu. Wystarczy wziąć jego niewielką ilość, nałożyć na dłonie, po czym wetrzeć we włosy. Masło shea z SPF 6 zapewnia szybką i łatwą ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Działa również jako naturalna bariera dla chemicznych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Masło shea jest produktem hipoalergicznym, nie mniej jednak w tym przypadku, podobnie jak przy innych substancjach nakładanych na skórę w celach kosmetycznych lub terapeutycznych, należy wykonać test. W tym celu niewielką ilość produktu trzeba nałożyć na mały obszar skóry, by sprawdzić jej reakcję.

Naturalny aromat nierafinowanego masła shea często opisywany jest jako orzechowy lub dymny, a dla niektórych osób jest nieprzyjemny. Dobrze jednak komponuje się z olejkami eterycznymi, które wzbogacą jego aromat. Co więcej, produkt ten można wykorzystać również jako olejek nośnik dla innych olejków eterycznych, które wymagają takiego wsparcia. Może być ono również odpowiednią bazą do tworzenia kremów i balsamów do ciała o różnych teksturach. Wszystko dlatego, że dobrze komponuje się z innymi olejkami, jak chociażby z olejem kokosowym czy olejkiem rycynowym.

Pozostałe korzyści zdrowotne masła Shea

Oprócz zastosowania na skórę i włosy, masło shea poleca się również wykorzystywać do innych celów leczniczych.

Pozwala łagodzić ból

Kiedy masłem shea smaruje się miejsca dotknięte bólem stawów i silnym stanem zapalnym, przynosić może ono wyraźną ulgę. Dzięki temu jest bardzo pomocne dla osób cierpiących na bóle stawów i bóle reumatyczne. Olejki eteryczne, takie jak olejek lawendowy, olejek eteryczny z rzymskiego rumianku, czy też olejek Helichrysum, mogą być z nim wymieszane, by nadać mu większą moc.

Ból mięśni spowodowany ćwiczeniami fizycznymi, aktywnością sportową lub też inną intensywną aktywnością fizyczną może zostać złagodzony dzięki masażowi masłem shea. Zawarte w nim triterpeny mogą nawet przyspieszać gojenie, co czynią poprzez łagodzenie stanu zapalnego. Udowodniono, że jego stosowanie zarówno przed, jak i po wysiłku fizycznym, zapewnia szybsze złagodzenie bólu mięśni. W celu osiągnięcia najlepszych wyników należy używać nierafinowanego, organicznego i czystego masła Shea.

Może przynieść ulgę przy przeziębieniu i zapaleniu zatok

Wiadomo, że ludzie w Nigerii wykorzystują masło shea do łagodzenia zatkanego nosa. Może ono pomóc również w złagodzeniu zatkanych zatok.

Przeprowadzono badanie eksperymentalne, w którym testowano skuteczność jego działania w łagodzeniu zatkanego nosa, w porównaniu do wazeliny oraz tradycyjnych kropli do nosa. Masło shea miało trwalszy efekt trwający około 5-8 godzin, chociaż usunięcie roztworu trwało nawet minutę, zanim produkt przedostał się przez przewód nosowy. Chodzi o czas od nałożenia go na śluzówkę do momentu, kiedy przestało być skuteczne.

Lecznicze krople do nosa szybciej oczyściły kanały nosowe, nie mniej jednak ich skuteczność występowała jedynie przez około 2-4 godzin. Co ważne, powtarzanie stosowania kropli do nosa przyczyniało się do podrażnienia nosa i przekrwienia odbarczeń. Wazelina w ogóle nie miała większego znaczenia leczniczego.

Przynosi ulgę po ukąszeniu przez owady

Masło shea tradycyjnie było wykorzystywane do leczenia ukąszeń owadów, ponieważ aplikacja punktowa szybko usuwa kłujący ból. Ciężkie swędzenie i drapanie często pogarsza ukąszenia owadów, ponieważ pomaga rozprzestrzenić truciznę na otaczające tkanki. Działanie przeciwzapalne masła zmniejsza uczucie swędzenia oraz bolesność. Dzięki temu może być stosowane w leczeniu ukąszeń komarów, jak i użądleń pszczół miodnych. Jest nawet skuteczny w leczeniu oparzeń przez meduzy.

Kiedy wybiera się na biwak lub trekking, to masło shea może okazać się bardzo przydatne. Należy nałożyć je na odsłonięte części ciała, dzięki temu odstraszy się owady. Nawet jeśli nie jest tak samo skuteczne, jak chemiczne środki odstraszające owady, to z pewnością jest bardziej bezpieczne. Zwłaszcza jeśli konieczne jest jego nałożenie bezpośrednio na skórę i to kilka kilka razy.

Gdzie można kupić masło shea?

Kupując masło shea bardzo ważne jest, by wybierać nierafinowane i surowe produkty. W 100% czyste i organiczne masło shea jest niezmiennie uznawane za najlepszy produkt. Można na jego temat znaleźć kilka tysięcy pozytywnych, pięciogwiazdkowych opinii. Taki produkt jest na szczęście coraz bardziej dostępny, także w sklepach internetowych.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.