Strona główna Zdrowie i uroda Korzyści ze stosowania olejku lawendowego

Korzyści ze stosowania olejku lawendowego

1778
0
olejek lawendowy
Olejek lawendowy posiada liczne właściwości lecznicze

Lawenda ma jeden z najbardziej nostalgicznych zapachów…, ale daje znacznie więcej. Jest to jeden z najpotężniejszych środków zaradczych w świecie roślin, oferujących ulgę zarówno od fizycznych, jak i emocjonalnych problemów. Olejek lawendowy może być m.in. stosowany na oparzenia, migreny, bezsenność, ukąszenia owadów, problemy skórne, infekcje, stres i napięcie nerwowe.

Zapraszamy do zapoznania się z 20 powodami, aby używać olejku lawendowego jako naturalnego lekarstwa na bóle mięśni, trądzik, bakterie, oparzenia, skaleczenia i rany, ból ucha, wyprysk, zmęczenie, gorączkę, palpitacje, bóle głowy, bezsenność, skurcze menstruacyjne, półpaśca, zapalenie zatok, stres i lęk, i oparzenia słoneczne.

Cudowny olejek lawendowy

Olejek lawendowy jest szczególnie bogaty w aromatyczne cząsteczki zwane estrami, które mają działanie przeciwskurczowe i uspokajające, podczas gdy inne cząsteczki nadają mu przeciwwirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości. Spośród wielu cech terapeutycznych olejek lawendowy, daje także ulgę w schorzeniach układu oddechowego.

Właściwości olejku lawendowego

  • przeciwdepresyjne,
  • przeciwbólowe,
  • antyseptyczne,
  • wykrztuśne,
  • uspokajające,
  • ściągające.

Olejek lawendowy jest szczególnie korzystny dla dróg oddechowych, w szczególności w przypadku kaszlu, przeziębienia i grypy. Z pewnością ułatwia oddychanie i chroni przed wirusami przenoszonymi drogą powietrzną. Orzeźwiająca dla zmęczonego umysłu lawenda została uznana za jedną z najbardziej przydatnych esencji do łagodzenia lęku i stresu. Może także pomóc w reumatycznych dolegliwościach i sztywności stawów. Właściwości olejku lawendowego są korzystne w gojeniu się ran, w tym wszelkiego rodzaju oparzeń, a nawet leczenia egzemy, zapaleniu skóry, świerzbu i łuszczycy.

Unikaj stosowania go w ciąży, podczas gorączki i jeśli jesteś chory na padaczkę.

Zastosowania olejku lawendowego

Lawendowa kąpiel

Lawendowa kąpiel jest doskonała dla obolałych mięśni, relaksu, ukojenia. Dodaj 6-8 kropli olejku lawendowego po nalaniu wody do wanny i energicznie wymieszaj. Dodaj także soli Epsom. Jest to świetny sposób, aby otrzymywać wiele cennych korzyści z olejku lawendowego. Poleż i ciesz się relaksem!

Lawendowy prysznic

Po zmoczeniu włosów dodaj 3 krople olejku lawendowego do nakrętki wody i rozprowadź na głowie. Stań pod bieżącą wodą i pozwól na jego spłukanie, wdychając głęboko opary.

Lawendowa parówka

Napełnij parownik wodą i dodać 6-8 kropli olejku lawendowego. Umieść zapaloną świecę pod spodem naczynia. Jest to bardzo dobry sposób, aby uzyskać aromaterapeutyczne korzyści z olejku lawendowego. Użyj olejku w sypialni lub salonie. Łaźnia parowa jest szczególnie dobra, gdy masz katar lub złe samopoczucie.

Podpowiedź: używaj ciepłej wody w naczyniu dla szybszych rezultatów.

Lawendowy masaż

Olejek lawendowy jest szczególnie skutecznym sposobem, gdy masz obrzęk i ból mięśni lub doznałeś jakiś urazów. Będzie on szybko wchłaniany do krwiobiegu, wspomagając ciało i umysł. NIGDY nie rób masażu nierozcieńczonym olejkiem lawendowym, zawsze używaj dobrej jakości oleju roślinnego jako bazy. Dodaj 5 kropli olejku lawendowego na 10ml oleju roślinnego. Użyj 1-2 kropli u dzieci i osób starszych. Nie używaj lawendy u niemowląt.

Lawendowa chusteczka

Lawenda przynosi natychmiastową ulgę w grypie, zapaleniu zatok i niepokoju. Użyj 1-3 kropli olejku lawendowego na kawałku tkaniny i wdychaj.

Lawendowa łaźnia

Olejek lawendowy jest idealny przy przeziębieniu i grypie lub jako część leczenia trądziku. Dodaj 4-6 kropli olejku do miski z gorącą wodą. Połóż ręcznik na głowę i wdychaj opary. Miej oczy zamknięte. Wdychaj głęboko przez kilka minut, od czasu do czasu odkrywając głowę.

Lawendowy odpoczynek dla stóp

Lawenda jest także idealna dla zmęczonych stóp, koi zmęczenie lub ból, a także przesuszoną skórę dłoni i stóp. Dodaj 4-6 kropli olejku lawendowego do dużej miski z ciepłą wodą i mocz stopy przez około 10 minut. Następnie nałóż balsam lawendowy dla dodatkowych korzyści.

Lawendowy kompres

Do miski ciepłej wody dodaj 6-8 kropli olejku lawendowego i zamieszaj. Namocz szmatkę, delikatnie wyciśnij i nałóż na powierzchni ciała, którą chcesz uleczyć. Użyj zimnej wody do leczenia urazów mięśni i skręceń.

Lawenda na oparzenia

Po oparzeniu mocz uszkodzony fragment skóry pod strumieniem zimnej wody przez około 10 minut, a następnie umieść kilka kropli czystego olejku lawendowego na tym obszarze – także na oparzenia słoneczne. To znacznie wspomoże proces gojenia. Używaj TYLKO olejku lawendowego na oparzenia i pamiętaj, że tylko na drobne. Wszelakie inne uszkodzenia termiczne wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Wymienione dawki zalecane są dla przeciętnych dorosłych. Dla osób starszych, niepełnosprawnych, chorych lub bardzo małych dzieci zaleca się zwykle połowę dawki.

Koniecznie podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami na ten temat!

Poprzedni artykułNa czym oszczędzać jesienią
Następny artykułWybieramy lodówkę do kuchni
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.