Czym jest bitcoin? Jaka jest przyszłość oraz obrót bit monetami? Dowiedz się więcej na temat ogólnej charakterystyki i przyszłości krypto waluty, a także głównych transakcji z jej udziałem.
Bitcoin może być określony jako jednostka internetowej waluty, funkcjonującej w systemie peer-to-peer. System Bitcoin używa specjalnego oprogramowania do transferów oraz generowania pieniędzy przez Internet.
System obejmuje rozległą sieć, w ramach której użytkownicy mogą kupować i sprzedawać bitmonety oraz wykonywać przelewy do innych użytkowników. Każda transakcja przeprowadzona w sieci Bitcoin jest weryfikowana i dokumentowana w bazie danych przez ludzi zwanych górnikami.
Funkcja górnika to jeden ze sposobów na generowanie pieniędzy w Internecie. W zamian za wykonywane przez nich usługi, górnicy są wynagradzani za pomocą świeżo wybitych bitmonet oraz środków z opłat za transakcje.
Kupno i sprzedaż bit monet
Podobnie jak ma to miejsce w przypadku każdej „tradycyjnej” waluty na całym świecie, bitmonety można kupować i sprzedawać. Internetową walutę można wymieniać na towary, usługi oraz inne waluty.
Aby móc obracać ową internetową walutą, trzeba mieć portfel, czyli specjalne oprogramowanie, zainstalowane na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Portfel jest istotny z dwóch powodów. Po pierwsze, są tam przechowywane wszystkie posiadane bitmonety. Po drugie, wszystkie przeprowadzane transakcje są zapisywane w pliku dziennika, zlokalizowanym w portfelu.
Informacje o przeprowadzonych transakcjach są przekazywane przez system do wszystkich portfeli w sieci. Raz zapisana transakcja nie może być w żaden sposób zmieniona ani wykasowana, co jest środkiem bezpieczeństwa.
Najłatwiejszym sposobem na przyłączenie się do sieci jest kupno oraz sprzedaż bitmonet. Najprostsza droga to użycie innej waluty w celu jej wymiany na bitmonety. Dokonawszy takiej transakcji, nowy użytkownik może bez ograniczeń kupować i sprzedawać bitmonety z dowolnego miejsca na świecie.
Warto zwrócić uwagę, że system Bitcoin wspiera anonimowość użytkowników. Do transakcji niezbędny jest adres, jednak do każdej kolejnej można wygenerować nowy. Dane osobowe użytkownika nie są ujawniane.
Użytkownicy systemu chwalą sobie anonimowość, twierdząc, że w żaden sposób nie wpływa ona na pogorszenie bezpieczeństwa.
Przyszłość systemu Bitcoin
W ostatnim czasie da się zauważyć, że stale rośnie liczba użytkowników sieci Bitcoin oraz wykonywanych za jej pośrednictwem spekulacji w celach zarobkowych. Wynika to z kilku czynników:
- Bitmonety rzadko używane są w celach komercyjnych – ich zastosowanie w dużej mierze ogranicza się do działalności spekulacyjnej. Przez to wartość owej kryptowaluty jest wysoce niestabilna, jako że podaż i popyt to główne siły napędowe na tym rynku. Przyciąga to wiele osób, skuszonych perspektywą łatwego zysku.
- Bitmonety mogą być wykorzystywane do nabywania dóbr, w szczególności na określonych stronach internetowych. Popularność tej waluty wzrasta ze względu na jej atrakcyjność dla osób zaangażowanych w nielegalną działalność, jak handel bronią i narkotykami.
- Opłaty transakcyjne, pobierane za transfer bitmonet z jednego miejsca na świecie do innego, są stosunkowo niskie – szczególnie w porównaniu z innymi międzynarodowymi serwisami zajmującymi się przekazami pieniężnymi.
- Sieć Bitcoin stosuje liczne zabezpieczenia. Przykładowo, aby zhakować system, trzeba by zdobyć dostęp do wszystkich funkcjonujących w nim portfeli. Jako że jest to niewykonalne, wiele osób postrzega ów system jako bezpieczny.
Co jeszcze warto wiedzieć o Bitcoin
Przyszłość bitmonety ma również aspekt prawny. System posługujący się internetową jednostką monetarną jest postrzegany jako wprowadzający walutę równoległą do tych państwowych. W związku z tym władze wielu państw spoglądają nań z niechęcią.
Omawiany system nie posiada centralnego organu finansowego, który emituje pieniądz i wydaje regulacje dla transakcji finansowych. Z tego względu większość użytkowników jest podatna na wykorzystanie przez nieuczciwych kolegów. Z uwagi na brak zabezpieczenia przed takimi działaniami władze niektórych państw sprzeciwiają się obrotowi bitmonetami na ich terytorium.
Należy dodać, że w środowiskach przestępczych bitmonety są kupowane i sprzedawane w dużych ilościach przy okazji nielegalnej działalności. To z kolei skłania władze państwowe do licznych zastrzeżeń co do korzystania z systemu Bitcoin.
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!