Strona główna Dzieci Jak pomóc córce uwierzyć, że jest piękna

Jak pomóc córce uwierzyć, że jest piękna

1111
0
piękna córka
Żeby córka poczuła się piękna i wartościowa musi mieć pełna akceptację ojca

Tato, czy jestem piękna?” – czasem córki zadają ojcom takie pytanie wprost. Czasem jednak próbują się tego dowiedzieć bez użycia słów – układając fryzurę, malując się czy wdzięcząc w nowej sukience. Łakną pozytywnych opinii, a rolą ojca jest podbudowywać ich samoocenę.

W naszej kulturze, która do obsesji doprowadziła potrzebę kreowania własnego wizerunku, młode dziewczęta często zadają sobie pytania na temat własnej urody. Na ich ojcach spoczywa wielka odpowiedzialność – muszą pomóc swoim córkom dostrzec w sobie piękno. Muszą oni zawsze pamiętać, że przyszłe szczęście ich ukochanych dzieci zależy także od nich.

Nie tylko istnieje wiele sposobów, w jakie córki zadają wspomniane pytanie – również ojcowie mogą na nie na wiele sposobów odpowiedzieć. Czasem nawet nie zdają sobie sprawy, że to robią. Oto trzy rady, dzięki którym pomożesz swojej córce uwierzyć, że jest piękna:

1. Twoje SŁOWA wiele znaczą

To, co powiesz córce, będzie niosło ze sobą komunikat, że dostrzegasz w niej piękno lub nie. Nie czekaj, aż zada ci to pytanie bezpośrednio. Sam poszukaj sposobności, aby powiedzieć jej, że jest piękna. Na pewno sprawi jej przyjemność stwierdzenie w rodzaju: „Czy mówiłem ci już, jaka jesteś piękna? Ktokolwiek zostanie twoim mężem, poślubi zjawiskową kobietę!”.

Twoja rola polega również na tym, byś dał córce do zrozumienia, że to, co na siebie wkłada, wygląda na niej pięknie, gdyż ona sama jest piękna, nie zaś strój taką ją czyni. O wiele lepiej powiedzieć, że w nowej sukience jej do twarzy, gdy się uśmiecha, niż że to strój podkreśla jej urodę. Jeżeli nie zbudujesz jej pozytywnego wizerunku w jej własnej głowie, będzie cały czas miała wątpliwości i porównywała się z innymi, a – co gorsza – z fałszywymi wizerunkami piękna, kreowanymi przez media.

Swoją drogą, sama kwestia piękna nie polega na wyborze pomiędzy jego aspektem wewnętrznym i zewnętrznym. Są one ze sobą ściśle powiązane. Daj córce znać, że dostrzegasz również jej wewnętrzne piękno – doceniasz jej osobowość, bogate wnętrze i nastawienie do życia. Pozwoli to jej na znacznie lepsze i bardziej optymistyczne nastawienie do życia.

2. Twoje CZYNY wiele znaczą

Pewna córka podarowała swojemu tacie na Dzień Ojca kartkę z życzeniami, gdzie między innymi opisała swój zachwyt nad tym, jak któregoś razu spontanicznie zatańczył on z nią na środku pokoju. Okazuje się, że właśnie w ten sposób zakomunikował jej, jaka jest dla niego piękna.

Fizyczne okazywanie uczuć również pozwala ojcu zakomunikować, że dostrzega urodę córki. Jednocześnie wyznacza on standardy, wedle których mężczyzna powinien traktować kobietę. Także czas poświęcany córce daje jej do zrozumienia, jak wiele ona dla ciebie znaczy i że jest wartościową osobą. Liczą się nie tylko słowa, lecz również gesty. Pozwolą one na zdecydowane podniesienie pewności siebie i znacznie większą szansę na szczęśliwe życie.

3. Twoje REAKCJE wiele znaczą

To, jak w obecności córki reagujesz na wygląd innych kobiet, również ma znaczenie. Jeżeli nie pilnujesz języka, bezrefleksyjnie rzucając zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze, córka podłapuje twoje opinie i zaczyna się zastanawiać, czy mieści się w wyznaczonych przez ciebie standardach.

Negatywne spostrzeżenia w rodzaju „Tej pani z pewnością przydałaby się dieta!” bywają wypowiadane żartach, lecz mogą zasiać ziarno niepewności w sercu twojej córki, która zacznie surowo się osądzać. Również grubiańskie uwagi, dotyczące nawet atrakcyjnych cech wyglądu innych kobiet, są dla twojej córki komunikatem, jak naprawdę postrzegasz płeć piękną.

Pamiętaj, że odgrywasz dużą rolę w kształtowaniu samooceny twojej córki. W związku z tym musisz wykazać się dużą ostrożnością i rozwagą.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.