Strona główna Zdrowie i uroda Zdrowe śniadanie – 5 podstawowych zasad

Zdrowe śniadanie – 5 podstawowych zasad

1141
0
zdrowe śniadanie
Dobre i zdrowe śniadanie zapewnia odpowiednie samopoczucie i lepsze efekty odchudzania

Poranny posiłek jest najważniejszym w ciągu dnia, dlatego dobre i zdrowe śniadanie powinno być również najobfitszym. Przyczyna jest taka, iż spożywa się je po dłuższym odpoczynku, podczas którego organizm rozkłada i wchłania składniki pokarmowe pochodzące z pokarmu spożytego przed snem.

Ponadto rano człowiek jest przeważnie najbardziej głodny. Z tego też powodu prezentowane poniżej dietetyczne reguły odnoszą się właśnie do śniadania, które powinno być traktowane odmiennie niż pozostałe posiłki.

Zdrowe śniadanie każdego dnia

Każdy, kto chce schudnąć, może podjąć w tym kierunku szereg kroków. Obejmują one przede wszystkim zdrową dietę, która zakłada redukcję ilości spożywanych kalorii oraz zestawy ćwiczeń, które pomagają pozbyć się nadmiaru tłuszczu, zgromadzonego w różnych rejonach ciała.

Jeżeli już mówimy o zdrowej diecie, niekoniecznie musi być to „dieta” w znaczeniu specjalnego sposobu odżywiania. Wystarczy stosować podstawowe zasady żywienia, dokładnie takie jak na zdrowe śniadanie.

Przede wszystkim chodzi o zmianę nawyków żywieniowych na zdrowsze, czyli odpowiednie dobieranie porcji, sposoby przygotowywania posiłków oraz właściwe kombinacje pokarmów. Zalecenia owe dotyczą wszystkich posiłków: śniadania, obiadu, kolacji, a także drugiego śniadania oraz przekąsek między posiłkami. Służą one nie tylko utracie, lecz także utrzymaniu właściwej masy ciała. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady jakie powinno uwzględniać dobre i zdrowe śniadanie.

5 śniadaniowych zasad, których nie powinieneś łamać:

Jedz co najmniej 8 gramów błonnika

Oznacza to, że powinieneś jeść tak, aby skutecznie napełnić swój żołądek. Unikaj pokarmów, po których szybko zaczniesz z powrotem odczuwać głód. Na zdrowe śniadanie spożywaj tylko wartościowe posiłki, bogate w składniki odżywcze, takie jak błonnik, które są trawione powoli i na długo zapewniają uczucie sytości.

Spożywaj śniadanie najszybciej po wstaniu z łóżka, jak to tylko możliwe

Jak wykazały badania, zdrowe śniadanie to szybki start dla metabolizmu. Jest sygnałem, że w ciągu dnia nie będziesz głodować. Dzięki temu możesz uniknąć złych wyborów żywieniowych w porze drugiego śniadania oraz obiadu. Aby w pełni wykorzystać potencjał organizmu do spalania tłuszczu, śniadanie należy zjeść jak najszybciej po przebudzeniu – nie później niż w ciągu godziny. W ten sposób będziesz działać zgodnie ze swoim naturalnym rytmem dobowym i pobudzisz metabolizm, co pozytywnie odbije się na twoim zdrowiu.

Jedz więcej białka, a mniej cukru

Słodkie pokarmy mogą wydawać się kuszące w ramach pomysłu na codzienne śniadania. Jednak w przeciwieństwie do innych artykułów spożywczych dostarczają więcej kalorii i mniej energii zarazem. Kontrastem dla nich są pokarmy wysokobiałkowe, jak jaja, a także produkty pełnoziarniste, które sycą i dają zastrzyk energii. Pamiętaj, aby nie przesadzać ze słodkościami, by zdrowe śniadanie nie przerodziło się w prawdziwą bombę kaloryczną.

Zadbaj o odpowiednie porcje

Zdrowe śniadanie powinno być na tyle duże, abyś mógł się nim nasycić. Oczywiście nie należy przesadzać. Również podczas tego posiłku należy kontrolować ilość przyjmowanych kalorii, których optymalną liczbą będzie 350.

Zawsze jedz śniadanie

Pomijanie posiłków nigdy nie jest dobrym wyborem w kontekście odchudzania. Szczególnie szkodliwa jest rezygnacja ze śniadania. Poranny posiłek jest czynnikiem, który wpływa na lepsze funkcjonowanie metabolizmu w ciągu dnia, a w rezultacie spalanie większej ilości kalorii. Ponadto solidne, sycące, a przede wszystkim zdrowe śniadanie sprawi, że przez resztę dnia będziesz miał ochotę jeść mniej.

Istnieją pewne zalecenia dietetyczne, których nie trzeba rygorystycznie przestrzegać, jednak te dotyczące śniadania powinieneś wryć sobie w pamięć.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.