Strona główna Styl życia Co koniecznie trzeba zobaczyć w Zakopanem

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Zakopanem

1642
0
co zobaczyć w zakopanem
Zakopane posiada wiele atrakcji na okres letni i zimowy

Wyjazd do Zakopanego kojarzy się przede wszystkim z górskimi wędrówkami. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że samo miasto kryje także wiele ciekawych i pięknych miejsc. Dzień przerwy od wspinaczek warto zatem przeznaczyć na poznanie miasta. Co zatem warto zobaczyć w Zakopanem?

Nie da się ukryć, że stolica Polskich Tatr to przede wszystkim miasto pełne zabytków i obiektów przyciągających uwagę. Oto kilka z nich, które niewątpliwie trzeba zobaczyć w Zakopanem:

  • Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – umiejscowiony przy ulicy Kościeliskiej, w całości wykonany z drewna, został zbudowany w roku 1847. Bardzo prosty z zewnątrz, ale także wewnątrz, skromny z ozdobą w formie stacji Drogi Krzyżowej namalowanych na szkle.
  • Pęksy Brzyzka – najstarszy cmentarz znajdujący się w Zakopanem. To tutaj pochowano wiele ważnych osób związanych z miastem i jego okolicami, znanych też z różnych dziedzin sztuki. Przed wejściem znajduje się kamienna kapliczka zbudowana w 1800 roku – najstarszy obiekt sakralny w mieście.
  • Willa „Koliba” – znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. To najstarszy budynek w stylu zakopiańskim w mieście, duży, drewniany, u dołu wykończony kamieniem. W jego okolicy można podziwiać wiele starych zakopiańskich domów, np. pierwszy dom piętrowy z roku 1870, starą restaurację czy drewniane chałupy. O wartości poszczególnych obiektów informują drewniane tablice.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Zakopanem?

Wypoczynek w mieście można podzielić co najmniej na kilka aktywności. Poza wędrówką w górach czy jazdą na nartach zimą warto również odwiedzić kilka charakterystycznych dla Zakopanego miejsce. Do najbardziej znanych z nich niewątpliwe nalezą:

Krupówki

Obowiązkowym miejscem dla każdego turysty są również Krupówki. Jest to spacerowy deptak, wzdłuż którego znajdują się liczne urzędy, sklepy i lokale, a także liczne stoiska z pamiątkami. Jest ona bardzo zróżnicowana architektoniczne i można znaleźć tutaj bardziej nowoczesne, jak i tradycyjne budynki. Przy Krupówkach można znaleźć między innymi budynek Muzeum Tatrzańskiego, Dworca Tatrzańskiego czy Dom Turysty PTTK z lat 50 dwudziestego wieku.

Jaszczurówka

Jaszczurówka to obiekt znajdujący się przy drodze w stronę Morskiego Oka. Nazwa związana jest z występowaniem w okolicy salamander i traszek, które górale nazywali ‚jascurami’. Przed wejściem do Doliny Olczyskiej powstał „Ośrodek czynnej ochrony płazów i gadów TPN”, w którym można poznać bliżej kręgowce żyjące w swoim naturalnym środowisku. W tej okolicy znajduje się także kaplica, która w całości utrzymana jest w stylu zakopiańskim i z tego powodu odwiedza ją tak wielu turystów.

Gubałówka

Każdy turysta odwiedzający Zakopane musi także udać się na Gubałówkę. Wjeżdża się na nią kolejką, a z samego szczytu można podziwiać niezwykłe widoki i wspaniałą panoramę miasta. Warto dodać, że u szczytu Gubałówki znajduje się cała masa atrakcji – restauracje, lokale, sklepy z pamiątkami, dmuchane zjeżdżalnie, karuzele i wiele innych.

Źródło: accommo.pl

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.