Strona główna Styl życia Co koniecznie trzeba zobaczyć w Zakopanem

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Zakopanem

864
0
PODZIEL SIĘ
co zobaczyć w zakopanem
Zakopane posiada wiele atrakcji na okres letni i zimowy

Wyjazd do Zakopanego kojarzy się przede wszystkim z górskimi wędrówkami. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że samo miasto kryje także wiele ciekawych i pięknych miejsc. Dzień przerwy od wspinaczek warto zatem przeznaczyć na poznanie miasta. Co zatem warto zobaczyć w Zakopanem?

Nie da się ukryć, że stolica Polskich Tatr to przede wszystkim miasto pełne zabytków i obiektów przyciągających uwagę. Oto kilka z nich, które niewątpliwie trzeba zobaczyć w Zakopanem:

  • Kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – umiejscowiony przy ulicy Kościeliskiej, w całości wykonany z drewna, został zbudowany w roku 1847. Bardzo prosty z zewnątrz, ale także wewnątrz, skromny z ozdobą w formie stacji Drogi Krzyżowej namalowanych na szkle.
  • Pęksy Brzyzka – najstarszy cmentarz znajdujący się w Zakopanem. To tutaj pochowano wiele ważnych osób związanych z miastem i jego okolicami, znanych też z różnych dziedzin sztuki. Przed wejściem znajduje się kamienna kapliczka zbudowana w 1800 roku – najstarszy obiekt sakralny w mieście.
  • Willa „Koliba” – znajduje się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. To najstarszy budynek w stylu zakopiańskim w mieście, duży, drewniany, u dołu wykończony kamieniem. W jego okolicy można podziwiać wiele starych zakopiańskich domów, np. pierwszy dom piętrowy z roku 1870, starą restaurację czy drewniane chałupy. O wartości poszczególnych obiektów informują drewniane tablice.

Co jeszcze trzeba zobaczyć w Zakopanem?

Wypoczynek w mieście można podzielić co najmniej na kilka aktywności. Poza wędrówką w górach czy jazdą na nartach zimą warto również odwiedzić kilka charakterystycznych dla Zakopanego miejsce. Do najbardziej znanych z nich niewątpliwe nalezą:

Krupówki

Obowiązkowym miejscem dla każdego turysty są również Krupówki. Jest to spacerowy deptak, wzdłuż którego znajdują się liczne urzędy, sklepy i lokale, a także liczne stoiska z pamiątkami. Jest ona bardzo zróżnicowana architektoniczne i można znaleźć tutaj bardziej nowoczesne, jak i tradycyjne budynki. Przy Krupówkach można znaleźć między innymi budynek Muzeum Tatrzańskiego, Dworca Tatrzańskiego czy Dom Turysty PTTK z lat 50 dwudziestego wieku.

Jaszczurówka

Jaszczurówka to obiekt znajdujący się przy drodze w stronę Morskiego Oka. Nazwa związana jest z występowaniem w okolicy salamander i traszek, które górale nazywali ‚jascurami’. Przed wejściem do Doliny Olczyskiej powstał „Ośrodek czynnej ochrony płazów i gadów TPN”, w którym można poznać bliżej kręgowce żyjące w swoim naturalnym środowisku. W tej okolicy znajduje się także kaplica, która w całości utrzymana jest w stylu zakopiańskim i z tego powodu odwiedza ją tak wielu turystów.

Gubałówka

Każdy turysta odwiedzający Zakopane musi także udać się na Gubałówkę. Wjeżdża się na nią kolejką, a z samego szczytu można podziwiać niezwykłe widoki i wspaniałą panoramę miasta. Warto dodać, że u szczytu Gubałówki znajduje się cała masa atrakcji – restauracje, lokale, sklepy z pamiątkami, dmuchane zjeżdżalnie, karuzele i wiele innych.

Źródło: accommo.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułReklama społeczna która dociera do serca
Następny artykułJeżyny – Właściwości odżywcze i zdrowotne
Redakcja serwisu to grupa specjalistów z wielu dziedzin, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z czytelnikami. Wśród nich znaleźć można psychologów, kosmetologów, dietetyków czy pracowników służby zdrowia. Często publikujemy również artykuły podmiotów zewnętrznych, których profesjonalizm nie budzi żadnych wątpliwości. Nasza redakcja zawsze stara się znaleźć najbardziej interesujące i ważne dla czytelników tematy. Mamy również nadzieję, że publikowane przez nas treści zawsze będą pomocne i inspirujące. Niezmiennie zależy nam najbardziej na satysfakcji i zadowoleniu naszych czytelników.

Dodaj swój komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.