Strona główna Styl życia Pilates – Dlaczego jest tak wyjątkowy

Pilates – Dlaczego jest tak wyjątkowy

1274
0
pilates
Pilates to doskonały sposób na lepsze samopoczucie

Pilates wysmukla mięśnie, wzmacnia sylwetkę, a do tego doskonale łagodzi bóle kręgosłupa. Pozwala również się zrelaksować i poprawić samopoczucie. Czy rzeczywiście pilates jest tak uniwersalny?  

Najpoważniejszy dowód na to, że jest to doskonały typ aktywności stanowi fakt, że ćwicząc pilates nie tylko zajmujemy się naszym ciałem, ale i umysłem. Trzeba się bardzo skupić, by wykonać wszystkie płynne ruchu dokładnie. Dzięki temu zupełnie odrywamy myśli od problemów i trosk dnia codziennego, przenosimy się w zupełnie inny wymiar, nie myśląc o niczym. Dodatkowo dobrze wykonany pilates jest świetną pomocą przy zrzucaniu zbędnych kilogramów, bo jeżeli tylko bardzo się przyłożymy do treningów, to w trakcie ćwiczeń poruszymy WSZYSTKIE mięśnie. Nawet te, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.

Co stanowi o jego wyjątkowości

Świetny jest również fakt, że pilates to jakość, a nie ilość. Ważne są precyzyjne, dokładne ruchy, a nie to ile razy je wykonamy. To dzięki temu właśnie po treningu nie mamy prawa czuć się zmęczeni chociaż chwile wcześniej rozruszaliśmy wszystkie mięśnie. Pilates przynosi odprężenie, jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. A dodatkowo nie możemy się nim znudzić bo ponieważ wykonujemy tylko po kilka powtórzeń danego ruchu, bardzo szybko przechodzimy do kolejnego.

Kto może uprawiać pilates?

I tu pojawia się kolejna zaleta tego sportu, bo właściwie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by móc go uprawiać. Niezależnie od wieku, wagi a nawet kondycji. Tutaj właściwie nie ma ryzyka, że można odnieść jakiś uraz. To ćwiczenia bardzo spokojne bo pilates powstał z myślą o osobach, które były kontuzjowane i potrzebowały rehabilitacji.

Pilates to sport wręcz idealny dla osób, które nie pracują fizycznie a większość czasu w ciągu dnia siedzą przed komputerem. Cierpisz z tego powodu na bóle mięśni kręgosłupa? Pilates wzmacnia kręgosłup, a dodatkowo dzięki tym ćwiczeniom rozluźnisz także mięśnie karku, które przecież w trakcie pracy siedzącej są stale mocno napięte. A może żyjesz w ciągłym stresie? Nie możesz poradzić sobie z nerwami i ciągle myślisz o kłopotach? Pilates to rewelacyjne rozwiązanie także dla Ciebie. Rozluźnisz się, nabierzesz dystansu zarówno do siebie, jak i do sytuacji. Nie ma także lepszego sposobu dla poprawy kondycji – dla osób, które wręcz nie znoszą wyczerpujących ćwiczeń bo nie lubią być oblani potem.

Przykładowy trening pilates można zobaczyć tutaj:

Dla kogo jeszcze

Biorąc pod uwagę fakt, że pilates wpływa na wszystkie mięśnie silnie je pobudzając i wzmacniając – także na mięśnie miednicy – lekarze często proponując tą formę ćwiczeń kobietom, które mają trudności z utrzymaniem moczu. I jeszcze jedna ciekawostka – chociaż  nie wszystkie sporty można uprawiać będąc w ciąży, pilates  z pewnością należy do tych zupełnie bezpiecznych. Wprawdzie nie wszystkie ruchy może wykonywać kobieta ciężarna, ale wystarczy to skonsultować ze swoim lekarzem i już można zacząć treningi dla lepszej formy.

Gdzie można ćwiczyć?

Jeżeli większą motywacją są dla Ciebie ćwiczenia w zorganizowanej grupie, pójdź kilka razy na zajęcia w jakimś fitness klubie, pilates jest tam stałym punktem programu. Kiedy już nauczyć się odpowiedniej techniki i poznasz najbardziej popularne i przydatne ruchy, będziecie mogli ćwiczyć w domu, sami lub z przyjaciółmi. Jeśli zajdzie potrzeba poznania nowych ruchów, będziecie mogli skorzystać z nagrań umieszczonych na przykład na Youtube.

Dodatkowo można także zaopatrzyć się w nagrania z ćwiczeniami wraz z książkami czy poradnikami – do nabycia w księgarniach. Wprawdzie pilates nie wymaga od nas zakupu jakiegoś osprzętu, ale są ćwiczenia, które można wykonywać tylko ze specjalną taśmą czy też piłką – na szczęście to bardzo tanie gadżety i każdego na nie stać.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.