Strona główna Technologia HDTV – Jak kupić odpowiedni telewizor

HDTV – Jak kupić odpowiedni telewizor

1525
3
HDTV
Wybór optymalnego sprzętu HDTV wyma zwrócenia uwagi na kilka istotnych elementów

Poszukujesz nowego telewizora HDTV, ale gubisz się w nazewnictwie i poszczególnych rozwiązaniach technicznych? Nie wiesz co oznaczają skróty LCD, LED, OLED, 3D, 1080p, 4K? Tutaj dowiesz się najważniejszych rzeczy, których potrzebujesz przed pójściem do sklepu i kupnem nowego sprzętu.

Niezależnie od tego czy szukasz podstawowego i w miarę taniego zestawu, czy też w pełni wyposażonego, super cienkiego systemu 4K HDTV, wybór odpowiedniego telewizora nie jest prosty. Istnieje bowiem wiele pytań na które należy udzielić odpowiedzi: Jakiego typu wyświetlacz powinien mieć? Jaką rozdzielczość powinien mieć ekran? Jakie powinien mieć rozwiązania, częstotliwość odświeżania i inne specyfikacje? Jakiego typu dodatki potrzebujesz?

Zrozumienie podstaw umożliwi ci dokonanie właściwego wyboru. Dzięki zebranej tu wiedzy będziesz mógł dokonać optymalnego dla siebie wyboru sprzętu HDTV, który na pewno zapewni ci dużo radości i satysfakcji.

LED HDTV czy plazma HDTV?

Plazma TV była jedynym możliwym wyborem wśród pierwszych dostępnych modeli z płaskim panelem ekranowym, już ponad dekadę temu. Jednak w miarę rozwoju technologii LCD i LED TV w ostatnich kilku latach większość koncernów elektronicznych zrezygnowała z produkcji telewizorów plazmowych, a praktycznie jedynymi które wciąż wypuszczają nowe modele w tej technologii to LG i Samsung. Ten stan powoduje, że mamy do wyboru technologię LED-backlit LCD HDTV albo LED TV. Oczywiście istnieją również o wiele rzadziej występujące i o wiele bardziej kosztowne panele OLED, których wypuszcza się na rynek wciąż jak na lekarstwo.

Różnice w technologii podświetlania

Pierwsza istotna uwaga dotyczy samej technologii LCD. Należy rozróżnić tradycyjne już telewizory LCD od LED HDTV, ze względu na zastosowanie zupełnie innego typu wyświetlacza. Należy zauważyć, że matryce LCD same nie świecą i muszą być podświetlane. Panele LCD HDTV podświetlane są za pomocą technologii zimnych katod CCFL, czyli lamp fluoroscencyjnych. Mają one coraz mniejsze znaczenie i stopniowo zanikają z rynku. LED HDTV są z kolei podświetlane diodami LED i są znacznie cieńsze oraz bardziej energooszczędne, od swoich poprzedników. Z tego powodu nie warto się w dalszych rozważaniach skupiać na technologii LCD, która nie będzie miała w najbliższym czasie żadnego większego znaczenia użytkowego.

Edge-lit czy Back-lit? Jaką technologię LED HDTV wybrać?

Następny element całej układanki to różnice w samej technologii LED HDTV. Funkcjonują bowiem dwa główne standardy podświetlania, obydwa zgrupowane pod nazwą LED-backlightning, określającą grupę metod iluminacji w panelach LCD. Pierwsza i najwcześniej zastosowana z nich, określana jako Edge-lit HDTV, polega na rozłożeniu diod podświetlających jedynie wzdłuż krawędzi całego ekranu. To rozwiązanie pozwoliło uzyskać znacznie cieńsze i lżejsze telewizory, w porównaniu do ich poprzedników.

Następczynią tej technologii jest natomiast Back-lit HDTV, polegająca na zastosowaniu pełnej diodowej matrycy podświetlającej, umieszczonej za panelem LCD. Ujemnym efektem tego rozwiązania jest nieco grubszy ekran telewizora, jednak posiada on również bardzo istotne zalety. Pozwala on bowiem na dokładniejsze i bardziej równomierne podświetlenie oraz uzyskanie znacznie większej głębi czerni, podczas emisji sygnału.

Współczesne i dobrej jakości telewizory, nawet z zastosowaną technologią Edge-lit HDTV mogą wyświetlać obraz na bardzo wysokim poziomie, znacznie przekraczającym wymagania większości klientów. Różnica pomiędzy tymi technologiami coraz bardziej się zaciera i w dużej mierze zależy od jakościowych rozwiązań poszczególnych producentów. Niezależnie od wszystkiego, grubość ekranu i jasność diod jest zwykle wprost proporcjonalna do ceny telewizora.

Co wybrać jeżeli zależy nam na bardzo głębokiej czerni?

W tym względzie można nieco wrócić do wcześniejszych rozwiązań, gdyż jedne z najlepszych rozwiązań HDTV, cechujących się najlepszymi odwzorowaniami czerni są matryce plazmowe. Niestety rozwiązania rynkowe poszły w nieco innym kierunku i nie ma w tym względzie zbyt szerokiego pola manewru. Można jedynie polecić szukanie ostatnich dostępnych, topowych modeli plazmowych. Należy się jednak liczyć z tym, że będą one znacznie trudniejsze do kupienia oraz ich ceny będą nieporównywalnie wyższe, w stosunku do obecnie dominujących rozwiązań LCD.

Czytaj dalej

3 KOMENTARZE

  1. Wyraźnie widać jakość podświetlenia, gdy wrzuci się na ekran po prostu białe tło. Na rogach zwykle są jakieś wady, przez stosowane podświetlenie. U mnie w dobrym Philipsie widać to minimalnie, nie do porównania z telewizorami za 2000 zł. Z kolei obraz szachownicy pomaga zorientować się w głębokości czerni. Polecam każdemu kupującemu zrobić takie proste i amatorskie testy przed zakupem, można odsiać przynajmniej te najbardziej kitowe modele.

  2. Brakuje mi trochę szczegółów, ale rozumiem że tekst jest dla ogólnej orientacji. Jestem bardzo ciekawy w która stronę pójdzie ta technika i jak szybko znajda się powszechnie dostępne media by w pełni wykorzystać rozdzielczość ultra HD.

  3. jejku jak ta technika leci do przodu. Dla mnie tv ma mieć obraz, ma grać i być dość tani. W electro.pl widziałam niedawno fajne modele. Ogólnie jestem zwolenniczką LG i pewnie coś z tej firmy wybiorę

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.