Olej rycynowy na włosy stosuje się już od wielu setek lat i jego skuteczne działanie zostało dowiedzione naukowo. Produkt ten wykazuje wiele cennych właściwości, pozwalających na łatwą i skuteczną regenerację oraz ochronę włosów i skóry głowy. Świetnie sprawdza się jako samodzielny kosmetyk naturalny, a także jeden ze składników gotowych produktów drogeryjnych. Olejek rycynowy jest ponadto niezwykle tani i łatwy w zastosowaniu. Koniecznie dowiedz się więcej o sposobach i zaletach jego stosowania w pielęgnacji włosów.
Olej rycynowy to niezwykły produkt pielęgnacyjny i leczniczy, który pozwala pomóc uzdrowić włosy, skórę, czy paznokcie. Dzięki regularnemu zastosowaniu na włosach, zapewnia delikatną miękkość, witalność i naturalne nabłyszczenie. Doskonale również chroni i regeneruje skórę głowy, m.in. pozwalając zwalczyć łupież. Oprócz tego skutecznie wspomaga leczenie problemów dermatologicznych, takich jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Stosując olej rycynowy na włosy można skuteczniej chronić je przed wypadaniem, a także przetłuszczaniem czy łamliwością.
Wiadomo, że dbanie o zdrowie włosów zaczyna się od ochrony i regeneracji skóry głowy. Olej rycynowy może być w tym zakresie bardzo skuteczny, także w połączeniu z innymi składnikami.Przyjrzyjmy się zatem bliżej, dlaczego powinien znaleźć się w łazience każdej kobiety.
Olej rycynowy na włosy i skórę głowy
Olej rycynowy od wieków stosowany jest jako naturalny zabieg na skórę głowy i porost włosów. Szczególnie szerokie zastosowanie znajdował w starożytnych recepturach ajurwedyjskich. W ostatnim jednak czasie jego popularność znacznie wzrosła praktycznie na całym świecie. Zainteresowały się nim liczne blogerki i celebrytki, co przyciągnęło uwagę niemal wszystkich zwolenników naturalnych metod pielęgnacji urody. Czy słusznie? Warto się przekonać.
Olej rycynowy przede wszystkim działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a także posiada wysoką zawartość witaminy E oraz kwasów omega-6 i 9. Ma również wysokie stężenie kwasu rycynolowego, dzięki czemu jest jeszcze bardziej korzystny w skóry ciała i głowy. Dzięki swojemu składowi pozwala niwelować wiele problemów skórnych.
Niektóre szampony przeciwłupieżowe w rzeczywistości nie pozbywają się suchości i przyczynom łupieżu, ale bardziej „przyklejają” go skóry głowy. W tym kontekście zabieg olejowania jest o wiele bardziej skuteczny, aby lepiej odżywić skórę głowy i pozbyć się łupieżu.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni odnoszą równe korzyści z tego jednoskładnikowego leczenia. Wydaje się jednak, że olej rycynowy na włosy i skórę głowy jest szczególnie korzystny dla osób, które czują, że tracą zbyt duże ilości włosów. Wszystko jednak zależy od przyczyny łysienia, gdyż przy niektórych zwykłą pielęgnacja będzie niewystarczająca.
Jak działa olej rycynowy na włosy i skórę głowy?
W rzeczywistości jest to do końca jasne, ponieważ nie przeprowadzono żadnych długoterminowych badań naukowych na ten temat. Wiadomo jednak, że w Indiach stosuje się go powszechnie od wielu setek lat i przynosi liczne korzyści. Zauważa się przede wszystkim, że jest bogaty w kwasy tłuszczowe i pomaga poprawić połysk włosów, a ponadto dzięki jego zastosowaniu włosy wyglądają na grubsze. Ponadto olej rycynowy ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Niwelując infekcje grzybicze w okolicach mieszków włosowych, może pomóc zmniejszyć stan zapalny, a następnie umożliwić optymalne funkcjonowanie cebulek włosowych.
Bardzo łatwo jest znaleźć informacje o oleju rycynowym, a większość z nich jest bardzo pozytywna. Wiele osób testuje go na różne sposoby i zazwyczaj sprawdza się bardzo dobrze. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego stosowania.
Poniżej wskazujemy kto nie powinien stosować olejku rycynowego do pielęgnacji skóry głowy:
- osoby, które mają przedłużane włosy, ponieważ olej może je uszkodzić – warto w tym celu wcześniej zapytać fryzjera przed rozpoczęciem jego stosowania,
- osoby, które są wrażliwe na działanie oleju rycynowego – tak jak w przypadku każdego naturalnego oleju, olej rycynowy może u niektórych osób wywoływać reakcję alergiczną. Jeśli martwisz się tym, przetestuj jego małą ilość na wewnętrznej stronie ramienia i poczekaj 12 godzin, aby zobaczyć, czy nie masz reakcji uczuleniowej.
Jaki olejek rycynowy wybrać?
Organiczny olej rycynowy tłoczony na zimno można znaleźć w w większości sklepów z kosmetykami naturalnymi, ale także w aptekach. Warto poszukać produktu w ciemnym i szklanym pojemniku, który chroni olej przed promieniowaniem słonecznym. Warto kupić buteleczkę z kroplomierzem, który będzie ułatwiał aplikację. Olej rycynowy jest generalnie bardzo tani i w zależności od producenta oraz pojemności kosztuje ok. kilku do kilkunastu złotych.
Jak stosować olej rycynowy na skórę głowy?
Istnieje wiele możliwych sposobów wykorzystania oleju rycynowego w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Poniżej wskazujemy jeden z podstawowych:
1. Zastosuj ten sposób leczenia raz w tygodniu dla uzyskania optymalnych rezultatów lub raz na dwa tygodnie dla ich utrzymania.
2. Za pomocą kroplomierza lub palców nałóż olej rycynowy na całą skórę głowy. Zwykle używa się do tego nie więcej niż 2 łyżki stołowe. Nie należy nakładać go na całą długość włosów, ponieważ jest zbyt ciężki i trudny do umycia. Na tym etapie dbamy o skórę głowy.
3. Po rozprowadzeniu olejku na skórze głowy należy palcami delikatnie masować skórę głowy przez ok. 4-5 minut, aby zapewnić jej równomierne rozprowadzenie i poprawić krążenie.
4. Niewielką ilość oleju trzeba zmieszać z lekkim olejkiem bazowym, np. z gorzkich migdałów lub arganowym. Można do nich dodać ulubiony olejek eteryczny. Taką mieszankę można nałożyć na końcówki włosów i po ich długości, wszystko w zależności od potrzeb.
5. Włosy należy ułożyć i odpocząć. Należy odczekać ok. godziny, by mógł skutecznie działać. W tym czasie głowa będzie widocznie tłusta i prawie mokra, z suchymi końcami, więc zwykle nie jest to czas na wychodzenie z domu. Można wtedy zaplanować domowe porządki lub inne czynności. Dobrze również sprawdza się zastosowanie tej metody na noc, jednak trzeba wtedy szczelnie przykryć głowę czepkiem lub ręcznikiem.
5. Po zabiegu należy zmyć głowę szamponem i nałożyć odżywkę, zgodnie ze swoimi preferencjami. Należy unikać jednak produktów z zawartością siarczanów i parabenów. Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas stosowania szamponu i delikatnie wyszorować skórę głowy opuszkami palców, aby usunąć cały olej.
6. Po wszystkim wystarczy głowę wysuszyć. Seria takich zabiegów powinna pomóc pozbyć się łupieżu i swędzenia głowy, a także nabłyszczyć i uelastycznić włosy.
Czy można stosować olej rycynowy na brwi i rzęsy?
Można również z powodzeniem nakładać olej rycynowy na brwi, a niektórzy używają go również na rzęsy. Nie jest jednak jasne, czy olej rycynowy jest bezpieczny dla okolic oczu. Prawdopodobnie niektóre osoby mogą poczuć dyskomfort z powodu uczulenia. Jednak stosowanie go na włoski brwi i rzęs działa podobnie jak na włosy na głowie.
Podsumowanie
Istnieje wiele naturalnych składników, które stosuje się do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Wiele z nich nie ma jednak tak długiej tradycji i wszechstronności działania, co olej rycynowy. Stosowanie olejku rycynowego do pielęgnacji włosów i skóry głowy nie jest nową koncepcją, choć w ostatnim czasie wydaje się bardzo gorącym tematem. Bez względu na to, czy używasz tego olejku w ramach domowych receptur, czy jako składnik produktów drogeryjnych, można spodziewać się skuteczności jego działania.
Ważne, że jednak by wybrać produkt tłoczony na zimno, który będzie posiadał najwięcej cennych właściwości. Będzie on wówczas w stanie skuteczniej regenerować włosy, hamować ich wypadanie czy pięknie nabłyszczać. Skuteczność jego działania i intensywność zabiegów zależeć jednak będzie od potrzeb i ogólnej kondycji włosów.
Źródła:
McMullen R, Jachowicz J. Optical properties of hair: effect of treatments on luster as quantified by image analysis. J Cosmet Sci. 2003 Jul-Aug;54(4):335-51.