Strona główna Zdrowie i uroda 8 największych korzyści z picia wody kokosowej

8 największych korzyści z picia wody kokosowej

1581
0
woda kokosowa
Woda kokosowa to naturalne źródło zdrowia i urody

Woda kokosowa doskonale gasi pragnienie i oferuje smaczną alternatywę dla zwykłej wody. Ten czysty płyn, pełen składników odżywczych daje jednak szereg korzyści dla zdrowia i urody. Poznaj najważniejsze z nich.

W ostatnich latach woda kokosowa zyskała wprost niezwykłą popularność jako wspaniały produkt spożywczy, zapewniający liczne korzyści zdrowotne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jej najwazniejszym właściwościom i zastosowaniom.

Woda kokosowa – Właściwości i działanie zdrowotne

Oto 8 korzyści wody kokosowej, które wyjaśniają, dlaczego stała się ona tak popularna:

Zapewnia bogactwo cennych substancji odżywczych

W przeciwieństwie do innych napojów szeroko dostępnych na rynku, woda kokosowa zawiera odpowiednią ilość pięciu podstawowych elektrolitów, które są zupełnie niezbędne dla prawidłowej pracy ludzkiego organizmu. Należą do nich: wapń, magnez, fosfor, potas i sód. Ze względu na swój unikalny skład, woda kokosowa jest również chętnie używana przez osoby z różnymi schorzeniami. Dodaje energii, pobudza, odżywia i nawadnia.

Poprawia nawodnienie

Składniki wody kokosowej są bardziej skuteczne w nawadnianiu ludzkiego ciała, znacznie bardziej niż napoje energetyczne. Podczas rygorystycznych ćwiczeń lub po dłuższym okresie aktywności fizycznej, organizm ludzki traci płyny bogate w składniki mineralne. Jednak woda kokosowa może służyć jako doskonały nośnik zastępczy, gdyż posiada 294 mg potasu i 5 mg naturalnego cukru na szklankę – w przeciwieństwie do ulubionego napoju dla sportowców, który zawiera tylko połowę zawartości potasu i pięć razy mniej przetworzonego cukru. Ponadto ilość sodu to tylko 25 mg, co jest stosunkowo małą dawką w porównaniu do ilości występujących w napojach izotonicznych.

Piękna skóra

Podczas zmagania się z trądzikiem i innymi problemami dermatologicznymi miejscowe stosowanie wody kokosowej może pomóc w ich zapobieganiu, a także poprawiać koloryt cery. Nawilża również skórę od wewnątrz, jeśli będzie spożywana doustnie. Eliminuje również nadmierne ilości tłuszczu, wyjaśniając dlaczego produkty, takie jak kremy, szampony, odżywki i płyny do ciała, które zawierają choćby śladowe ilości oleju kokosowego są znacznie bardziej skuteczne.

Pomoc przy odchudzaniu

Zawartość tłuszczu w wodzie kokosowej jest bardzo niska, dlatego może być spożywana w dużych ilościach bez obawy o przybranie na wadze. Pozwala również hamować apetyt.

Remedium na kaca

Następnym razem, kiedy wypijesz więcej alkoholu niż pozwala na to Twój organizm, napij się koniecznie wody kokosowej. Podobnie jak kroplówka dostarczy ona również niezbędnych elektrolitów, utraconych podczas spożywania mocniejszych trunków.

Obniża ciśnienie krwi

W wielu przypadkach, nieproporcjonalny poziom elektrolitów może powodować wysokie ciśnienie krwi. Ponieważ woda kokosowa zawiera odpowiednie ilości każdego z nich, może być z powodzeniem stosowana jako naturalny środek wyrównujący ciśnienie. W niektórych przypadkach zalecane jest, aby woda kokosowa była pita na początku każdego dnia, by sprzyjać zachowaniu właściwej równowagi elektrolitów.

Ułatwienie trawienia

Jeśli cierpisz na przewlekłe trudności w procesach trawienia, woda kokosowa może być źródłem upragnionej ulgi. Ze względu na jej wysokie stężenie błonnika zapobiega niestrawności i zmniejsza występowanie zgagi.

Kompatybilność z krwią ludzką

Woda kokosowa może być używana w ekstremalnych sytuacjach kryzysowych do szybkiego uwodnienia organizmu, również gdy jest podawana dożylnie. Nie jest to niczym niezwykłym, napój ten w krajach trzeciego świata często potrafi ocalić ludzkie życie.

Woda kokosowa – Ile należy spożywać?

Wodą kokosową można delektować się, zarówno jako samodzielnym napojem, jak i w połączeniu z innymi produktami. Nie ma sztywnych reguł, co do ilości, która powinna być spożywana codziennie. Można nią zastępować wszystkie inne napoje.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Czasami zdarza się niektórym znaleźć w miejscach tropikalnych, gdzie mają okazję skosztować świeżej wody kokosowej prosto z palmy. Podczas poszukiwania idealnego świeżego kokosa, należy unikać tych, które mają twarde brązowe skorupy. Szukaj tych, które są młode i na zewnątrz zielone, ponieważ zawierają zazwyczaj duży zapas świeżej wody kokosowej. Zanim przystąpisz do mocowania się z jego skorupą po prostu wstrząśnij kokosem w górę i w dół, aby ocenić, jak dużo płynu zawiera.

Może macie jakieś interesujące uwagi na temat wody kokosowej i chcielibyście się nimi podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji o oleju kokosowym i jego zastosowaniu!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.