Strona główna Nauka i kariera Jak wziąć udział w wymianie studenckiej

Jak wziąć udział w wymianie studenckiej

739
0
W wymianie studenckiej jest wielka szansa
Co warto wiedzieć o wymianie studenckiej?

Wyjazd i uczestnictwo w wymianie studenckiej to każdego wyjątkowe doświadczenie. Może być również wartościową pozycją na świadectwie ukończenia szkoły.

Jako, że wiąże się z życiem i nauką w obcym państwie, które posiada odrębną kulturę oraz język, przed wyjazdem należy poczynić pewne istotne rozważania.

Planuj z wyprzedzeniem

Niemal wszystkie programy wymiany studenckiej są przeprowadzane przez szkoły i uczelnie, rzadziej są inicjatywą organizacji pożytku publicznego. Najpierw musisz poznać wymagania programu, którym jesteś zainteresowany. Zastanów się, jak długi czas chcesz spędzić za granicą. Może to być kilka tygodni lub miesięcy, cały semestr lub nawet cały rok. Powinieneś także dowiedzieć się, gdzie będziesz mieszkać. Wśród różnych możliwości znajdują się: prywatni gospodarze (rodziny), dormitoria lub inne obiekty mieszkalne, prowadzone przez szkoły czy uniwersytety, ewentualnie kwatery położone w pobliżu placówek edukacyjnych. W wymianie studenckiej najlepiej być dobrze przygotowanym, by nie czuć potem rozczarowania i rozgoryczenia.

Ustal budżet

Aby zostać przyjętym do programu, należy wpierw wypełnić formularz aplikacyjny. Czesne oraz inne opłaty będą się różnić w poszczególnych przypadkach. Większość opłat przeznaczana jest na pokrycie kosztów transportu, ubezpieczenia zdrowotnego, paszportu lub międzynarodowej legitymacji studenckiej, utrzymania oraz innych niezbędnych wydatków. Jednakowoż koszty niezwiązane bezpośrednio z programem z najwyższym prawdopodobieństwem obciążą twój własny portfel. Tak więc niezwykle istotne jest, aby odłożyć sobie oszczędności na nagłe i nieprzewidziane wydatki. Rozejrzyj się za stypendiami, które są często dostępne dla uczestników zagranicznej wymiany.

Poznaj lokalny język i kulturę

Jeśli zdecydujesz się na wyjazd do kraju, w którym używa się nieznanego tobie języka, najlepiej będzie nauczyć się o nim jak najwięcej do czasu wyjazdu. Zdolność porozumiewania się w języku gospodarzy jest oczywistym ułatwieniem, które pozwoli ci efektywniej budować interakcje zarówno na zajęciach, jak i poza nimi. Dodatkowo powinieneś dowiedzieć się czegoś o lokalnych zwyczajach i tradycjach, aby uniknąć niezręcznych sytuacji czy nieświadomego urażenia kogoś.

Decyzja o wymianie studenckiej z pewnością będzie jednym z bardziej korzystnych wyborów w twoim życiu. Otworzy twój umysł na inne kultury, poszerzy doświadczenia towarzyskie, a także da ci szansę nauki nowego języka. Wszyscy są teraz globalnymi sąsiadami w sieci, lecz nic nie może równać się z bezpośrednim doświadczeniem, jakim jest życie i nauka w innym kraju.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.