Strona główna Styl życia Mieszkania do wynajęcia – Czym się kierować przy wyborze

Mieszkania do wynajęcia – Czym się kierować przy wyborze

1180
1
mieszkania do wynajęcia
Mieszkania do wynajęcia należny szukać z uwzględnieniem kilku kluczowych elementów

Mieszkania do wynajęcia bywają bardzo różne, zarówno w standardzie jak i cenie. Warto poznać podstawowe kryteria wyboru, by znaleźć sobie najbardziej odpowiednie lokum, dokładnie dopasowane do naszych potrzeb.

Większość z nas dąży do zakupu własnego mieszkania, jednak czas oczekiwania na ten wyjątkowy dzień bardzo się wydłuża, dlatego decydujemy się na wynajem. I choć ofert wynajmu mieszkania jest na rynku mnóstwo to jednak nie łatwo jest wybrać to najodpowiedniejsze. Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie poszukiwań mieszkania do wynajęcia?

Cena

Cena to kwestia w zasadzie najważniejsza, od której zależne jest to czy wynajmiemy dane mieszkanie, czy też nie. Część pieniędzy trafi bezpośrednio do właściciela, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że zwykle należy również odprowadzić czynsz do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, którego wysokość zależy od wielu kwestii. Główny wpływ będzie mieć jednak metraż mieszkania, a także liczba osób, które będą je zamieszkiwały.

Dodatkowo musimy liczyć się także z kosztami wywozu nieczystości oraz opłatą śmieciową, a ponadto z rachunkami zużycia bieżącego mediów, czyli prądu, gazu, wody itp. Kiedy szukamy mieszkania do wynajęcia warto się również zorientować czy cena obejmuje dostęp do telewizji i Internetu. Dlatego aby oszacować jaki będzie całkowity, miesięczny koszt mieszkania musimy wziąć pod uwagę wysokość wszystkich tych opłat.

Lokalizacja

Kiedy szukamy mieszkania do wynajęcia powinniśmy zwrócić też szczególną uwagę na to, czy w pobliżu znajdują się wszystkie niezbędne punkty usługowe i instytucje. Co do nich zaliczyć? Na pewno banki – a przynajmniej bankomat. Bo chociaż obecnie główną rolę odgrywa bankowość elektroniczna, to jednak czasami potrzebujemy gotówki – już, teraz, natychmiast.

Dodatkowo ważnym miejscem jest przychodnia lekarska oraz apteka, bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie trzeba skorzystać z wizyty u lekarza lub farmaceuty. Równie ważna bywa bliskość przedszkola i dobrej szkoły, najlepiej tuż obok domu, bo świetna to często dobra opcja dla wielu rodziców. Można również rano pospać o kilka minut dłużej i chwilę więcej poświęcić na wspólne śniadanie.

Dla osób wierzących i praktykujących ważny będzie kościół, natomiast chyba dla każdego możliwość zrobienia zakupów, zarówno tych spożywczych jak i przemysłowych. Mieszkania do wynajęcia, znajdujące się tuż obok skupiska sklepów są zwykle o wiele chętniej wynajmowane i znacznie mniej czasu Czekaja na nowych najemców.

Piętro

Zwykle jest tak, że im wyżej umiejscowione jest dane mieszkanie, tym taniej możemy je wynająć. Właściciele zdają sobie sprawę z tego, że wysokie piętro może stanowić wiele utrudnień, związanych na przykład z wnoszeniem zakupów czy też wielokrotnych chodzeniem po schodach. Dla wielu najemców nawet obecność windy nie jest wystarczająca zachętą, bo nie czuja się dobrze na dużych wysokościach. Z tego powodu bardzo często ceny idą w dół wraz ze wzrostem ilości pięter.

Wyposażenie

Przy wyborze mieszkania do wynajęcia warto zwrócić uwagę na wyposażenie we wszystkie niezbędne meble i urządzenia. Często jest tak, że mieszkania wynajmowane są niemal puste, bez podstawowych przedmiotów, niezbędnych do codziennego życia. Warto również zwrócić uwagę na ich stan techniczny, czy są względnie nowe, zadbane i nieuszkodzone. Przy podpisywaniu umowy bezpiecznym rozwiązaniem jest także podpisanie odpowiedniego protokołu zdawczo-odbiorczego, zabezpieczającego najemcę przed ewentualnym sporem, przy zakończeniu umowy.

Balkon

Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania bez balkonu. Jest to opcja szczególnie wygodna, kiedy mieszkamy wysoko, a w domu nie ma miejsca na rozstawienie suszarki do prania. Wystarczy wtedy kilka linek i klamerek i pranie można wywiesić na świeżym powietrzu. Jest to też świetna opcja kiedy zimową porą przygotowujemy jakieś domowe przyjęcie, a w lodówce nie ma miejsca na więcej smakołyków. Balkon będzie „naturalną” lodówką. Może także posłużyć jako miejsce do palenia albo opalania. Mieszkania do wynajęcia z balkonem cieszą się zwykle zdecydowanie większym zainteresowaniem.

Garaż

Jeżeli posiadasz samochód, garaż jest opcją praktycznie obowiązkową. Miejsce na parkingu , bezpłatnym i niestrzeżonym może nie wystarczyć. Dlatego właśnie zapytaj od razu czy właściciel mieszkania ma dojście do garażu albo przynajmniej parkingu strzeżonego, tuż pod domem. Warto o to zadbać, szczególnie na dużych osiedlach i w miejscach których nie znamy zbyt dobrze.

Umowa

Jeżeli szukasz mieszkania do wynajęcia, od razu rozmawiaj także o umowie. Bardzo ważny jest zapis, który wyraźnie mówi o tym, że zarówno właściciel, jak i wynajmujący zobowiązany jest do złożenia wypowiedzenia odpowiednio wcześniej. Należy także wpisać w umowę wszelkie kwestie związane z kaucją – która powinna być zwrotna. Dodatkowo trzeba też ustalić, czy wynajmujący ma prawo do jakichkolwiek przeróbek w lokalu. Ustalając to wszystko na samym początku można uniknąć przykrych nieporozumień.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

 

1 KOMENTARZ

  1. Najpierw lokalizacja, a dopiero na drugim miejscu cena. Nigdy nie patrzcie odwrotnie, bo można się poważnie rozczarować. Zresztą, wynajem mieszkania rządzi się podobnymi zasadami, jak jego kupno. Chodzi o to, by znaleźć miejsce przyjemne i wygodne do mieszkania. Polecam najpierw zapoznać się z pytaniami, jakie powinniśmy sobie zadać, przed podjęciem decyzji:

    Szczególnie, że czasem ta decyzja może wpłynąć negatywnie na nasze życie. A mieszkania, nawet na wynajem, czasem nie da się tak z dnia na dzień zmienić.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.