Strona główna Styl życia Sen – filar życia

Sen – filar życia

1238
0
materac
Dobrej jakości materac zapewnia lepszy wypoczynek w nocy

Napoleon miał powiedzieć, że mężczyzna powinien spać nie więcej niż sześć godzin, a kobieta nie więcej, niż siedem. Pamiętając, że cesarz Francuzów był jednak wybitnym dowódcą wojskowym, a niekoniecznie lekarzem, który mógłby doradzać w kwestii snu, należałoby poprawić to twierdzenie: każdy z nas powinien zażywać tyle snu, ile potrzebuje jego organizm – i powinien spać wygodnie.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele szczegółów pomija nasza podświadomość. Nie zwracamy uwagi na rutynowe czynności, często po wykonaniu danej akcji chwilę potem nie potrafimy sobie jej przypomnieć. Najczęściej wynika to z prowadzonego przez nas trybu życia – większość dnia spędzamy w pracy, przy obowiązkach domowych lub przy nauce. Po całym dniu intensywnego wysiłku człowiek ma ochotę na chwilę relaksu, nasz organizm nie jest bowiem w stanie funkcjonować bez przerwy. Potrzebuje odpoczynku, by był w stanie sprostać wymaganiom kolejnych dni.

Problemy ze snem

Chyba wszyscy przyznamy, że sen jest niezwykle istotny w życiu każdego z nas. Paradoksalnie, zapewne znaczna część tych, którzy tak twierdzą, z różnych przyczyn go zaniedbują. Wiadomo, nawał obowiązków, terminy na wczoraj. Jednak jak zaznaczył doktor Piotr Walerjan z Narodowej Fundacji Snu w rozmowie z Polską Agencją Prasową: „Dobry sen jest jednym z trzech podstawowych filarów życia – obok zbilansowanej diety i regularnie podejmowanej aktywności fizycznej”. Tymczasem niemal połowa Polaków cierpi na problemy ze snem, w tym bezsenność – co sprawia, że znajdujemy się w czołówce państw europejskich w tym niechlubnym rankingu. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są oczywiście stres, niezdrowy tryb życia czy brak tzw. higieny snu. Jednak równie ważnym czynnikiem jest brak odpowiednio przygotowanego miejsca do spania. Pora przysłowiowe „jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz” brać bardziej dosłownie.

Pora zmienić materac

Nasza sypialnia powinna być miejscem odpoczynku, w którym możemy zaczerpnąć wymaganego odpoczynku. Jeżeli mamy problemy z zasypianiem czy też wstajemy zmęczeni rano, warto pomyśleć nad tak prozaiczną na pierwszy rut oka kwestią, jak wymiana materaca na nowy. W zależności od naszych przyzwyczajeń, każdy będzie szukał czegoś innego. Dla osób śpiących na boku odpowiedni będzie materac podtrzymujący ciężar ciała, trzymając kręgosłup w prostej linii, dostosowując się jednocześnie do naturalnych krzywizn ciała – może to być przykładowo materac sprężynowy kieszeniowy. W przypadku osób śpiących na plecach wybór jest znacznie większy, gdyż ciężar naszego ciała rozkłada się równomiernie po powierzchni całego materaca.

Ważny wybór

Przy zakupie materaca powinniśmy zwrócić uwagę na szereg czynników, między innymi wysokość, typ materiału oraz twardość. Zazwyczaj gruby materac, którego wysokość dochodzi do 20 centymetrów, jest przeznaczony dla osób cięższych, ze schorzeniami kręgosłupa lub spędzających dużo czasu w łóżku. Zbyt miękki materac może powodować bóle pleców, a niekiedy nawet problemy z oddychaniem. Ważne jest, aby materac podtrzymywał nasz kręgosłup w jego naturalnej pozycji, zapewniając nam jednocześnie zdrowy oraz relaksujący odpoczynek.

Niezwykle istotną kwestią jest wybór materiału, przykładowo osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie powinny skupić swój wybór na materacach lateksowych, cechujących się przepuszczaniem powietrza i wilgoci, a także właściwościami antybakteryjnymi. Warto wspomnieć też o znaczeniu stelaża, który w istotny sposób wpływa na zachowanie higieny oraz poczucie komfortu podczas leżenia. Materac, który jest położony bezpośrednio na ziemi, nie ma zapewnionej wentylacji powietrza oraz wilgoci, przez co ryzykujemy wystąpieniem bakterii bądź grzybów. Stelaż może mieć wpływ co do odczucia twardości samego materaca, jak również wpływać na jego trwałość.

Jak chronić materac?

Jeśli zdecydujemy się na zakup nowego produktu, dobrze byłoby z miejsca zadbać o jego ochronę. Należy pamiętać, aby do czyszczenia nie powinniśmy używać wody, a co najwyżej zwilżonych ściereczek. Najodpowiedniejszym rozwiązaniem byłby jednak zakup odpowiedniego pokrowca, przeznaczonego do wielokrotnego prania, dzięki czemu unikniemy niefortunnych zabrudzeń, które mogą okazać się bardzo kosztowne. Można zabezpieczyć się dodatkowo przed zabrudzeniami poprzez nałożenie maty ochronnej. Ciekawym rozwiązaniem są ochraniacze na materace wykonane z tenclu – całkowicie naturalnego materiału, który jest bardzo odporny na zabrudzenia, a jednocześnie dobrze oddycha.

Liczy się jakość!

Wybierając odpowiedni materac do swojej sypialni, warto szukać różnego rodzaju wyprzedaży, gdzie nierzadko można znaleźć dobre produkty w okazyjnych cenach. Z ciekawych ofert uznanych producentów materaców warto zajrzeć choćby na stronę Tempur, który w swej ofercie ma kilka ciekawych modeli i wyprzedaże materacy. Z uwagi chociażby na swoją cenę taki produkt nie jest przedmiotem, który często zmieniamy, dlatego warto dobrze zastanowić się, zanim kupimy produkt, z którego nie będziemy zadowoleni. Jeśli rzeczywiście uważamy, że sen jest jedną z najważniejszych czynności w naszym życiu, to pora podejść do sprawy odpowiedzialnie.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.