Strona główna Styl życia Jak wybrać dobry czajnik

Jak wybrać dobry czajnik

1124
0
dobry czajnik
Dobry czajnik powinien przede wszystkim sprawnie działać i ładnie wyglądać

Obecnie dobry czajnik to przede wszystkim urządzenie ładne i estetyczne, doskonale pasujące do naszej kuchni. Na jakie elementy warto jeszcze zwrócić uwagę?

Wielu z nas nie wyobraża sobie poranka bez zapachu i smaku świeżo parzonej kawy czy liściastej herbaty. Zaczynamy więc dzień od zagotowania wody. I o ile mamy tyle szczęścia, że mamy stały dostęp do gazu ziemnego, tym, że kiedyś go zabraknie nie musimy się martwić. Gorzej mają Ci, którzy korzystają z gazu butlowego. A ponieważ przypadki lubią chodzić po ludziach, może warto zabezpieczyć się w czajnik elektryczny- na wszelki wypadek? Jak wybrać dobry czajnik? Czym się kierować w poszukiwaniach?

Cechy dobrego czajnika

To elektryczne cudo jest prawdziwym wybawieniem dla osób, które żyją w ciągłym pośpiechu. Woda gotuje się w nim błyskawicznie i już po kilku chwilach można cieszyć się zapachem i smakiem ulubionego trunku. Ale ponieważ wybór jest ogromny, nie łatwo jest wybrać dobry czajnik.

Na początku warto zwrócić uwagę na jego pojemność. Zastanów się, czy gotujesz zwykle wodę wyłącznie dla siebie, czy również dla reszty rodziny. A może odwiedza Cię mnóstwo przyjaciół? Jeżeli jesteś typem samotnika, wystarczy Tobie czajnik o pojemności  jednego litra. Malutki, zgrabny, nie zabierze wiele miejsca. Jeśli natomiast w Twoim domu zazwyczaj jest jak w ulu, a drzwi wciąż się otwierają bo stale pojawiają się u Ciebie nowe twarze, zainwestuj w coś większego. Możesz znaleźć czajniki, które mają pojemność prawie trzech litrów.

Należy także zwrócić szczególną uwagę na moc urządzenia, bo im będzie większa, tym szybciej zagotuje się woda. Dodatkowo czajnik taki dłużej nam posłuży i nie będzie się przegrzewał.  Warto też doczytać, czy jest wyposażony w zabezpieczenia różnego rodzaju, które – jakby się wydawało – są jedynie gadżetami. Ale pomyślmy co mogłoby się stać, gdyby nasz czajnik nie miał np. zabezpieczenia przed włączeniem się bez wody?

No i filtr.. KONIECZNIE powinien posiadać filtr, który będzie zatrzymywał osad wapienny. Chociaż są także czajniki wyposażone w filtry wręcz doskonałe, działające na zasadzie oczyszczania wody w trakcie gotowania – rewelacja. I gwarancja. Zazwyczaj przy tego typu urządzeniach możemy liczyć na rok, ale wystarczy dobrze się rozejrzeć, bo niektórzy producenci proponują dłuższą.

Czy znajdę łady czajnik?

Czasami  chcąc wybrać dobry czajnik, kierujemy się najbardziej jego designem, nie pomijając jednak pozostałych cech. Czy czajnik elektryczny może być ładny?

Może. Swego czasu była modna na czajniki wyłącznie białe, później pojawiły się na rynku także srebrne egzemplarze ale w tej chwili producenci dają nam naprawdę ogromny wybór zarówno w kolorystyce, jak i w designie. Prawdziwym hitem są ostatnio czajniki zupełnie przezroczyste.

O czym jeszcze pamiętać?

Kiedy zamierzamy wybrać dobry czajnik, rzadko myślimy o takim szczególe, jak łatwość czyszczenia. A warto się również i nad tym problemem zastanowić. Powinniśmy zwracać uwagę na czajniki, które posiadają tak zwaną grzałkę płytkową. Tam bardzo rzadko gromadzi się kamień i osad a kiedy już się pojawi to znacznie łatwiej jest go wyczyścić.

Czajniki ze spiralami trudniej doczyścić ale są sposoby na to, by pozbyć się kamienia bez wielkiej ingerencji. Jednym z takich niezawodnych jest zagotowanie wody w czajniku z niedużą ilością soku z cytryny, który można stosować zamiennie z cytrynowym kwaskiem. Wystarczy później wypłukać czajnik, i będzie jak nowy, bo po kamieniu nie zostanie śladu.

Kupując czajnik warto też zorientować się, czy posiada on antyosadowy filtr, umiejscowiony w dzióbku. Jeżeli będziesz się kierował tymi zasadami bez problemu wybierzesz najlepszy dla siebie czajnik elektryczny.

Może macie jakieś interesujące spostrzeżenia na ten temat i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.