Strona główna Zdrowie i uroda Co powoduje raka skóry

Co powoduje raka skóry

721
0
co powoduje raka skóry
Warto wiedzieć co może powodować raka skóry

Rak skóry może rozwijać się niezauważanie całymi latami. Niestety brak diagnozy i leczenia we wczesnym stadium bywa bardzo niebezpieczne w konsekwencjach. Właśnie dlatego tak ważne jest, by mieć świadomość, co powoduje raka skóry.

Liczba zachorowań na nowotwory skóry cały czas rośnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim to, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, co może powodować raka skóry. Często podchodzimy z dużą lekkomyślnością do swojego stanu zdrowia, nie zdając sobie sprawy z prawdziwego ryzyka. Powstają zatem bardzo ważne pytania na temat przyczyn tego problemu i sposobów jego zapobiegania.

Co powoduje raka skóry?

Oczywiście, świat nauki nie ma pełnej wiedzy i świadomości o wszystkich czynnikach, mogących mieć wpływ na rozwój nowotworów. Bez wątpienia duże znaczenie mogą mieć dla przykładu czynniki genetyczne, które są niezwykle trudne do ograniczenia. Nie mniej jednak, najważniejszym elementem profilaktycznym jest unikanie znanych i dobrze rozpoznanych czynników ryzyka. Co zatem może sprzyjać rozwojowi nowotworów skóry? Postaramy się podpowiedzieć.

Nadużywanie kąpieli słonecznych i solarium

Pomimo wielu kampanii społecznych, wielu ludzi nadal nie zdaje sobie sprawy z tego, że tym co może powodować raka skóry jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Wciąż modne jest pięknie opalone ciało i to niezależnie od pory roku. Gdy pogoda nie dopisuje, decydujemy się na wizytę w solarium. Coraz więcej ludzi wyjeżdża też na wakacje do ciepłych krajów, gdzie chcą maksymalnie wykorzystać grzejące słońce. Wielu z nas nadal bagatelizuje sobie niebezpieczeństwo jakie wiąże się z nadmiernym opalaniem.

Ludzie często ignorują zalecenia lekarzy i nie używają kremów z  filtrem lub wybierają te o bardzo niskim poziomie ochrony, bojąc się, że inaczej w ogóle się nie opalą. A piękna opalenizna to przecież dla wielu najlepsza pamiątka z udanych wakacji. Tymczasem lekarze nie mają wątpliwości co do tego, że tym co może powodować raka skóry, jest przede wszystkim promieniowanie UV. Mowa tu zarówno o naturalnym słońcu, jak i o solarium. Z tego powodu warto również pamiętać o najmłodszych i nie zapominać o właściwych kosmetykach dla dzieci wybierając się na wyjazd wakacyjny.

Nieprawidłowa ochrona skóry zwiększa ryzyko raka

Ludzie, którzy zdają sobie sprawę z tego co może powodować raka skóry, zaopatrują się w kremy mające chronić ich przed szkodliwym działaniem słońca. Niestety, często robią to w sposób nieumiejętny, dobierając kremy o zbyt niskim filtrze lub też smarując się tylko raz, przed wyjściem na słońce.

Tymczasem żeby ochrona była skuteczna, krem należy nakładać na skórę wielokrotnie podczas pobytu na świeżym powietrzu. Innym problemem jest to, że ludzie nie zdają sobie sprawy z  konieczności stosowania kremów z filtrem również w sezonie zimowym. Warto pamiętać także o ochronie głowy i nosić czapkę lub chustkę.

Związki chemiczne

Tym co może powodować raka skóry, jest także wiele szkodliwych związków chemicznych, z którymi stykamy się w codziennym życiu. Mowa tu np. o środkach ochrony roślin lub środkach grzybobójczych. Czynniki te są szczególnie niebezpieczne, gdy narażamy się na długotrwałe ich oddziaływanie.

Lekceważenie zmian skórnych

Dużym problemem jest także lekceważenie przez ludzi zmian skórnych, które już posiadają oraz tych, które dopiero co się pojawiły. Często do lekarza udajemy się dopiero wtedy gdy zmiana na skórze zaczyna mocno dawać nam się we znaki. Lekceważymy za to wcześniejsze symptomy, jak zaczerwienienie czy zwiększenie się zmian dermatologicznych.

Nowotwór skóry a uwarunkowania genetyczne

Warto wiedzieć, że tym co może powodować raka skóry są także nasze uwarunkowania genetyczne. Nie oznacza to, że na pewno zachorujemy jeśli spełnimy któryś z warunków, a raczej, że powinniśmy jeszcze bardziej o siebie dbać, gdyż ryzyko zachorowania jest u nas większe niż u innych. Mowa tu o osobach, u których ktoś z rodziny chorował już na nowotwór skóry, ale też o osobach o jasnej karnacji, jasnych włosach i oczach.

Inne choroby, które mogą mieć wpływ

Również niektóre stany chorobowe, mogą wpłynąć na zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór skóry. Mowa tu np. o chorobie Bowena lub chorobach wywoływanych przez wirus HPV. Szczególnie narażone są też osoby, które posiadają blizny po oparzeniowe lub cierpią na rogowacenie starcze. Jeśli na swojej skórze mamy dużo pieprzyków, również powinniśmy zachować ostrożność podczas ekspozycji na słońce, a także obserwować czy zmiany się nie nasilają.

Jeżeli macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.