Strona główna Zdrowie i uroda Chudnięcie bez efektu jojo

Chudnięcie bez efektu jojo

1097
0
chudnięcie bez efektu jojo
Nie zawsze warto schudnąć szybko gdyż może to być szkodliwe dla zdrowia

Wiele osób, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, chciałoby szybko schudnąć i cieszyć się wspaniałą sylwetką. Warto zastanowić się czy osiągane efekty mogą być trwałe i jak uniknąć efektu jojo. Istnieją na to pewne metody i wskazówki, z których bez wątpienia warto skorzystać. W niniejszym artykule podpowiadamy jak powinno wyglądać chudnięcie bez efektu jojo.

Kiedy wreszcie decydujemy się na dietę od dziś, a nie od jutra, zaczynamy myśleć jedynie o tym jak schudnąć szybko. Nie interesuje nas fakt, że poprzez brak racjonalnego żywienia wystawiamy nasz organizm na próbę związaną z przezwyciężeniem efektów jojo. Czy można tego uniknąć?

Zbilansowana dieta kluczem do zdrowej utraty wagi ciała

Najgorszą krzywdą jaką możemy wyrządzić naszemu organizmowi, gdy chcemy schudnąć szybko jest głodówka. Chociaż ta jednodniowa może przynieść jedynie plusy to kiedy skusimy się na taką z prawdziwego zdarzenia, restrykcyjną i kilkudniową, nasz organizm „zwariuje”. Przemiana materii znacznie spowolni, a my – zamiast zbędnych kilogramów w postaci nadmiaru tłuszczu – stracimy jedynie wodę, która ulokowała się w naszym ciele.

Dlatego właśnie w trakcie głodówki należy dużo pić. Mimo to jednak nie możemy się spodziewać specjalnych efektów a pewne jest jedynie to, że po tak drastycznej diecie, która opiera się w zasadzie wyłącznie na spożywaniu płynów, wróci do nas większość straconych kilogramów.

Czym jest efekt jojo gdy chcemy szybko schudnąć

Szybko schudnąć oznacza zazwyczaj narazić się na efekt jojo. Czym właściwie on jest? Jest to pewna zależność, związana z szybką utratą wagi. Stracone kilogramy wracają do nas zaraz po zakończeniu diety a w dodatku – jak mówią specjaliści  – może być ich znacznie więcej niż wtedy, kiedy zaczynaliśmy się odchudzać.

Wiele kobiet zastanawia się jak szybko schudnąć i wybiera często tzw. diety restrykcyjne, takie jak np. dieta kopenhaska. Niestety, już po kilku czy kilkunastu dniach po jej zakończeniu da się zauważyć powolny powrót do dawnej wagi. Dlaczego? Ponieważ bardzo często chcemy sobie zrekompensować wcześniejszy trud i nie stosujemy pewnych zasad długoterminowo. To wielki błąd.

Chudnięcie bez efektu jojo to regularne jedzenie

To podstawowa zasada, która dotyczy racjonalnego i zdrowego odchudzania. Osoba na diecie powinna spożywać regularnie pięć zbilansowanych posiłków, które mają obniżoną wartość kaloryczną. W ten sposób zachowamy odpowiednią przemianę materii a jednocześnie nie będziemy chudnąć zbyt szybko.

Uznać należy, że odpowiedni wskaźnik utraty masy ciała oscyluje w granicach 0,5-0,7 kg – nie więcej. Im szybciej chudniemy tym mniejsze jest prawdopodobieństwo utrzymania nowej masy ciała a jednocześnie większa pewność, że efekt jojo będzie nas dotyczył. Dobre nawyki w jedzeniu są niewątpliwie zawsze niezbędne dla osiągnięcia sukcesu w dłuższej perspektywie.

Nie ustalaj czasu na dietę

Każdy chce schudnąć szybko… bo za miesiąc ślub i wesele, a za dwa komunia dziecka albo chrzciny. By odnieść sukces nie można ustalać sobie czasu zakończenia diety. Nie warto próbować schudnąć szybko, tylko iść małymi kroczkami do przodu. Powiedzmy sobie zamiast „schudnę pięć kilo w ciągu dwóch tygodni”, „schudnę pięć kilo”  W OGÓLE.

Nagradzajmy się za każdy mały sukces związany z utratą wagi ale też nie poddawajmy się, jeżeli proces chudnięcia nieco się wydłuży. Rozpoczynając dietę powiedzmy sobie wprost, że musimy zmienić styl życia.. Nie na dzień, dwa, tydzień czy też miesiąc, ale na najbliższych kilka lat a najlepiej na zawsze. Jeżeli wprowadzać będziemy regularnie zmiany dotyczące zarówno sposobu żywienia jak i stylu życia jest wielka szansa na to, że odniesiemy spory sukces, a efekt jojo nie będzie nas dotyczył. Warto również sięgnąć po jedną z promowanych diet, takich jak dieta Dukana. Niestety, każda z nich ma jakieś słabości i nie powinna być stosowana przez każdego.

Kogo najczęściej dotyczy efekt jojo?

Efekt jojo to przypadłość, która dopada zwykle osoby bardzo otyłe. Takie, które próbowały w swoim życiu wielu różnych diet, i chociaż przeważnie w każdej z nich wytrwały do końca i dotarły do wymarzonej – a przynajmniej zdrowej wagi oscylującej w granicach bezpiecznego BMI , to zaraz po ich zakończeniu zapominały o zdrowym żywieniu. W dodatku kiedy tylko mogły sobie pozwolić na zakup ubrań w mniejszym rozmiarze, rezygnowały także z jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Jeżeli brakuje Tobie silnej woli, nie dasz rady schudnąć szybko bez efektu jojo. Dlatego właśnie najlepiej rozciągnąć cały etap odchudzania jak najbardziej w czasie i zmienić styl bycia w stu procentach. Zaczynać dzień od zdrowych śniadań, kończąc na pożywnej i lekkostrawnej kolacji. Zamienić słodkie napoje gazowane na wodę mineralną i zamiast jechać na zakupu autobusem czy samochodem, zrobić sobie spacer – choćby w jedną stronę. Dzięki temu chudnięcie bez efektu jojo będzie o wiele bardziej prawdopodobne.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.