Strona główna Związki Kłótnia o pieniądze – Jak jej unikać w domu

Kłótnia o pieniądze – Jak jej unikać w domu

1443
0
kłótnia o pieniądze
Kłótnia o pieniądze jest często przyczyną trwałego rozpadu związku

Kłótnia o pieniądze w domu to bardzo częsty powód narastania napięcia między partnerami, mogącego skutkować nawet rozstaniem. Z tego powodu warto nauczyć się pewnych zasad, które pozwalają unikać wszelkich niedomówień i konfliktów.

Związek małżeński bez kłótni o pieniądze to nie mrzonka! Jeżeli są one w waszym związku na porządku dziennym, może ci się to wydawać niemożliwe. Tak naprawdę wspólne, rozsądne zarządzanie finansami to nic trudnego, wystarczy stosować się do paru kluczowych zasad. Poznaj zatem podstawowe z nich, by kłótnia o pieniądze nie stała się codziennością i nie była przyczyną prawdziwego kryzysu w małżeństwie.

1. Nie ukrywaj długów

Każdy musi się czasem zmierzyć z problemami finansowymi. Spore zadłużenie karty kredytowej może wywołać poważne zatargi w związku. Odłóż wstyd na bok i wyjaw swoje problemy partnerowi jak najszybciej, zanim kłótnia o pieniądze wybuchnie na dobre. W obecnych czasach bardzo łatwo jest wpaść w kredytową pułapkę. Szczególnie gdy korzysta się z szybkich pożyczek i wielu zakupów na raty. Często okazuje się wtedy, że rodzinom odmawia się udzielenia kredytu mieszkaniowego z tytułu nieuregulowanych długów. Najlepiej jak najszybciej rozwiązywać tego typu problemy. Uczciwość to podstawa.

2. Planuj wydatki

Jeżeli chcecie uniknąć kłótni o pieniądze, oboje powinniście planować swoje wydatki. Dobry plan powinien uwzględniać wszelkie możliwe koszty. Oczywiście należy w nim uwzględnić najważniejsze z nich, a także najbardziej kosztowne. Zawsze warto wiedzieć jaki mamy margines bezpieczeństwa i na co sobie możemy pozwolić.

3. Nie ukrywaj swoich zakupów

Dobrze jest informować partnera o każdym planowanym zakupie, gdyż związek powinien opierać się na zaufaniu. Lepiej odmówić sobie nowego nabytku niż później kryć się z nim przed małżonkiem z poczuciem winy. Kłótnia o pieniądze nie jest praktycznie możliwa, gdy oboje partnerów wzajemnie zna swoje bieżące wydatki. Warto się również nauczyć jak oszczędzać na codziennych zakupach. Pozornie korzyści są niewielkie, ale w długim okresie można bardzo wiele zyskać.

4. Duże zakupy planujcie wspólnie

Nieważne, czy chodzi o nowy komputer, czy o telewizor z ekranem LCD – taki zakup wymaga konsultacji z partnerem. Oczywiście to, co uznacie za poważny wydatek, zależy od waszego budżetu, warto jednak zawsze wspólnie przedyskutować większe zakupy, gdyż pomoże wam to uniknąć konfliktów.

5. Wydziel sobie pieniądze na własne wydatki

Rozporządzając pewną osobistą kwotą, nie będziesz musiał/a spowiadać się partnerowi z niewielkich, mało znaczących zakupów. Obie strony w związku powinny dysponować funduszami na osobiste wydatki. Czasem trzeba sobie przecież dogodzić jakimś drobiazgiem! Warto jednak pamiętać o wybraniu dobrego rachunku bankowego, o niskich kosztach utrzymania i pozwalającego na łatwy dostęp do posiadanych środków.

6. Popraw swoją zdolność kredytową

Często utrzymanie płynności finansowej bywa problemem, nie mówiąc już o wynajmie samochodu czy mieszkania. Co więcej, jeżeli pogrążysz się w długach, będziesz płacić wyższe oprocentowanie. Może to znacznie obciążyć twój miesięczny budżet i stać się źródłem konfliktów. Pamiętaj również, aby anulować wszystkie nieużywane karty kredytowe.

7. Szanujcie się nawzajem

Twój partner ma tendencje do dokonywania złych decyzji finansowych? Nie krytykuj go pod żadnym pozorem. Nieważne, które z was dwojga lepiej radzi sobie z zarządzaniem pieniędzmi – nie należy ciągle wytykać błędów temu mniej zaradnemu. To tylko nasili problem i podkopie wzajemne zaufanie. Postaraj się szanować wybory i działania współmałżonka, a kłótnia o pieniądze nie jest żadnym sposobem na rozwiązanie realnego problemu.

Małżeństwo wymaga od dwojga ludzi rozsądku i pewnej dozy dystansu do spraw finansowych. Postaraj się dogadać w tej kwestii ze swoim partnerem. Podążaj za powyższymi radami, a kłótnie o pieniądze w waszym związku prędko staną się przeszłością!

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.