Strona główna Dzieci Jak ułatwić oddychanie małemu dziecku gdy jest chore

Jak ułatwić oddychanie małemu dziecku gdy jest chore

1686
0
jak ułatwić oddychanie małemu dziecku
Zawsze podczas choroby należy ułatwić oddychanie małemu dziecku

Problem z górnymi drogami oddechowymi jest bardzo często występującym powikłaniem chorobowym u dzieci. W takim przypadku warto użyć pewnych zabiegów, by ułatwić oddychanie małemu dziecku. Istnieje na to całkiem sporo sprawdzonych sposobów, które w takim wypadku warto wykorzystać.

Choroba małego dziecka oznacza zazwyczaj bezsenne noce, zarówno dla malucha jak i dla jego opiekunów. Tymczasem istnieje kilka prostych sposobów, które mogą ułatwić oddychanie małemu dziecku i warto z nich skorzystać!

Jak ułatwić oddychanie małemu dziecku?

Podczas choroby najmłodszych często mamy do czynienia z problemem w trakcie oddychania. Różnego rodzaju infekcje mogą powodować zatkanie noska i ograniczać przepływ powietrza do płuc. Z tego powodu warto podjąć pewne kroki zaradcze, które pomogą istotnie pomóc.

Nawilżone powietrze może być bardzo pomocne

Odpowiednio nawilżone powietrze może naprawdę ułatwić oddychanie małemu dziecku podczas choroby. Jest to szczególnie istotne w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest wyjątkowo suche. Zadbaj o to, by na kaloryferach znalazły się nawilżacze, a jeśli takich nie posiadasz powieś wilgotne ręczniki. Bardzo wygodne są też nawilżacze elektroniczne, w których możemy dowolnie regulować poziom nawilżenia powietrza.

Świeże powietrze jest bardzo ważne

Żeby ułatwić oddychanie małemu dziecku gdy jest chore, możliwie jak najczęściej wietrz pokój w którym przebywa. Jeśli dziecko ma tylko katar czy kaszel, ale nie gorączkuje i ma siły to wskazane jest byście wybrali się na spacer. Jeśli dziecko choruje w sezonie grzewczym, dbaj o to by w domu panowała optymalna temperatura ok. 21ºC. W przegrzanych pomieszczeniach dziecku będzie jeszcze trudniej oddychać.

Maści rozgrzewające i ułatwiające oddychanie

W aptece możesz zaopatrzyć się w maści rozgrzewające, które mają za zadanie ułatwić oddychanie małemu dziecku w czasie choroby. Bardzo przydatna jest także maść majerankowa, którą wsmarowuje się pod noskiem malucha. Maść ta oprócz tego, że ułatwi dziecku oddychanie, to jeszcze zapobiegnie podrażnieniom skóry przy wycieraniu noska.

Kropelki do nosa

Żeby ułatwić oddychanie małemu dziecku gdy ma zapchany nosek, warto zaopatrzyć się w roztwór soli fizjologicznej. Jeśli zdecydujemy się na kupno specjalnych kropelek do nosa, najpierw skonsultujmy się z lekarzem lub farmaceutą, który dobierze lekarstwo odpowiednie do wieku malucha.

Regularne czyszczenie noska

Podczas choroby ważne jest regularne oczyszczanie noska dziecka. Jeśli maluch nie potrafi jeszcze dmuchać w chusteczkę, zaopatrzmy się w aspirator lub gruszkę do odsysania wydzieliny.

Co robić przed spaniem?

Dziecku będzie się łatwiej oddychało podczas snu jeśli główka będzie spoczywała wyżej od tułowia. Jeśli masz możliwość, postaraj się włożyć coś pod materacyk dziecka np. grube książki lub włożyć mu do łóżeczka dodatkową poduszkę. W aptece znajdziemy kropelki z olejkami eterycznymi, które mają za zadanie ułatwić oddychanie dziecku podczas snu. Aplikuje się je na pościel dziecka lub piżamkę. Większość tych kropelek jest jednak przeznaczona dla trochę starszych dzieci (zazwyczaj od 3 roku życia). Pamiętaj także o dokładnym wywietrzeniu pokoju przed spaniem.

Inhalacje podczas choroby dziecka

Sprawdzonym sposobem na utrudnione oddychanie podczas choroby są inhalacje. Starsze dziecko możemy posadzić nas miską z gorącym naparem np. z rumianku lub wodą z dodatkiem olejków eterycznych. Dla młodszych możemy zakupić specjalny inhalator z maseczką, którą umieszczamy na buzi dziecka. Równie dobrym pomysłem może być przygotowanie dziecku kąpieli z olejkami eterycznymi (Uwaga! Ich również nie wybierajmy sami, a poradźmy się lekarza lub farmaceuty, czy aby na pewno olejek jest odpowiedni dla dzieci w tym wieku) lub z dodatkiem rumianku.

Oklepywanie plecków

Bardzo istotne podczas choroby jest oklepywanie plecków dziecka. Czynność tę należy powtarzać kilka razy dziennie, ręką złożoną w ’łódeczkę’.

Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.