Wielu ludzi ma trudności z organizacją własnego czasu i nie potrafi przestać się notorycznie spóźniać, nawet w sytuacjach ważnych i wymagających punktualności. Można jednak zacząć zmieniać swoje nawyki wykorzystując niżej podane i sprawdzone sposoby.
Masz już dość braku punktualności i chcesz przestać się notorycznie spóźniać? Czy twoi przyjaciele nie widzą już sensu w zjawianiu się wcześniej niż 20 minut po umówionym terminie spotkania z tobą? Niektórzy traktują nawet takie spóźnialstwo jako zniewagę, inni zaś widzą to tak, że najwyraźniej ci nie zależy.
Konsekwencje chronicznego braku punktualności mogą być naprawdę fatalne. Jeśli straciłeś kontrolę nad owym nawykiem, który stał się w rezultacie twoją cechą charakterystyczną, istnieje ryzyko, iż stracisz wiele atrakcyjnych ofert pracy, potencjalnych przyjaciół oraz różnorakich sposobności. Przestań się więc spóźniać! Pomoże ci w tym 7 opisanych poniżej rozwiązań.
1. Przyszykuj się wcześniej
Jeżeli masz problemy z organizacją, najpewniej nie jesteś w stanie szybko przygotować się do wyjścia. Pewne rzeczy można jednak zrobić wcześniej. Im mniej do roboty będziesz mieć rano, tym szybciej będziesz mógł wyjść z domu. Przygotuj sobie wcześniej wszystko, co musisz zabrać ze sobą. Wyciągnij ubrania i zbierz w jednym, łatwo dostępnym miejscu przedmioty osobiste. Jeżeli wciąż będziesz wszystko robić na ostatnią chwilę, nie ma szans, byś przestał się spóźniać!
2. Weź pod uwagę opóźnienia
Wiele osób nie uwzględnia w swoich planach opóźnień w drodze. Jeżeli jedziesz samochodem, rzetelnie oblicz czas przejazdu, weź również pod uwagę natężenie ruchu drogowego oraz czas potrzebny do znalezienia miejsca parkingowego. Całkowity czas przejazdu może być kompletnie nieprzewidywalny, szczególnie jeśli mieszkasz w dużym mieście. Nawet natura może cię nieprzyjemnie zaskoczyć złymi warunkami atmosferycznymi, utrudniającymi dojazd.
3. Wyśpij się
Ludzie, którzy ciągle się spóźniają, to często sowy. Siedzenie do późna w noc jest źródłem problemów z porannym wstawaniem. Aby sobie z nimi radzić, powinieneś zadbać o 8-godzinny sen, poprzedzający dzień pracy. Zarywanie nocek lepiej zostawić sobie na piątek i sobotę. Musisz skrupulatnie pilnować godzin snu, dopóki nie pozbędziesz się problemów ze wstawaniem. Dobre samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – pomoże ci zerwać ze spóźnialstwem. Równie ważne co ilość snu jest jego jakość, dlatego warto nauczyć się właściwie wypoczywać podczas snu.
4. Efektywnie zarządzaj czasem
Efektywne zarządzanie czasem oznacza umiejętność oszacowania, ile zajmą ci różne czynności, np. przygotowanie się do wyjścia czy dotarcie w konkretne miejsce. Jest to zdolność kluczowa, jeśli chcesz być lepiej zorganizowany i przestać się spóźniać.
5. Nagradzaj się
Nagrody pomogą ci poczuć się zmotywowanym do pracy nad sobą, która jest sporym wyzwaniem. Będziesz musiał pokonać lenistwo i złe nawyki, które cię zazwyczaj unieszczęśliwiają i stają na drodze do sukcesu. Nie bądź dla siebie zbyt surowy. Zamiast tego stosuj zachętę w postaci niewielkich nagród za postępy w walce ze spóźnialstwem.
6. Spójrz, jak to może wyglądać z boku
Gdy wiecznie się spóźniasz, ludzie zaczynają cię postrzegać jako nieodpowiedzialnego i lekkomyślnego. Spróbuj postawić się na miejscu osób, które bezskutecznie czekają na twoje przybycie. Przypuszczalnie dostrzeżesz w ich oczach niezadowolenie czy gniew. Jeśli pragniesz, by inni traktowali cię z szacunkiem, najwyższy czas skończyć ze spóźnieniami. Nie chcesz chyba mieć reputacji osoby niesłownej?
7. Rozważ konsekwencje
Jeżeli naprawdę chcesz dotrzeć do sedna problemu, musisz pomyśleć o jego konsekwencjach. Twój fatalny nawyk najpewniej szkodzi relacjom z ludźmi. Bardzo łatwo zdobyć łatkę spóźnialskiego. Jeśli masz dzieci, wieczne spóźnienia przy dowożeniu ich do szkoły mogą negatywnie wpłynąć na ich wyniki. Nikt zresztą nie lubi na co dzień zadawać się z ludźmi, którzy nie potrafią zjawić się na czas. Zacznij wreszcie szanować czas własny oraz innych osób!
Podsumowanie
Walka ze spóźnialstwem nie jest wcale taka trudna. Musisz tylko nauczyć się robić wcześniejsze przygotowania i rozsądnie organizować swój czas, by przestać spóźniać się na ważne wydarzenia oraz spotkania. Spróbuj wyrobić w sobie nawyk zjawiania się przed czasem, a zauważysz we własnym życiu wyraźną zmianę na lepsze i znacznie rzadziej będziesz się spóźniać!
Może macie jakieś interesujące rozwiązanie tego problemu i chcielibyście się nim podzielić? Chętnie zobaczymy Wasze sugestie poniżej w polu komentarzy. Serdecznie zapraszamy do dyskusji!
Dziękuje za ciekawe zestawienie,
Ze swojej strony mogę dodać 6 metod na poprawę swojej punktualności:
– Zakładaj najgorszy możliwy scenariusz planując podróż
– Planuj przybyć wcześniej (ok 15 min.)
– Wyliczaj średni czas przejazdu
– Stosuj precyzyjną organizację kalendarza
– Ustaw elektroniczną formę przypomnienia
– Poproś o pomoc bliskich
Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam serdecznie,