Strona główna Zdrowie i uroda Korzyści ze stosowania oleju arachidowego

Korzyści ze stosowania oleju arachidowego

1105
0
olej arachidowy
Olej arachidowy zapewnia liczne właściwości zdrowotne

Niektóre z korzyści zdrowotnych, wynikające ze stosowania oleju arachidowego, to jego jego zdolność do obniżenia poziomu cholesterolu, ochrony zdrowia serca, zapobieganie nowotworom, zwiększenie funkcji poznawczych, poprawa działania układu nerwowego, wzmocnienie układu odpornościowego, obniżenie ciśnienia krwi i ochrona skóry.

Olej z orzeszków ziemnych, jak sama nazwa wskazuje, jest rodzajem oleju roślinnego, powszechnie używanym w kuchni. Olej arachidowy to bardzo interesujący produkt, który pochodzi z tłoczenia orzeszków ziemnych. Występuje on w kilku odmianach, w tym rafinowany, nierafinowany, prażony i tłoczony na zimno. Wszystkie one mają niewielkie różnice w wartościach odżywczych i korzyściach zdrowotnych. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie używają oleju arachidowego do gotowania dla uzyskania interesującego smaku, jak również dlatego, że jest zdrowszy niż wiele innych rodzajów oleju.

Olej arachidowy

Olej arachidowy jest najczęściej stosowany w kulturach azjatyckich, w tym kuchni Chin i krajów Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Wietnam, Laos i Kambodża. Większość jego korzyści zdrowotnych wynika z obecności różnych typów kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy, kwas stearynowy, kwas palmitynowy i kwas linolowy. Podczas gdy niezrównoważone poziomy kwasów tłuszczowych mogą być niebezpieczne dla zdrowia, olej z orzeszków ziemnych wykazuje bardzo bezpieczną równowagę, która może polepszyć Twoje zdrowie na wiele sposobów. Dostarcza organizmowi witamin, minerałów i cennych związków organicznych, występujących w orzeszkach ziemnych.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku imponującym korzyściom zdrowotnym, tego pysznego oleju.

1. Właściwy poziom cholesterolu

W przeciwieństwie do wielu innych roślinnych olejów, olej arachidowy jest rzeczywiście wolny od cholesterolu, który jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do skomplikowanych chorób serca oraz układu krwionośnego, takich jak miażdżyca tętnic, która jest w zasadzie ich zatkaniem. Olej działa na wiele różnych sposobów, eliminując niebezpieczny cholesterol z organizmu, co może pomóc w zapobieganiu różnym powikłaniom zdrowotnym. Ponadto, to nie tylko brak cholesterolu jest ważny. Olej arachidowy może faktycznie zmniejszyć poziomu cholesterolu dzięki obecności steroli roślinnych. Te wyjątkowe związki roślinne rzeczywiście konkurują w absorpcji cholesterolu w żołądku i jelitach, co może obniżyć poziom cholesterolu nawet o około 10-15%!

2. Zdrowie serca

Obniżenie ryzyka miażdżycy, jak wyjaśniono powyżej, może zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów. Jednakże, olej z orzeszków ziemnych zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak kwas oleinowy, który zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL we krwi. Ten korzystny cholesterol rzeczywiście przyczynia się do zmniejszenia złego cholesterolu LDL i obniża ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu.

3. Profilaktyka antywowotworowa

Olej z orzechów ziemnych posiada również wysoki poziom przeciwutleniaczy polifenolowych, w tym resweratrolu. Związek ten eliminuje wolne rodniki, które są niebezpiecznymi produktami ubocznymi metabolizmu komórkowego. Są one odpowiedzialne za ogromną gamę chorób w organizmie, w tym nowotworów. Badania wykazały, że włączenie do diety oleju roślinnego o wysokiej zawartości resweratrolu, takiego jak olej z orzeszków ziemnych, może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka.

4. Właściwe ciśnienie krwi

Resweratrol posiada również inną ważną rolę w organizmie. Współdziała z różnymi hormonami, które pozytywnie wpływają na naczynia krwionośne, takimi jak angiotensyny, które obkurczają naczynia i tętnice. Neutralizując wpływ tego hormonu, resweratrol pomaga zmniejszyć ciśnienie krwi, co zmniejsza naprężenia w układzie sercowo-naczyniowym.

5. Wzmocnienie funkcji poznawczych

Choroba Alzheimera jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i dramatycznych schorzeń, które wpływają na ludzi wraz z zaawansowanym wiekiem. Resweratrol to przeciwutleniacz wielofunkcyjny, którego działanie może wpływać na wyeliminowanie lub spowolnienie wystąpienia zaburzenia funkcji poznawczych, takich jak choroba Alzheimera i otępienie. Wolne rodniki są odpowiedzialne za podział dróg nerwowych w mózgu, więc przeciwutleniacze, takie jak resweratrol mogą spowolnić lub bardzo skutecznie zatrzymać ten proces.

6. Zdrowie skóry

Olej z orzechów ziemnych, jak wiele olejów roślinnych, takich jak olej kokosowy czy olej lniany, jest dość bogaty w witaminę E, która jest niezbędną witaminą dla człowieka. Jest to szczególnie ważne w utrzymaniu zdrowej skóry, gdyż chroni ją przed działaniem wolnych rodników, które wywołują zmarszczki, przebarwienia i inne oznaki przedwczesnego starzenia się. Witamina E w oleju arachidowym będzie utrzymywać młody wygląd skóry i jej zdrowie.

7. Sprawny układ immunologiczny

Ostateczna korzyść, wynikająca z imponujących poziomów resweratrolu w oleju z orzeszków ziemnych, to poprawa kondycji systemu immunologicznego. Infekcje wirusowe i grzybicze są szczególnie podatne na ten przeciwutleniacz, więc dodając olej arachidowy do swojej diety można zachować zdrowie w jeszcze inny sposób, poprzez stymulowanie wytwarzania białych krwinek.

Olej arachidowy – Słowo końcowe

Chociaż kwasy tłuszczowe w oleju z orzeszków ziemnych są na ogół korzystne, to powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach. Pamiętaj, że są technicznie ujmując tłuszcze, a zatem składniki bogate w kalorie. Nie przesadzaj w kuchni z olejem z orzeszków ziemnych, gdyż może to prowadzić do zwiększenia masy ciała. Otyłość ma cały szereg powiązanych z sobą zagrożeń dla zdrowia, dlatego należy zachować ostrożność!

Czekamy na wasze komentarze poniżej oraz uwagi na temat własnych doświadczeń z olejem arachidowym.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.