Ostropest plamisty to roślina lecznicza, która wykazuje cały szereg korzystnych dla naszego zdrowia właściwości zdrowotnych. Oprócz świeżo zmielonych nasion tej rośliny warto zaopatrzyć się również w bardzo cenny olej z ostropestu. Ten wyjątkowy produkt wykazuje korzystny wpływ w szczególności na naszą wątrobę oraz drogi żółciowe, jednak to nie jedyne jego właściwości. Z tego powodu niewątpliwie warto przyjrzeć się mu nieco bliżej.
Dlaczego jednak powinniśmy wprowadzić do swojego menu olej z ostropestu? W jaki sposób należy dawkować tego rodzaju produkt? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania? Koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu!
Ostropest plamisty
Ostropest plamisty to roślina, która od tysięcy lat wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie naturalnej, jednak na wiele lat prawie całkowicie o niej zapomniano. Jakiś czas temu powróciła ona do łask głównie w formie nasion oraz oleju, który może być stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Ostropest pochodzi wprawdzie z terenów Morza Śródziemnego, jednak roślina dosyć szybko rozprzestrzeniła się niemal po całym świecie. Wśród wielu korzyści, jakie daje produkowany z ostropestu olej, wymienić należy przede wszystkim pozytywny wpływ pracę wątroby. Oprócz tego wspaniale sprawdza się w pielęgnacji skóry i wielu innych zastosowaniach, o których więcej można przeczytać poniżej.
Właściwości i działanie oleju z ostropestu
Zimnotłoczony olej z ostropestu to prawdziwa skarbnica takich cennych dla naszego zdrowia substancji leczniczych jak fitosterole, sylimaryna, kwasy organiczne, kwas linolowy, garbniki, sole mineralne, a także witaminy C i K. Z uwagi na zawartość sylimaryny produkt ten wykazuje silne działanie żółciopędne, rozkurczowe, przeciwzapalne, detoksykujące, a także antyoksydacyjne. decydują one również o niezrównanym wprost działaniu ochronnym na organ wątroby.
Olej z ostropestu ma korzystny wpływ na wątrobę
Olej z ostropestu wpływa niezwykle pozytywnie na naszą wątrobę, a wszystko to za sprawą sylimaryny, która wspomaga oczyszczanie naszej wątroby ze zbędnych produktów przemiany materii oraz szkodliwych toksyn. Po olej z ostropestu powinny zatem sięgać w szczególności te osoby, które piją w nadmiarze alkohol, spożywają wysoko przetworzone produkty spożywcze, a także przez dłuższy przyjmują określone leki. Produkty z ostropestu bardzo często polecane są w takich przypadkach przez lekarzy i farmaceutów.
Wewnętrzne zastosowanie i właściwości oleju z ostropestu
Olej z ostropestu plamistego stosowany wewnętrznie oddziałuje korzystnie nie tylko na naszą wątrobę, ale również na pozostałe nasze narządy wewnętrzne. Dzięki kwasom organicznym wspomaga funkcjonowanie naszego układu trawiennego, przynosząc ulgę podczas uporczywych zaparć oraz wzdęć. Z kolei z uwagi na zawartość fitosteroli regularne spożycie oleju z ostropestu pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia zawału serca oraz miażdżycy.
Olej z ostropestu wpływa również bardzo korzystnie na pracę naszego mózgu, poprawiając pamięć oraz koncentrację. Jednak powinniśmy również mieć świadomość tego, iż dzięki obecności kwasu linolowego, wspomniany olej zapobiega wystąpieniu chorób układu krążenia, a także niektórym nowotworom. Olej z ostropestu wykazuje silne działanie łagodzące oraz przeciwzapalne, dlatego też warto po niego sięgać w przypadku zapalenia gardła, krtani oraz dziąseł.
Zewnętrzne zastosowanie i właściwości oleju z ostropestu
Olej z ostropestu może być z powodzeniem stosowany nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. Przede wszystkim wspomagać może leczenie trudno gojących się ran, oparzeń, rumienia, egzemy, a także nieprzyjemnych objawów alergii kontaktowej oraz atopowej. Olej z ostropestu zawiera ponadto w swoim składzie dosyć dużą ilość witaminy E, nazywanej nie bez przyczyny „witaminą młodości”. Wykazuje ona bardzo silne właściwości antyoksydacyjne, dlatego też doskonale wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, m.in. odpowiedzialnymi za szybsze starzenie się skóry.
Regularne stosowanie oleju z ostropestu plamistego pomaga ponadto rozjaśnić skórę, a także załagodzić jej zaczerwienienie. Oczywiście przed zastosowaniem produktu należy przeprowadzić test skórny, aby sprawdzić, czy produkt ten nie wywołuje jakichś skutków ubocznych na tle uczuleniowym.
Dawkowanie oleju z ostropestu plamistego
Olej z ostropestu plamistego może być stosowany zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo w przypadku pojawienia się jakiegoś konkretnego problemu zdrowotnego. W jaki jednak sposób należy go przyjmować? Najlepiej każdego dnia, pamiętając jednak o tym, aby nie przekroczyć dziennej dawki wynoszącej 1-2 łyżeczki.
Olej z ostropestu może być spożywany samodzielnie, jednak najlepiej dodawać go do przygotowywanych na co dzień zimnych potraw. Należy bowiem pamiętać o tym, aby nie poddawać go działaniu wysokiej temperatury, ponieważ w ten sposób straci on wszystkie swoje cenne właściwości lecznicze.
Przeciwwskazania do stosowania oleju z ostropestu
Pomimo tego, iż olej z ostropestu wykazuje szereg cennych dla naszego zdrowia właściwości leczniczych, niestety nie każda osoba powinna zdecydować się na jego stosowanie. Produkt ten nie powinien być zatem stosowany przez osoby, które zmagają się z niedrożnością dróg żółciowych, przyjmują leki przeciwzakrzepowe, antykoncepcyjne, obniżające zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, a także przeciwlękowe.
Powinny go również unikać kobiety będące w okresie ciąży oraz karmienia piersią, chociaż jak dotąd nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych jego stosowania w takich przypadkach. Powszechnie przyjmuje się jednak, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej, aby osoby takie nie przyjmowały ostropestu plamistego pod żadną postacią.
Skutki uboczne stosowania oleju z ostropestu
Licznie przeprowadzone badania nad działaniem ostropestu nie potwierdziły żadnych istotnych skutków ubocznych stosowania produktu. Niektóre osoby zaobserwowały jednak u siebie takie problemy, jak wzmożone swędzenie skóry, zgaga, ból głowy oraz biegunka. Wszystkie te objawy były jednak przejściowe i stosunkowo niegroźne.