Dieta oxy to trójfazowy system odchudzania, którego zasady są bardzo zbliżone do zasad bardzo popularnej wśród wielu osób diety Dukana. Obecnie dosyć duża liczba osób decyduje się na swoją przygodę z dietą oxy, ponieważ przy jej pomocy można w dosyć krótkim okresie zrzucić nawet kilkanaście zbędnych kilogramów. Poznajmy najważniejsze jej cechy, sposób stosowania oraz spodziewane efekty.
Dieta oxy, podobnie zresztą jak dieta Dukana, bazuje na klasycznej diecie białkowej, jednak została ona nieco bardziej urozmaicona przez swoich autorów. Dzięki temu nie wpływa ona tak niekorzystnie na stan zdrowia, jak wspomniana wcześniej dieta Dukana. Nie jest również typową dietą redukcyjna, taką jak dieta kopenhaska, która może prowadzić do gwałtownego osłabienia organizmu i wielu powikłań zdrowotnych.
Na czym jednak polega dieta oxy, jakie są jej zasady i fazy? Które produkty spożywcze powinny znaleźć się w codziennym menu i jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis? w niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te najważniejsze pytania.
Na czym tak naprawdę polega dieta oxy?
Dieta oxy składa się z trzech różnych etapów, przy czym każda faza trwa dokładnie siedem dni. Jak można zatem łatwo policzyć, czas trwania diety wynosi dokładnie trzy tygodnie. Podstawowym produktem diety oxy jest przygotowywany na bazie żurawiny, otrąb pszennych oraz kefiru shake charakteryzujący się bardzo wysoką wartością odżywczą. Wspomniany shake powstał głównie z myślą o osobach, które lubią podjadać, ponieważ jest bardzo syty i zaspokaja głód na wiele godzin. Dlaczego w trakcie trwania diety oxy należy wprowadzić do codziennego menu specjalny shake?
Produkty, które wchodzą w skład shaka zawierają nie tylko cenne dla zdrowia szczepy bakterii, ale również duże ilości błonnika, który pomaga usunąć z organizmu toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii. Dzięki temu procesowi można uniknąć skutków ubocznych diety proteinowej, które pojawiają się we wspomnianej powyżej diecie Dukana. O jakich jednak skutkach ubocznych mowa? Chodzi tutaj przede wszystkim o uczucie zmęczenia oraz ciężkości, z którymi wprawdzie można sobie poradzić, jednak trwa to dosyć długo.
Shake, który powstaje na bazie zdrowych produktów bogatych w błonnik, a także cenne witaminy oraz minerały, poprzez usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii wspomaga odchudzanie, dzięki czemu po zakończeniu diety można cieszyć się co najmniej kilkoma kilogramami mniej. Podczas przygotowywania shaka, zamiast sięgać po suszone owoce żurawiny, lepiej zdecydować się na te świeże, ponieważ nie zawierają one zbyt wielu kalorii, co podczas diety oxy ma dosyć duże znaczenie.
Fat burning, czyli pierwszy etap diety oxy
Pierwszym etapem diety oxy jest tzw. fat burning, który polega na dosyć szybkim spaleniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. W jaki jednak sposób należy skomponować swoje codzienne menu? Dominującym produktem w pierwszym tygodniu trwania diety oxy jest białko zwierzęce, które powinno być spożywane w odpowiedniej ilości, która oczywiście dobierana jest indywidualnie. Czy dieta, w której dominuje białko zwierzęce jest bezpieczna dla zdrowia?
Autorzy diety przekonują, iż w trakcie trwania pierwszego jej etapu nie pojawiają się żadne skutki uboczne, a widoczny jest wyłącznie intensywny proces spalania tkanki tłuszczowej. Dlatego też nie należy obawiać się ryzyka rozwoju miażdżycy, a także osłabionej pracy wątroby oraz nerek.
Step, czyli drugi etap diety oxy
W drugim tygodniu trwania diety pojawia się kolejny jej etap, czyli tzw. step. Czym jednak odznacza się ta faza diety oxy? Skupia się ona przede wszystkim na dokładnym utrwaleniu wcześniej uzyskanych efektów. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby do menu zostało wprowadzone białko roślinne. W jakich jednak proporcjach należy przyjmować białko roślinne i zwierzęce? Najlepiej, aby ta proporcja wynosiła pół na pół, ponieważ jedynie w ten sposób efekty diety będą zadowalające.
Balance, czyli trzeci etap diety oxy
Ostatnim etapem diety oxy rozpoczynającym się w trzecim tygodniu jest tzw. balance, którego głównym celem jest ochronienie osoby przebywającej na diecie przed znienawidzonym efektem jo-jo. Wspomniany efekt pojawia się w przypadku większości diet w sytuacji, gdy dana osoba tuż po zakończeniu diety wraca do swoich dawnych nawyków żywieniowych. Warto w tym momencie podkreślić fakt, iż w trakcie trwania ostatniej fazy kuracji odchudzającej zawartość w diecie wszystkich składników odżywczych jest zgodna z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia.
Bezpieczeństwo stosowania diety oxy
Jak przekonują autorzy diety oxy, osoby, które decydują się na rozpoczęcie swojej przygody ze wspomnianym procesem szczególnego sposobu żywienia, nie mają się czego obawiać. W odróżnieniu od diety Dukana jest ona całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Dieta oxy została bowiem zmodyfikowana w taki sposób, iż składa się nie tylko z białka zwierzęcego, ale również tego roślinnego, dzięki czemu nie trzeba obawiać się wystąpienia skutków ubocznych, które pojawiają się w słynnej diecie Dukana.
Niestety, największym ryzykiem tej diety jest możliwość pojawienia się efektu jo-jo, ponieważ szybka utrata kilogramów na początku trwania diety nie jest wynikiem spalania tkanki tłuszczowej, a raczej cukru, który zmagazynowany jest w narządach wewnętrznych. Wielu specjalistów uważa zgodnie, iż tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać dopiero po około 14 dniach od dnia rozpoczęcia diety, dlatego też ryzyko pojawienia się efektu jo-jo może być dosyć duże. Szczególnie wtedy, gdy zostanie zbagatelizowany ostatni etap diety oxy.
Opinie na temat diety oxy i jej cena
Jeśli chodzi o opinie na temat diety oxy to są one podzielone, ponieważ część osób uważa, iż jest ona bardzo skuteczna, natomiast inni uważają, iż nie przynosi ona niczego dobrego dla zdrowia. Wielu osobom przebywającym na tego rodzaju diecie udało się zrzucić nawet kilkanaście kilogramów, dlatego też, aby przekonać się, czy widoczne będą jakieś efekty warto zmierzyć się z wyzwaniem. Przejście na dietę oxy nie wiąże się z koniecznością nadwyrężania domowego budżetu. Generalnie jadłospis jest mało skomplikowany i nie pojawiają się w nim drogie produkty spożywcze.
Najważniejsze przeciwwskazania
Dieta oxy w przypadku wielu osób okazuje się bardzo skuteczna, jednak nie jest ona niestety przeznaczona dla wszystkich. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim cukrzycę, chorobę nerek, okres ciąży i karmienia piersią, a także alergię pokarmową na białko, niedobór w organizmie witamin i minerałów, a także okres dojrzewania.
Produkty stanowiące podstawę diety oxy
Wiele osób czytając o diecie oxy zastanawia się nad tym, czy zdoła podołać jej wymaganiom. Nie należy jednak się o to w ogóle obawiać, ponieważ nie jest ona na szczęście zbyt monotonna. Podstawowym produktem diety oxy jest oczywiście wspomniany powyżej shake, jednak w codziennym menu mogą się również znaleźć takie składniki pożywienia jak brokuły, pomidory, zielenina, jarmuż, marchew, wszystkie odmiany papryki, a także bogate w wartości odżywcze rośliny strączkowe.
Jeśli chodzi natomiast o owoce, to na talerzu mogą pojawić się gruszki, jabłka, maliny oraz sycące awokado. Ważnym elementem diety oxy jest oczywiście białko zwierzęce, jednak w tym przypadku można postawić jedynie na chude gatunki mięs, głównie kurczak, indyk, czy cielęcina, a także chude sery i mleko. Zwolennicy ryb również powinni znaleźć coś dla siebie, ponieważ w codziennym jadłospisie znajdzie się również miejsce dla takich ryb jak dorsz, tuńczyk czy łosoś (jednak nie ten hodowlany).
Jakich efektów diety oxy można się spodziewać?
Autorzy diety, a także liczne osoby, które zdecydowały się przejść na ten sposób żywienia potwierdzają, iż w ciągu trzech tygodni można zrzucić od kilku do nawet kilkunastu zbędnych kilogramów. Warto jednak stosować się ściśle do zaleceń każdego etapu, ponieważ jedynie w ten sposób możliwe będzie osiągnięcie zadowalającego efektu.