Strona główna Zdrowie i uroda Olejek z oregano zamiast antybiotyku

Olejek z oregano zamiast antybiotyku

1964
0
olejek z oregano
Olejek z oregano w wielu przypadkach może zastąpić antybiotyk

Olejek z oregano to niewątpliwie jeden z najcenniejszych darów natury, który można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jako, że posiada doskonałe właściwości antybakteryjne, świetnie nadaje się jako alternatywa dla leczenia antybiotykowego. Poznajmy jego właściwości i zastosowania.

Antybiotyki są ulubionym narzędziem lekarzy w walce z infekcjami bakteryjnymi. Okazuje się jednak, że olejek z oregano może przynieść podobne efekty, bez szkodliwego działania na organizm. Dlaczego zatem nie sięgać po niego częściej? Trudno powiedzieć… może trzeba więcej świadomości i wiedzy na ten temat.

Cudowny olejek z oregano

Niestety, antybiotyki są przepisywane przez większość lekarzy, choć mają straszliwe skutki uboczne, w tym: powodują niższą odporność organizmu, niszczą dobre bakterie, zmniejszają wchłanianie witamin i uszkadzają wyściółkę przewodu pokarmowego, powodując nieszczelność jelita. Zasadniczo, można to porównać do spuszczenia bomby atomowej na miasto, zamiast wysyłać specjalny zespół snajperów do zlikwidowania kilku wrogich celów.

Dobrą wiadomością jest to, że niesamowitą i w pełni naturalną alternatywą dla antybiotyków na receptę jest olej z oregano. Zawiera on dwa potężne związki roślinne: karwakrol i tymol, które wykazują silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze.

Problem antybiotyków na receptę

Nadużywanie antybiotyków, o szerokim spektrum działania, kiedy nie są potrzebne, może powodować szereg problemów i dolegliwości zdrowotnych. Inne leki stają się wtedy mniej skuteczne wobec bakterii i wspierają rozwój infekcji opornych na antybiotyki. Leczenie antybiotykowe może również niszczyć dobre bakterie, które pomagają w trawieniu pokarmów, produkują witaminy i chronią przed infekcjami.

Według badań opublikowanych przez  naukowców z University of Utah i CDC okazało się, że w 60% lekarze przepisujący antybiotyki, wybierają te o szerokim spektrum działania. Podobne obserwacje zanotowano w badaniu dzieci, opublikowanym w czasopiśmie Pediatrics w 2011 roku. Okazało się, że są im przepisywane antybiotyki o szerokim spektrum działania, głównie na infekcje dróg oddechowych. Oba badania wykazały również, że około 25% antybiotyków jest przypisywane niepotrzebnie, np. na infekcje wirusowe, przy których antybiotyki nic nie dają.

Olejek z oregano – Właściwości i korzyści zdrowotne

Oregano należy do rodziny mięty (Labiatae), a pozyskiwany z niego olej nie jest tym, co można znaleźć w sosie do pizzy. Pochodzi on z roślin rosnących w obszarze basenu Morza Śródziemnego, z leczniczej odmiany lebiodki. Olej z oregano jest destylowany, aby wyodrębnić kwasy tłuszczowe i zachować jego najcenniejsze związki lecznicze.

Mając ok. 500 kg dzikiego oregano można wyprodukować tylko 0,5 kg oleju z oregano, dlatego jest bardzo cennym towarem już od ponad 2500 lat, stosowanym w medycynie ludowej w wielu miejscach na świecie. Dominującym związkiem jest karwakrol i jest on chyba najważniejszym powodem, dlaczego olej z oregano jest tak silny.

Ponad 800 badań udowadnia, że karwakrol wspiera leczenie wielu dolegliwości zdrowotnych. Wykazuje on silne działanie w przypadku:

  • zakażenia bakteryjnego,
  • zakażenia grzybiczego,
  • pasożytów,
  • wirusów,
  • stanów zapalnych,
  • Candida,
  • alergii,
  • nowotworów.

Journal of Medicinal Food opublikował wyniki badań, w których oceniano aktywność przeciwbakteryjną oleju oregano na 5 różnych rodzajach szczepów bakterii. Po dokonaniu oceny właściwości przeciwbakteryjnej oleju oregano okazało się, że wykazuje działanie przeciwbakteryjne wobec wszystkich pięciu gatunków szkodliwych bakterii.

Interesujące jest, że najwyższą aktywność obserwowano przeciwko E. Coli, co sugeruje, że olej z oregano powinien być rutynowo stosowany w celu promowania zdrowia przewodu pokarmowego i zapobieganie temu śmiertelnemu zatruciu pokarmowemu. Dwa lata wcześniej, badacze z Pakistanu opublikowali podobne wyniki w czasopiśmie Revista Brasileira de Farmacognosia. Oprócz tego udowodnili, że olejek z oregano ma zdolność do zabijania komórek nowotworowych wielu różnych typów!

Olejek z oregano to więcej niż tylko antybiotyk

Dziesiątki innych badań potwierdza fakt, że olej z oregano może być stosowany zamiast szkodliwych antybiotyków na wiele problemów zdrowotnych. Niektóre z nich forsuje tezę, że oregano jest więcej niż tylko antybiotykiem, gdyż jest w pełni naturalne

Metotreksat (MTX) jest lekiem powszechnie stosowanym w leczeniu szerokiego wachlarza chorób, od nowotworów do reumatoidalne zapalenie stawów. Wiadomo, że powoduje on niebezpieczne efekty uboczne. Naukowcy z Turcji ocenili zdolności oleju oregano w zabezpieczeniu przed tymi skutkami, gdy przeciwutleniacze i leki przeciwzapalne okazały się nieskuteczne w zapewnieniu pełnej ochrony przed MTX. Przez ocenę różnych znaczników w nerwie kulszowym udowodniono, że karwakrol zmniejsza reakcję pro-zapalną u myszy leczonych metotreksatem. Może być to więc przełomowym odkryciem w badaniach nad olejem z oregano.

W podobny sposób, naukowcy z Holandii wykazali, że olej z oregano może również „zapobiegać przerostowi bakterii i kolonizacji w jelicie grubym, w trakcie doustnej terapii żelazem”. Stosowane w leczeniu niedokrwistości i niedoboru żelaza, doustne przyjmowanie tego pierwiastka wiąże się z dobrze znanym ryzykiem powodowania szeregu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności, biegunka, zaparcia, zgagi i wymioty.

Dodatkowe uwagi na temat oleju z oregano

Pojawia się pytanie, czy olej z oregano ma jakieś działanie uboczne? W tym momencie to nie jest zupełnie jasne. Jedno jest jednak pewne, ze względu na jego siłę działania, powinien być podawany wyłącznie pod kierunkiem ekspertów zdrowia naturalnego.

Olej z oregano, podczas stosowania wewnętrznego, powinien być rozcieńczony wodą lub zmieszany z olejem kokosowym. Ziele oregano jest zazwyczaj dobre dla kobiet w ciąży, ale przy zastosowaniu oleju z oregano, kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność i stosować tylko wtedy, gdy jest to zalecone przez lekarza.

Jeśli macie jakieś interesujące uwagi na poruszony problem zachęcamy do komentowania w polu poniżej.

Dodaj swój komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.