Zanim otrzymasz prawo jazdy, musisz nauczyć się prowadzić. Przed ślubem również przydadzą ci się pewne umiejętności emocjonalne, które warto opanować. Co zatem warto umieć, zanim nastąpi wesele?
Aby zdać egzamin na prawo jazdy, należy przejść szkolenie z teorii, odbyć jazdy pod okiem instruktora i dokładnie zapoznać się z kodeksem drogowym. Podobny plan przygotowań powinien dotyczyć małżeństwa. Zanim zostaniesz „licencjonowanym małżonkiem”, powinieneś nauczyć się zasad życia w związku. W przeciwnym razie wzrośnie ryzyko konfliktów, sam zaś związek będzie od początku narażony na niepowodzenie.
Rozliczne badania jasno wykazały, że pary, które opanowały umiejętności przydatne w związku, mają największe szanse na cieszenie się trwałym i satysfakcjonującym pożyciem. Jeśli poświęcasz dużo czasu i energii na przygotowania przed ślubem po prostu rośnie prawdopodobieństwo udanego i szczęśliwego związku. Warto więc poznać co warto opanować odpowiednio wcześniej, by późniejsze życie było równie udane. Oczywiście dotyczy to spraw emocjonalnych, nie zaś wszelkich, możliwych umiejętności życiowych…
Emocjonalna samokontrola
Małe dzieci często wpadają w złość, płaczą czy nawet biją rodzeństwo. Dorośli starają się raczej panować nad uczuciami. Dobrą wiadomością dla tych, którym sprawia to trudność (szczególnie jeżeli chodzi o gniew), jest fakt, iż można się nauczyć kontrolować negatywne emocje.
Jeśli masz tendencje do podnoszenia głosu i wpadania we wściekłość częściej niż raz na kilka miesięcy lub robienia czy też mówienia krzywdzących rzeczy w napadzie furii, czeka cię solidna nauka. Oczywiście umiejętność ta jest przydatna nie tylko w związku z bliskimi osobami, jednak ma tu ona kluczowe znaczenie. Warto przed ślubem nauczyć się właściwych metod relaksacji, odpoczynku i wyładowania. Można również wyrobić w sobie nawyk zostawiania spraw zawodowych za drzwiami domu. Nie jest to proste, ale wielce oczekiwane dla powodzenia związku.
Właściwa komunikacja
W każdym związku bardzo ważna jest umiejętność taktownej rozmowy, w szczególności na drażliwe tematy oraz aktywnego słuchania, które służy współpracy. Narzekanie, krytykowanie lub jakikolwiek inny krzywdzący sposób podejmowania rozmowy może stać się źródłem poważnych kłopotów w małżeństwie.
Podobnie działać będzie umniejszanie zdania partnera, negowanie wszystkiego, co powie ciągłymi „ale” czy ignorowanie jego słów zamiast przyjmowania ich do wiadomości. Warto jeszcze przed ślubem ćwiczyć sposób odnoszenia się do partnera, umiejętności dialogu w towarzystwie oraz sposobów doceniania i chwalenia. Należy zawsze pamiętać o tym, że nie ma w życiu nic cenniejszego, niż aprobata najbliższej osoby.